Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
17. máj 2016

V Južnom Sudáne postrelili slovenskú misionárku a lekárku

Slovenskú misionárku Veroniku Teréziu Rackovú, ktorá pôsobí ako lekárka v Južnom Sudáne, postrelili útočníci.

V Južnom Sudáne postrelili slovenskú misionárku a lekárku

Foto - TV Lux

Informuje o tom Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska (TK KBS). Informáciu potvrdilo aj slovenské ministerstvo zahraničných vecí.

„Môžeme potvrdiť postrelenie našej občianky v Južnom Sudáne. Bola prevezená do nemocnice v kenskej metropole. Jej zdravotný stav je stabilizovaný.

Náš úrad v Nairobi poskytuje slovenskej občianke potrebnú konzulárnu asistenciu,“ uviedol pre TASR hovorca rezortu diplomacie Peter Stano.

Podľa TK KBS, misionárka sa v pondelok 16. mája hodinu po polnoci vracala po odvoze pacienta do inej nemocnice, keď na jej auto zaútočili ozbrojenci. Po dvoch operáciách roztrieštenej panvy v miestnej nemocnici bola prevezená helikoptérou do Kene, kde ju čaká ďalšia operácia.

Členka Misijnej kongregácie služobníc Ducha Svätého (verbistky) sestra Veronika Racková je profesiou lekárka a pracuje ako vedúca zdravotného strediska sv. Bakhity v meste Yei v Južnom Sudáne. V minulosti pôsobila v Taliansku, Holandsku, Nemecku, Rakúsku, Írsku, Anglicku, Indonézii a Ghane.

TK KBS ďalej informuje, že podľa lokálnych médií boli ako páchatelia činu zadržaní traja vojaci z armádnej jednotky tzv. „Joint Operation Unit“, rozmiestnenej v oblasti na zaistenie bezpečnosti civilistov počas noci. Minister informácií štátu Yei River Stephen Lodu Onesimo odsúdil incident ako „nedisciplinovaný a barbarský čin zo strany armády“, ktorý „musí ísť pred súd“.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.