Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
18. september 2023, 20:11

Definíciu energetickej chudoby spĺňa asi 150-tisíc domácností

Definícia vychádza podľa Úradu pre reguláciu sieťových odvetví najmä zo životného minima. Zohľadňuje počet členov v domácnosti aj porovnanie príjmov a výdavkov domácností.

Do definície energetickej chudoby podľa Úradu pre reguláciu sieťových odvetví spadá približne 150-tisíc domácností. To je 8,2 percenta zo všetkých domácností na Slovensku. Úrad na to upozornil s tým, že navrhovaná definícia by mohla pomôcť vláde pripraviť adresné opatrenia pre zraniteľné skupiny domácností.

"Aj napriek zásadnému poklesu v uplynulom období sú totiž súčasné trhové ceny energií stále oveľa vyššie, ako boli pred krízou. Využitie návrhov z predloženého dokumentu by mohlo pomôcť ohrozeným domácnostiam už v nadchádzajúcej vykurovacej sezóne," uviedol predseda ÚRSO Andrej Juris.

Domácnosť je podľa návrhu ohrozená energetickou chudobou vtedy, ak jej po úhrade nákladov na základnú úroveň spotreby energií a vody, ktorá zabezpečuje dôstojný štandard pre život a zdravie členov domácnosti, zostane menej než 1,5-násobok životného minima a súčasne jej celkový čistý ročný ekvivalentný disponibilný príjem prepočítaný na počet členov domácnosti je menší ako národný medián.

Energetickou chudobou je domácnosť ohrozená aj vtedy, keď jej ročné náklady na energie za predchádzajúci kalendárny rok sú pod polovicou národného mediánu a súčasne jej celkový čistý ročný ekvivalentný disponibilný príjem za predchádzajúci kalendárny rok je nižší ako 60 percent národného mediánu. Ďalšou skupinou ohrozených energetickou chudobou sú domácnosti bez fyzického prístupu k dodávke elektriny z dôvodov, ktoré sú taxatívne určené.

Definícia vychádza podľa ÚRSO najmä zo životného minima. Zohľadňuje počet členov v domácnosti aj porovnanie príjmov a výdavkov domácností. Tým sa reflektuje skutočnosť, že Slovenská republika patrí v rámci Európy medzi štáty s najvyšším pomerom medzi výdavkami na energie a disponibilnými príjmami domácností.

Návrh definície je súčasťou dokumentu Závery nadrezortnej pracovnej skupiny k implementačným aspektom Koncepcie na ochranu odberateľov spĺňajúcich podmienky energetickej chudoby a odporúčania ďalších krokov.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami

„Kresťania prestávajú chápať, kde sú mantinely dobra a zla,“ tvrdí Anna Záborská, líderka Kresťanskej únie, ktorá pokladá za jedno z najväčších sklamaní, že aj mnohí praktizujúci kresťania dnes volia progresívcov. „U kresťanských žien by mala byť otázka svedomia bojovať za ochranu života. A je chyba, ak to nerobia,“ hovorí s tým, že ak si niektorí mysleli, že sa sama nechá neprajníkmi a médiámi „poučiť“, aby viac nepredkladala zákony pomoci tehotným ženám, tak sa mýlili. 

pred 4 hodinami

Slovenská vodná slalomárka Eliška Mintálová získala na MS v britskom Lee Valley striebornú medailu v K1. Dvadsaťštyriročná kajakárka nestačila iba na Austrálčanku Jessicu Foxovú, na ktorú stratila 1,13 sekundy. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.