Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. september 2023, 14:22

Školská inšpekcia

Skoro polovica úloh z literatúry na prijímacích skúškach nebola v poriadku

Skoro polovica úloh z literatúry na prijímacích skúškach nebola v poriadku

Ilustračná snímka. Foto - TASR

Inšpektori upozornili stredné školy, že bude potrebné zamyslieť sa nad obsahom prijímacích skúšok, ktoré sú dlhodobo stavané len na encyklopedických poznatkoch.

Takmer polovica úloh z literatúry na prijímacích skúškach na gymnáziá a stredné školy nezodpovedala vzdelávacím štandardom. Odhalila to Štátna školská inšpekcia (ŠŠI), ktorá skontrolovala desať gymnázií a 13 stredných odborných škôl (SOŠ).

„Na základe našich zistení musím konštatovať, že prijímacie skúšky zo slovenského jazyka a literatúry boli náročnejšie ako matematika, pričom na gymnáziách boli na prijímacích skúškach kladené vyššie nároky ako na SOŠ,“ povedala hlavná školská inšpektorka Alžbeta Štofková Dianovská.

Priblížila, že v 80 percentách gymnázií a dvoch tretinách SOŠ boli overované vedomosti zo slovenčiny nad rámec vzdelávacieho štandardu. V predmete slovenský jazyk a literatúra posúdili 1443 testových položiek, pričom 190 z nich nezodpovedalo vzdelávacím štandardom. Takmer polovica zo všetkých úloh v nesúlade sa vyskytla v otázkach z literatúry.

Na zlepšenie situácie vydala ŠŠI odporúčania vrátane lepšieho vzdelávania pre pedagogických zamestnancov v oblasti tvorby testov. Odporúča aj zavedenie jednotných štandardizovaných testov prijímacích skúšok pre uchádzačov o stredné vzdelávanie.

Hlavná školská inšpektorka zároveň upozornila na novú školskú reformu na základných školách, ktorá sa zameriava na zlepšenie gramotností, rozvoj zručností, tvorivosť a kritické myslenie. „Upozorňujeme stredné školy, že bude potrebné zamyslieť sa nad obsahom prijímacích skúšok, ktoré sú dlhodobo stavané len na encyklopedických poznatkoch,“ uzavrela Štofková Dianovská.

ŠŠI dlhodobo sleduje prijímacie konania na gymnáziách a hodnotí kvalitu prijímacích skúšok v súlade so vzdelávacími štandardmi štátneho vzdelávacieho programu pre základné školy. Z minulých rokov vyplynulo, že školy najmä v testoch zo slovenčiny a literatúry nedodržiavali tieto štandardy. Preto sa ŠŠI v tomto školskom roku zamerala aj na kontrolu prijímacieho konania v SOŠ.

Inzercia

Dnes treba vedieť

02. december 2023, 12:31

Premiér Robert Fico potvrdil, že rodičovský dôchodok zostane v súčasnej podobe. „Pri zostavovaní rozpočtu sme sa správali tak zodpovedne, že sú zdroje aj na vyplatenie plnohodnotného rodičovského dôchodku,“ uviedol. Ocenil postoj lídra Hlasu Petra Pellegrinho a šéfa SNS Andreja Danka pri rokovaniach. (rtvs)

02. december 2023, 12:19

Deficit v roku 2024 bude nižší ako v roku 2023. Povedal o návrhu štátneho rozpočtu premiér Robert Fico. Tvrdí, že vláda nebude siahať na dosiahnutý sociálny štandard. Podľa neho bude rozpočet spĺňať všetky ciele dohodnuté s eurokomisiou. Vláda sa k nemu vyjadrí v pondelok po rokovaní. (rtvs)

02. december 2023, 11:36

Lívia Vašáková skončila na poste generálnej riaditeľky plánu obnovy. „Bohužiaľ predstavy o tom, ako by mal tento dobre rozbehnutý projekt napredovať, sa líšia od praxe, ktorá doteraz dobre fungovala. Neodchádzam zatrpknutá ani nahnevaná,“ napísala na sociálnej sieti. Odchádza s obavami o to, že pomaly miznú všetky pozitívne faktory.

02. december 2023, 11:08

Na území Slovenska platia výstrahy pred poľadovicou, snežením a snehovými jazykmi a závejmi. Snehové jazyky a záveje sa môžu vyskytnúť v Bratislavskom a Žilinskom kraji, na väčšine územia Trenčianskeho a Trnavského kraja, ako aj v okresoch Spišská Nová Ves, Poprad, Kežmarok a Levoča. Pre okresy Námestovo, Čadca a Kysucké Nové Mesto platí výstraha druhého stupňa. (tasr)

02. december 2023, 08:09

Hostia víkendových diskusných relácií:

  • RTVS Sobotné dialógy: Robert Fico,
  • TA3 V politike: Peter Pellegrini, Kamil Šaško, Karol Galek,
  • RTVS O 5 minút 12: Peter Pellegrini, Michal Šimečka,
  • TV Markíza Na telo: Andrej Danko, Milan Majerský.
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.