Ruské nálety ťažko poškodili Chrám premenenia Pána v Odese

Chrám je najväčšou pravoslávnou katedrálou v meste a vysvätený bol v roku 1809.
TASR
TASR
Verejnoprávna tlačová agentúra, ktorá poskytuje spravodajský servis pre médiá, inštitúcie a firmy na Slovensku aj v zahraničí.

Ruské útoky na ukrajinské mesto Odesa v noci na nedeľu ťažko poškodili tamojšiu pravoslávnu katedrálu patriacu ukrajinskej pravoslávnej cirkvi s väzbami na Moskvu. Miestne úrady informovali, že spod jej trosiek vyzdvihli ikonu patrónky tohto prístavného mesta, informuje TASR na základe správy agentúry Reuters.

Pri raketovom útoku, ktorý poškodil aj šesť domov a bytoviek, zahynul jeden civilista a 19 ďalších vrátane štyroch detí utrpelo zranenia. Gubernátor Odeskej oblasti Oleh Kipar spresnil, že hospitalizovať museli 14 ľudí.

Odeská vojenská správa uviedla, že ťažko poškodený zostal Chrám premenenia Pána, patriaci ukrajinskej pravoslávnej cirkvi s väzbami na Moskvu. Spod trosiek sa však podarilo vyzdvihnúť Kasperovskú ikonu Matky Božej, ktorá je patrónkou Odesy.

Chrám premenenia Pána je najväčšou pravoslávnou katedrálou v Odese a vysvätený bol v roku 1809.

Na fotografiách a videozáznamoch zverejnených tamojšími predstaviteľmi a políciou je vidieť zničené časti chrámu a trosky v jeho vnútri, pričom viacero ikon leží roztrúsených po zemi.

Videá na sociálnych sieťach zachytili aj utrápeného muža, ktorý kráčal vnútri tmavej katedrály a opakoval: „Chrám už nie je... Pane, zmiluj sa.“ Agentúra Reuters pripomína, že pravosť týchto videí nebolo možné bezprostredne nezávisle overiť.

Ukrajinská pravoslávna cirkev je druhou najväčšou cirkvou na Ukrajine, aj keď väčšina ukrajinských pravoslávnych veriacich sa hlási k druhej vetve sformovanej pred štyrmi rokmi zjednotením odnoží nezávislých od patriarchátu v Moskve.

Kyjev obvinil ukrajinskú pravoslávnu cirkev z udržiavania väzieb s ruskou pravoslávnou cirkvou, ktorá podporuje vojenskú inváziu Moskvy, píše Reuters. Ukrajinská pravoslávna cirkev tvrdí, že s Moskvou prerušila väzby už vlani v máji.

Ukrajinské letectvo na platforme Telegram v nedeľu spresnilo, že Rusko na Odesu útočilo vysoko presnými raketami Onyx a riadenými strelami typu Kalibr. Protivzdušná obrana mesta zničila „značnú časť“ rakiet, medzi ktorými sa mali nachádzať aj balistické strely typu Iskander.

Čiernomorský prístav Odesa bol už od začiatku ruskej vojenskej invázie bombardovaný viackrát, pripomína AFP. V januári tohto roka zaradila Organizácia OSN pre vedu, kultúru a vzdelávanie (UNESCO) historické centrum tohto mesta na Zoznam svetového kultúrneho dedičstva v ohrození.

Opakovaným útokom Odesa čelí od začiatku tohto týždňa, keď Moskva odstúpila od čiernomorskej obilnej dohody umožňujúcej vývoz obilia z ukrajinských prístavov.

Ukrajina obvinila Rusko zo zámerného cielenia na zásoby obila a infraštruktúru nevyhnutnú na realizáciu obilnej dohody.

Zobraziť diskusiu
Súvisiace témy
Cirkev chrám Rusko Moskva Odesa
Ak máte otázku, tip na článok, návrh na zlepšenie alebo ste našli chybu, napíšte na [email protected]
pred 3 hodinami

Počasie: Jasno až polooblačno, miestami prechodne zväčšená oblačno a ojedinele prehánky. Denná teplota od 17 stupňov na severe do 29 stupňov na juhu. Severozápadný až severný vietor do 30 km/h. (shmú)

pred 12 hodinami

Béla Bugár neodporúča Maďarskej aliancii, aby išla do predvolebnej koalície s PS. „Podľa mňa s Progresívnym Slovenskom ísť nemôžu. Stratia voličov, lebo je tam nenávisť voči progresivizmu, voči LGBTI, to je najväčší problém,“ hovorí v Postoj TV expredseda Mosta-Híd s tým, že voliči Aliancie boli takto vychovaní. Samostatne sa však podľa Bugára Maďari do parlamentu nedostanú. „S KDH, poprípade s Demokratmi by to šlo. Ale KDH si asi ťažko sadne s nimi k stolu,“ dodáva a vysvetľuje prečo.

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Vyberte si úroveň podpory

Diskusia
7 € / mes.
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia
Podporiť iným spôsobom

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Navýšte podporu a zapojte sa

Diskusia
+ 2 mes. navyše
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 € / mes. alebo 84 € / rok

Navýšte svoju podporu v nastaveniach účtu

Nastavenia podpory

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Pridajte sa k čitateľom ktorí Postoj podporujú

alebo sa staňte členom
Diskusia
7 € / mes.
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia
Podporiť iným spôsobom

V prípade problémov kontaktujte podporu na [email protected]

Ttoto je message Zavrieť