Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. september 2023, 06:34

Pravica si udržala väčšinu vo francúzskom Senáte, Le Penovej strana je späť

Štátnu tajomníčku Soniu Backèsovú, jedinú členku vlády, ktorá kandidovala do Senátu, porazil nezávislý kandidát Robert Xowie.

Pravicová opozícia obhájila vo včerajších voľbách časti Senátu, hornej komory francúzskeho parlamentu, svoju väčšinu. Do Senátu sa vrátilo pravicovo-populistické Národné združenie (RN), zatiaľ čo strana prezidenta Emmanuela Macrona utrpela ďalšiu porážku.

Najsilnejšou skupinou v Senáte zostávajú Republikáni, ktorí budú mať 143 alebo 144 senátorov (doteraz ich mali 145). Za nimi nasledujú socialisti so 64 senátormi. Národné združenie (RN) Marine Le Penovej získalo tri kreslá: v departementoch Pas-de-Calais, Nord a Seine-et-Marne.

Macronova strana Obroda (Renaissance) utrpela porážku. Štátnu tajomníčku Soniu Backèsovú, jedinú členku vlády, ktorá kandidovala do Senátu, porazil nezávislý kandidát Robert Xowie.

Francúzsky senát s 348 kreslami je považovaný za hlas regiónov a má dôležitú úlohu pri prijímaní zákonov. Na rozdiel od Národného zhromaždenia sa jeho členovia nevolia priamo, ale prostredníctvom voliteľov, ktorými sú predovšetkým volení poslanci miestnych zastupiteľstiev.

Včera sa rozhodovalo o 170 senátoroch, ďalších 178 sa voliť v roku 2026. Macronova strana Obroda, založená v roku 2017 na podporu jeho prvej kandidatúry na prezidenta, nemá regionálne štruktúry a vo voľbách opakovane dosahovala slabé výsledky.

Inzercia

Dnes treba vedieť

25. november 2023, 15:08

Najmenej 11 ľudí zahynulo a 35 utrpelo zranenia pri požiari nákupného centra v pakistanskom meste Karáči. Požiar vypukol na štvrtom podlaží šesťpodlažnej budovy. V tom čase sa v nej nachádzalo približne 60 ľudí. (tasr)

25. november 2023, 12:31

Exministerka investícií a predsedníčka Za ľudí Veronika Remišová tvrdí, že za ich vlády konsolidovali najmä efektívnym výberom daní a zakročením proti podvodníkom. „Konsolidovať sa nemá na ľuďoch, rušíte im rodičovský dôchodok,“ povedala v relácii Sobotné dialógy. „SNS s tým nesúhlasí,“ reagoval poslanec Michelko.

25. november 2023, 12:24

Vláda nepôjde do konsolidačných opatrení, ktoré by sa dotkli ľudí s priemerným príjmami, napríklad živnostníkov a ich paušálnych nákladov, povedal v Slovenskom rozhlase poslanec za SNS Roman Michelko.

25. november 2023, 11:05

„Nemyslím si, že Slovensko bude konzervatívnejšie. Štefan Kuffa niektorými svojimi prejavmi prispieva až k sekularizácii Slovenska. Tento nepremyslený spôsob politiky môže spôsobiť, že tu o štyri roky bude menej konzervatívcov a kresťanov ako dnes,“ predpokladá komentátor denníka Postoj Lukáš Krivošík. Aj podľa redaktora Michala Magušina konzervatívci za Ficovej vlády nič nezískajú a ani v téme potratov sa za štyri roky nič k lepšiemu nezmení. Ako dopadne súboj o rodičovský dôchodok? Pozrite si ďalší diel redakčného videopodcastu Debata v redakcii.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.