Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
11. máj 2016

Včerajšie primárky v USA vyhrali Trump a Sanders

V republikánskych primárkach v amerických štátoch Nebraska a Západná Virgínia zvíťazil Donald Trump. Demokratov zo Západnej Virgínie získal Sanders.

V utorkových republikánskych primárkach v amerických štátoch Nebraska a Západná Virgínia zvíťazil Donald Trump.

Podľa agentúry AP získal Trump v Nebraske všetkých 36 delegátov a v Západnej Virgínii najmenej troch. Celkovo tak má 89 percent z 1237 delegátov potrebných na republikánsku nomináciu do hlavného prezidentského súboja, ktorý vyvrcholí v novembri.

Trump sa s najväčšou pravdepodobnosťou stane kandidátom strany na prezidenta. Jeho dvaja poslední stranícki konkurenti v súboji o republikánsku nomináciu - Ted Cruz a John Kasich - nedávno odstúpili z predvolebnej kampane, hoci ich mená boli v utorok na hlasovacích lístkoch.

Trump vyhlásil, že víťazstvo v oboch štátoch je pre neho "veľká česť. Kampaň v týchto štátoch bola podľa jeho slov nádherná a "poučná" skúsenosť. "Veľa som sa naučil. Tieto vedomosti budú dobre využité smerom k vytváraniu podnikania, pracovných miest a k posilneniu a oživeniu ich ekonomík," povedal Trump na adresu Nebrasky a Západnej Virgínie. 

Demorkatov zo Západnej Virgínie získal Sanders

Utorkové demokratické primárky v americkom štáte Západná Virgínia vyhral vermontský senátor Bernie Sanders, informovala agentúra AP.

Podľa nej však toto Sandersovo víťazstvo nespomalí postup jeho súperky Hillary Clintonovej k nominácii Demokratickej strany do hlavného prezidentského súboja.

Na získanie nominácie, o ktorej 25.–28. júla rozhodne celorepublikový zjazd Demokratickej strany, potrebuje Clintonová 2384 z celkového počtu 4766 delegátov. Chýba jej ešte 145 delegátov, dodala AP.

Sanders po utorkových primárkach vyhlásil, že bude "bojovať do posledného hlasovania" a nemá v pláne odísť zo súboja. Tvrdí, že jeho kampaň je najlepšie postavená, aby porazil pravdepodobného kandidáta republikánov Donalda Trumpa. Sanders taktiež povedal, že ešte stále môže získať na svoju stranu väčšinu z delegátov. To by ale musel z tých zvyšných získať 86 percent, dodala AP.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.