Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
16. september 2023, 18:13

Do ukrajinských prístavov mieria cez dočasný koridor prvé dve nákladné lode

Plavidlá v ukrajinských prístavoch naložia približne 20-tisíc ton pšenice určenej pre africké a ázijské krajiny.

Do ukrajinských čiernomorských prístavov mieria prvé dve nákladné lode s cieľom naložiť obilie pre africké a ázijské štáty. S odvolaním sa na podpredsedu ukrajinskej vlády Olexandra Kubrakova o tom informuje agentúra AFP.

Kyjev v auguste oznámil vytvorenie dočasného humanitárneho koridoru v Čiernom mori so zámerom obísť ruskú námornú blokádu, ktorá pretrváva od 17. júla, keď od tzv. čiernomorskej obilnej iniciatívy jednostranne odstúpilo Rusko.

Koridor prechádzajúci popri pobreží Rumunska a Bulharska dosiaľ využilo päť plavidiel, ktoré v dôsledku blokády uviazli v ukrajinských prístavoch. V sobotu Ukrajina oznámila, že do koridoru v opačnom smere vplávali dve lode, aby mohli naložiť náklad v ukrajinských prístavoch.

"Prvé (dve) civilné lode využili dočasný koridor v záujme toho, aby sa dostali do ukrajinských prístavov," uviedol Kubrakov na sociálnej sieti Facebook s tým, že lode sa plavia pod vlajkou tichomorského ostrovného štátu Palau. Posádky lodí podľa neho tvoria námorníci z Turecka, Azerbajdžanu, Egypta a Ukrajiny.

Dve nákladné plavidlá - Resilient Africa a Aroyat - podľa Kubrakova v ukrajinských prístavoch naložia približne 20-tisíc ton pšenice určenej pre africké a ázijské krajiny. Podľa agentúry Reuters sa obe lode v popoludňajších hodinách nachádzali na trasách v severnej časti Čierneho mora.

Rusko sa v júli stiahlo z obilnej dohody, sprostredkovanej Organizáciou Spojených národov (OSN) a Tureckom. Moskva tvrdí, že dohoda nenaplnila svoj cieľ, ktorým malo byť zmiernenie hladu v Afrike. Odstúpenie od dohody Kremeľ zdôvodnil aj nesplnením požiadaviek, ktoré sa týkali uľahčenia vývozu ruského obilia a hnojív.

Odvtedy v regióne stúplo napätie a Rusko čoraz viac útočí na ukrajinské prístavy, odkiaľ sa vyváža obilie. Ukrajinské sily tiež cielia útoky na námorné prístavy a vojnové lode Moskvy.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami

„Kresťania prestávajú chápať, kde sú mantinely dobra a zla,“ tvrdí Anna Záborská, líderka Kresťanskej únie, ktorá pokladá za jedno z najväčších sklamaní, že aj mnohí praktizujúci kresťania dnes volia progresívcov. „U kresťanských žien by mala byť otázka svedomia bojovať za ochranu života. A je chyba, ak to nerobia,“ hovorí s tým, že ak si niektorí mysleli, že sa sama nechá neprajníkmi a médiámi „poučiť“, aby viac nepredkladala zákony pomoci tehotným ženám, tak sa mýlili. 

pred 3 hodinami

Slovenská vodná slalomárka Eliška Mintálová získala na MS v britskom Lee Valley striebornú medailu v K1. Dvadsaťštyriročná kajakárka nestačila iba na Austrálčanku Jessicu Foxovú, na ktorú stratila 1,13 sekundy. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.