Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
17. máj 2016

Fínsko sprísnilo posudzovanie žiadostí o azyl od Iračanov, Afgancov a Somálčanov

Fínsko dnes sprísnilo posudzovanie žiadostí o azyl od migrantov z Afganistanu, Iraku a Somálska.

Ako dôvod Helsinki uviedli "zlepšenú" bezpečnostnú situáciu v týchto troch krajinách sužovaných konfliktmi, napísala agentúra DPA.

Migranti z uvedených štátov tvorili väčšinu z vlaňajšieho rekordného počtu 32.500 azylantov vo Fínsku, ktoré zaznamenalo deväťnásobný nárast žiadostí a azyl oproti roku 2014.

Irackí občania predstavovali približne 60 percent z celkového počtu vlaňajších žiadateľov, oznámil fínsky prisťahovalecký úrad. Podľa jeho údajov 5200 žiadostí o azyl podali afganskí občania a takmer 2000 žiadostí Somálčania.

Fínsko od dneška nevydáva už ani povolenia na pobyt z dôvodu "humanitárnej ochrany". Povolenie sa poskytovalo v prípade, že žiadateľ o azyl sa nemohol vrátiť do vlasti pre zlú bezpečnostnú situáciu alebo environmentálnu katastrofu, vysvetlil prisťahovalecký úrad vo vyhlásení.

To znamená, že fínsky úrad sa bude pri posudzovaní žiadostí o azyl viac zameriavať na "osobné dôvody", uviedol hovorca úradu pre agentúru DPA.

Inzercia

Prúd migrantov do Fínska sa medzitým tento rok spomalil.

Žiadatelia o azyl z Iraku a Afganistanu tvoria tento rok vo Fínsku približne po 20 percent prípadov. Iračania predstavovali najväčšiu skupinu v období od 1. januára do 16. mája, a to 564 žiadostí, po nich nasledovali Afganci s 547 žiadosťami, dodal hovorca.

Zmenou oproti minulému roku bol nárast žiadostí o azyl od Sýrčanov, ktorí sa stali treťou najväčšou skupinou so 195 žiadosťami a odsunuli tak Somálčanov na štvrté miesto.

Fínsko zaregistrovalo v roku 2014 okolo 3600 žiadateľov o azyl.

Odporúčame

-20%
Život s chuťou
11,90 9,52

Diár 2024 / / Život s chuťou

Objavte bohatstvo saleziánskej spirituality, ktorý prináša hlboké zamyslenia nad Božím slovom, ale aj kratšie či dlhšie svedectvá o tom, čo náš život napĺňa a z bežných vecí robí nezabudnuteľné.

Objavte bohatstvo saleziánskej spirituality, ktorý prináša hlboké zamyslenia nad Božím slovom, ale aj kratšie či dlhšie svedectvá o tom, čo náš život napĺňa a z bežných vecí robí nezabudnuteľné.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.