Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. september 2023, 15:56

Bulhari obvinení zo špionáže pre Rusko vypovedali na londýnskom súde

Podozriví vo veku 29 až 45 rokov údajne pracovali v špionážnej bunke pre ruské bezpečnostné služby, pričom ich práca zahŕňala aj sledovanie vybraných cieľov.

Päť Bulharov žijúcich v Spojenom kráľovstve, ktorých obvinili zo špionáže pre Rusko, vypovedalo na londýnskom súde. TASR správu prevzala z agentúry AP.

Traja muži a dve ženy sú obvinení z toho, že sa od augusta 2020 do februára 2023 snažili zhromažďovať informácie, ktoré mali byť "priamo či nepriamo užitočné pre nepriateľa", a to konkrétne Rusko.

Pätica vypovedala krátko na Westminsterskom magistrátnom súde prostredníctvom videospojenia. Výpovede boli zamerané len na potvrdenie ich základných údajov. Vo väzbe zostanú najmenej do ďalšieho vypočutia 13. októbra.

Podozriví vo veku 29 až 45 rokov údajne pracovali v špionážnej bunke pre ruské bezpečnostné služby, pričom ich práca zahŕňala aj sledovanie vybraných cieľov. Pôsobili rôzne v zahraničí, ich činnosť však podľa prokuratúry koordinovali z Británie.

Vo februári ich zadržali príslušníci protiteroristickej jednotky londýnskej Metropolitnej polície. Troch z nich, dvoch mužov a jednu ženu, ešte vo februári obvinili z prechovávania falošných dokladov totožnosti.

Dokladov mali údajne 34, pričom falošné boli zrejme viaceré z nich. Vystavené boli v mnohých krajinách vrátane Británie, Bulharska, Francúzska, Talianska, Španielska, Chorvátska, Slovinska, Grécka a Česka.

Inzercia

Dnes treba vedieť

01. december 2023, 21:33
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.