Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. september 2023, 07:53

Rusko sa únosmi ukrajinských detí dopúšťa genocídy, povedal Zelenskyj v OSN

Rusko sa únosmi ukrajinských detí dopúšťa genocídy, povedal Zelenskyj v OSN

Foto: TASR/AP

Moskvu obvinil aj zo zneužívania energonosičov a potravín ako prostriedkov nátlaku na svet.

Rusko sa únosmi ukrajinských detí dopúšťa genocídy, vyhlásil včera ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v prejave na Valnom zhromaždení OSN v New Yorku. „Tieto deti sú v Rusku vedené k tomu, aby nenávideli Ukrajinu, a všetky ich väzby na rodinu sú prerušené. Toto je jasná genocída,“ povedal. „Poznáme mená desaťtisícov detí a máme dôkazy o státisícoch ďalších unesených Ruskom na okupovaných územiach Ukrajiny a neskôr deportovaných.“

Ukrajinský prezident zopakoval výzvu na uskutočnenie summitu rovnako zmýšľajúcich krajín. „Pripravujeme svetový mierový summit. Pozývam váš všetkých – vás, ktorí netolerujete žiadnu agresiu – na spoločné prípravy tohto summitu,“ dodal.

Rusku – stálemu členovi Bezpečnostnej rady OSN – podľa Zelenského nemožno dôverovať v súvislosti s jadrovými zbraňami. „Teroristi nemajú žiadne právo, aby disponovali jadrovou zbraňou,“ podotkol.

Moskvu obvinil aj zo zneužívania energonosičov a potravín ako prostriedkov nátlaku na svet. „Agresor premieňa na zbrane aj množstvo iných vecí a používa ich nielen proti našej krajine, ale aj proti krajinám vás všetkých, od atlantického pobrežia Afriky až po Juhovýchodnú Áziu,“ upozornil podľa britského denníka The Guardian.

Zelenskyj bez toho, aby menoval konkrétne európske štáty, kritizoval ich postoj k dovozu ukrajinského obilia. „Tvrdo pracujeme na zachovaní pozemných trás pre vývoz obilia. A je alarmujúce, že niektorí v Európe hrajú so svojou solidaritou politické divadlo – a robia z obilia triler. Vyzerá to, ako keby hrali svoju vlastnú rolu, ale v skutočnosti pomáhajú pripravovať scénu pre aktéra z Moskvy,“ vyhlásil.

Inzercia

Dnes treba vedieť

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.