Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. september 2023, 13:07

Druhá loď s ukrajinským obilím napriek ruským hrozbám dorazila do Turecka

Druhá loď s ukrajinským obilím napriek ruským hrozbám dorazila do Turecka

Ilustračné foto: TASR/AP

Ukrajina testuje nový koridor na vývoz obilia cez Čierne more. Ide mimo medzinárodných vôd a využíva trasy pozdĺž pobrežia Bulharska a Rumunska, členských krajín NATO.

Druhá loď s ukrajinským obilím dnes cez Čierne more dorazila do Turecka, vyplýva z údajov webovej stránky monitorujúcej námornú dopravu. Stalo sa tak aj napriek vyhrážkam Ruska, že takéto lode bude považovať za vojenský cieľ.

Loď Aroyat, ktorá sa plaví pod vlajkou Palau, vyplávala z ukrajinského prístavného mesta Čornomorsk v piatok a mieri do Egypta. Vezie vyše 17-tisíc ton pšenice.

Ukrajina v súčasnosti testuje nový koridor na vývoz obilia cez Čierne more. Ide mimo medzinárodných vôd a využíva trasy pozdĺž pobrežia Bulharska a Rumunska, členských krajín Severoatlantickej aliancie.

Podľa webovej stránky marinetraffic.com bola loď Aroyat v noci na dnes už na východnom výstupe z Bosporského prielivu. Plavidlo smeruje do Dardanelskej úžiny, aby sa dostalo do Stredozemného mora.

Aroyat je druhá loď, ktoré sa cez túto trasu plaví. Prvé plavidlo, nákladná loď Resilient Africa, vyplávalo z Čornomorsku v utorok s 3000 tonami pšenice. Kyjev predtým úspešne vyslal cez tento koridor niekoľko nákladných lodí bez obilia.

Ukrajina je po Rusku druhým najväčším vývozcom obilia v regióne a už druhý rok po sebe má rekordne vysokú úrodu pšenice.

Dodávky obilia z Ruska a Ukrajiny sú kľúčové pre globálnu potravinovú bezpečnosť. Vlaňajšia invázia Ruska na Ukrajinu a následné medzinárodné sankcie však viedli k destabilizácii svetových trhov.

Moskva po odstúpení od dohody, ktorá zaručovala aj počas vojny bezpečný prevoz obilia z ukrajinských prístavov cez Čierne more, vyhlásila všetky lode smerujúce do ukrajinských prístavov za vojenské ciele. Spolu s nebezpečenstvom nastražených mín to fakticky uzavrelo čiernomorskú námornú trasu pre väčšinu dopravcov.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 7 hodinami
pred 8 hodinami

Počas nedeľnej noci môžu v niektorých oblastiach Slovenska teploty klesnúť na mínus 20 až 21 stupňov Celzia. Výstraha druhého stupňa platí pre okresy Brezno, Rožňava, Spišská Nová Ves, Liptovský Mikuláš, Kežmarok, Levoča, Poprad a Stará Ľubovňa. (tasr)

pred 9 hodinami

Poskytovaniu príspevku za ubytovanie odídenca a jeho prípadnej výške bude predchádzať širšia diskusia. Ministerstvo vnútra to uviedlo v reakcii na otázku o prípadnom predĺžení príspevku. Podľa aktuálneho nariadenia by sa mal vyplácať do konca roka. (tasr)

pred 10 hodinami

Petra Vlhová vedie v prvom kole obrovského slalomu v kanadskom Tremblante po odjazdení najlepších pretekárok. Tesne druhá je Mikaela Shiffrinová s odstupom päť stotín sekundy. Druhé kolo je na programe od 20.00 h.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.