Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
19. máj 2016

Dubovcová: Pri Marcovi išlo o systémové zlyhanie

V medializovanom prípade odobratia sedemročného Marca zo Základnej školy v obci Brehy nešlo iba o individuálne pochybenie, ale o systémové zlyhanie. Na Slovensku je nedostatočne nastavená ochrana práv detí pred súdom. Na dnešnom brífingu v Bratislave to uviedla verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová.

Tvrdí, že poznatky jej úradu poukazujú na to, že podobných zlyhaní môže byť oveľa viac. Verejná ochrankyňa práv preto opakovane požaduje prijatie legislatívnych úprav, ktorými by sa zabezpečilo, aby súd musel z úradnej moci ustanoviť maloletému dieťaťu právneho zástupcu – advokáta, ktorý by ho v konaní zastupoval.
      

Okrem toho žiada, aby kolízny opatrovník, podľa požiadaviek súdu, predkladal súdu písomné aj ústne správy o pomeroch v rodine aj svoje návrhy a odporúčania týkajúce sa celej rodiny a svoju funkciu vykonával v postavení nestranného vedľajšieho účastníka konania.
      

Dubovcová poukázala aj na dvojaké postavenie kolízneho opatrovníka na Slovensku. "Podľa zákona má plniť dve úlohy, ktoré sa navzájom vylučujú. Ako orgán sociálno-právnej ochrany detí má pracovať s celou rodinou a má im pomáhať pri odstraňovaní krízy. Teda s celou rodinou a nielen s jej časťou," povedala Dubovcová. Systém je však podľa nej nastavený tak, že kolízny opatrovník vystupuje a obhajuje záujmy detí. "Ak navrhuje, ktorému z rodičov má zveriť dieťa, ťažko bude potom pracovať s celou rodinou na odstránení krízy," doplnila Dubovcová.
      

Verejná ochrankyňa práv navrhuje aj ďalšie konkrétne opatrenia, ktoré by podľa nej zlepšili sociálno-právnu ochranu detí. Ide napríklad o zabezpečenie flexibilného pracovného času pre pracovníkov, ktorí túto ochranu zabezpečujú, stanovenie kvót prípadov na jedného zamestnanca, nakoľko v súčasnosti majú v extrémnych prípadoch aj 500 spisov či zabezpečenie ich pravidelného a systematického vzdelávania.
 

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.