Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
19. september 2023, 18:58

Lotyšsko zatvorilo jeden zo svojich dvoch hraničných priechodov s Bieloruskom

Dôvodom je nelegálna migrácia. Situácia je podľa pohraničnej stráže najhoršia za posledné tri roky.

Lotyšsko v utorok dočasne uzavrelo jeden zo svojich dvoch hraničných priechodov s Bieloruskom v snahe zabrániť tak nelegálnej migrácii. TASR o tom informuje podľa správy stanice CNN odvolávajúcej sa na tamojšie médiá.

Prevádzka hraničného priechodu Silene bola pozastavená, zatiaľ čo druhý hraničný priechod s Bieloruskom zostane otvorený pre nákladnú dopravu, ako aj prevozy potrebnej humanitárnej pomoci či pre prípady naliehavej situácie.

Zámer zatvoriť hraničný priechod Silene ohlásil ešte minulý týždeň šéf lotyšskej pohraničnej stráže Guntis Pujáts. Podľa lotyšského verejnoprávneho telerozhlasu LSM argumentoval tým, že situácia na hraniciach je momentálne zrejme najvyhrotenejšia za ostatné tri roky, respektíve od roku 2021.

Napätie na hraniciach Lotyšska s Bieloruskom, ktoré je najbližším spojencom Moskvy, narastá od spustenia ruskej invázie na Ukrajinu z vlaňajšieho februára 2022. LSM uvádza, že len od začiatku septembra už lotyšská pohraničná stráž zabránila 1773 nelegálnym prechodom cez hranicu.

Lotyšsko, Poľsko a Litva obviňujú bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka z vytvárania migračnej krízy cieleným privádzaním migrantov k ich hraniciam. Situácia ešte viac eskalovala začiatkom leta, keď sa z Ruska do Bieloruska presunuli žoldnieri z ruskej Vagnerovej skupiny. K presunu došlo na základe dohody, ktorú po júnovom neúspešnom pokuse vagnerovcov o zosadenie vrchného velenia ruskej armády dosiahol Kremeľ s Lukašenkom.

Susedná Litva následne 18. augusta dočasne uzatvorila dva zo svojich šiestich hraničných priechodov s Bieloruskom. Zdôvodnila to práve prítomnosťou vagnerovcov na bieloruskom území.

Litovský prezident Gitanas Nauséda však nedávno podľa CNN povedal, že zatvorenie hraníc s Bieloruskom je už menej relevantné. Hrozba, ktorú predstavujú vagnerovci, totiž podľa jeho slov slabne v dôsledku smrti vodcu týchto ruských žoldnierov Jevgenija Prigožina, ktorý zahynul pri 23. augusta pri páde lietadla na západe Ruska.

Lotyšsko od zatvorenia zmienených dvoch litovských priechodov hlásilo nárast cezhraničnej dopravy z Bieloruska.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Novozvolení poslanci za SNS hovoria, ktoré ministerstvá by mali dostať národniari a čo ďalšie by si za účasť vo vláde so Smerom a s Hlasom vypýtali. Štefan Kuffa tvrdí, že vstup do koalície podmienia v SNS hodnotovými požiadavkami. „Pôjdeme len do takej koalície, ktorá zvýši ochranu nielen nenarodeného života, ale aj života nevyliečiteľne chorých, u ktorých odmietame eutanáziu,“ hovorí. Pre Kuffu aj Rudolfa Huliaka je tiež kľúčové získať pre SNS ministerstvo pôdohospodárstva a životného prostredia.

pred 2 hodinami

Futbalové majstrovstvá sveta v roku 2030 sa budú hrať prvýkrát v histórii na troch kontinentoch. FIFA dospela k dohode, že šampionát budú hostiť spoločne Maroko, Španielsko a Portugalsko, no úvodné tri zápasy sa odohrajú v Uruguaji, Argentíne a Paraguaji. Otvárací zápas by sa mal hrať v Montevideu, ktoré v roku 1930 hostilo premiérový svetový šampionát. (tasr)

pred 4 hodinami

Noví poslanci si v pondelok v historickej budove Národnej rady na Župnom námestí v Bratislave prevezmú osvedčenia o zvolení. Parlament sa v novom zložení zíde podľa ústavy najneskôr do 30 dní. Ustanovujúcu schôdzu zvolá prezidentka. Ak by tak neurobila, poslanci sa zídu automaticky na 30. deň po vyhlásení výsledkov volieb. (tasr)

pred 4 hodinami

Prezidentka Zuzana Čaputová sa v rámci série povolebných rokovaní stretne v pondelok so šéfom SaS Richardom Sulíkom. Hlava štátu už včera avizovala, že sa vo štvrtok stretne s lídrom OĽaNO Igorom Matovičom a v pondelok s predsedom SNS Andrejom Dankom.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.