Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. september 2023, 06:47

Streľba v Bratislave

V noci v Dúbravke strieľal do ľudí muž z okna

V noci v Dúbravke strieľal do ľudí muž z okna

Foto - TASR

Útočníka zneškodnili, ďalší štyria ľudia sa zranili. Postreleným poskytli prvú pomoc susedia. Podľa policajtov išlo o skratové konanie.

Nočná streľba v bratislavskej Dúbravke zo stredy na štvrtok si vyžiadala jedného mŕtveho, štyria ľudia sa zranili.

„Na základe telefonátu na tiesňovú linku 155 v noci na dnes Krajské operačné stredisko Bratislava vyslalo štyri posádky do mestskej časti Dúbravka. Na mieste sa nachádzali štyri osoby so strelnými poraneniami, ktoré boli po prvotnom ošetrení transportované do nemocníc. U piatej osoby, 32-ročného muža, záchranári konštatovali exitus,“ uviedli záchranári.

Tridsaťdvaročný útočník je mŕtvy, medzi štyrmi zranenými bol aj policajt. Neskôr informovali, že je mimo ohrozenia života. Mal bodné zranenia po útoku nožom a bol postrelený. V nemocnici podstúpil operáciu.

Ľudia, ktorí sa počas streľby nachádzali vonku, sa skrývali za autá a panelák. Postreleným pomáhali susedia. Podľa svedkov udalosti predchádzal streľbe výbuch.

Išlo o skratové konanie útočníka

Útočník, ktorý v bratislavskej Dúbravke strieľal z okna na ľudí, mal čistý register trestov. Polícia s ním v minulosti riešila iba priestupok v súvislosti s používaním pyrotechniky. Streľbu policajti zatiaľ považujú za skratové konanie. Páchateľ podľahol zraneniam po zásahu policajta strelnou zbraňou, informoval policajný prezident Štefan Hamran.

„My sme túto osobu nikdy ani len nevyšetrovali,“ povedal Hamran o útočníkovi. Potvrdil však, že polícia v oblasti streľby evidovala za kalendárny rok deväť nahlásení použitia zábavnej pyrotechniky. „Až na jeden prípad nám nikdy neoznačili ani žiadnu osobu, ani žiadny konkrétny byt,“ spresnil.

Byt začali preverovať, nikto z neho s políciou nekomunikoval. Podozrivý z priestupku nereagoval ani na predvolanie polície. Nekomunikovali ani jeho rodičia, ktorí s ním žili v jednej domácnosti. Podľa Hamrana ťažkosti komunikovať s ním mala aj správkyňa domu.

Päť legálne držaných strelných zbraní, ktoré zaevidovala polícia, bolo písaných na otca útočníka. Výbušné predmety podľa Hamrana zatiaľ nenašli. „Narazili sme len na zábavnú pyrotechniku, ktorej držba ani používanie nie je trestné,“ skonštatoval. Ako dodal, nedalo sa na základe používania zábavnej pyrotechniky predpokladať, že muž začne strieľať z okna na ľudí.

Šéf polície ocenil rýchly zásah policajtov. Vyzdvihol aj reakciu príslušníka, ktorý strieľal. Ide podľa neho o začínajúceho „dvaapolmesačného“ policajta. V súčasnosti podľa neho prebieha prehliadka miesta činu a zaisťujú sa dôkazy.

Hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Michal Szeiff informoval, že viaceré policajné hliadky boli krátko pred 1.00 h vyslané na základe viacerých telefonických oznámení od občanov na Fedákovu ulicu v Dúbravke. Údajne tam došlo k výbuchu v jednom z bytov a následne k streľbe.

Polícia sa aktuálne zaoberá okolnosťami a aj presnými príčinami, za ktorých k udalosti došlo. „Len čo to procesná situácia umožní, k prípadu poskytneme bližšie informácie,“ skonštatoval Szeiff.

Inzercia

V prípade začal policajný vyšetrovateľ trestné stíhanie vo veci zločinu útoku na verejného činiteľa, zločinu ublíženia na zdraví, zločinu nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami a zločinu všeobecného ohrozenia.

Polícia začala trestné stíhanie aj vo veci trestného činu zabitia, a to v súvislosti so služobným zákrokom, pri ktorom došlo k usmrteniu páchateľa.

Dvaja boli ťažšie zranení

Dvaja zranení po nočnej streľbe v bratislavskej Dúbravke zostali po operácii hospitalizovaní v Univerzitnej nemocnici Bratislava (UNB), tretieho po ošetrení prepustili domov. Uviedla to hovorkyňa nemocnice Eva Kliská.

„Jeden pacient s priestrelom ruky utrpel stredne ťažké zranenie, bol ošetrený a prepustený do domácej liečby, jeho stav si nevyžadoval hospitalizáciu. Ďalší dvaja pacienti utrpeli ťažšie zranenia, obaja sa museli podrobiť operačnému zákroku,“ priblížila Kliská.

Obaja sú podľa jej slov mimo ohrozenia života a pod stálym dohľadom zdravotníkov na jednotke intenzívnej starostlivosti. „Utrpeli strelné poranenie ramena a lakťa, jeden z týchto pacientov mal okrem strelných rán aj rezné rany v oblasti krku, ktoré mu spôsobil útočník,“ spresnila.

Jeden zo zranených sa nachádza v bratislavskej Nemocnici Bory. „Stav pacienta je stabilizovaný,“ uviedla špecialistka siete nemocníc Svet zdravia Bianka Krejčíová.

Foto: TASR

Dnes treba vedieť

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.