Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
04. máj 2016

Ted Cruz ukončil kampaň, Donald Trump má cestu voľnú

Po prehre v primárkach v Indiane posledný vážny Trumpov súper Cruz zo súboja odstúpil. U demokratov v tomto štáte vyhral Sanders.

Číslo dva v maratóne amerických republikánskych primárok Ted Cruz oznámil v noci nadnes v priamom televíznom prenose po jasnej porážke v Indiane ukončenie svojej kampane. Znamená to, že miliardár Donald Trump sa s najväčšou pravdepodobnosťou stane kandidátom strany na prezidenta.

"Hovoril som, že budem pokračovať, kým budem vidieť schodnú cestu k víťazstvu. Dnes večer však musím s ľútosťou povedať, že táto cesta sa zdá byť zahataná," povedal Cruz pred svojimi priaznivcami.

Cruz v predchádzajúcich dňoch viedol pomerne agresívnu kampaň v Indiane, no ani to nestačilo na víťazstvo v tomto stredozápadnom štáte.

Trump musí teraz získať ešte približne 200 delegátov v zostávajúcich primárkach, avšak po víťazstve v Indiane, kde zobral najmenej 45 delegátov z 57, bolo pre Cruza už prakticky nemožné prekaziť mu jeho suverénne ťaženie, uviedla agentúra AP.

Trump: Cruz bol čertovsky dobrý súper

Demokratka Hillary Clintonová by bola "veľmi slabou prezidentkou". Vyhlásil to v noci nadnes pravdepodobný budúci prezidentský kandidát Republikánskej strany Donald Trump.

Trumpovo vystúpenie pred priaznivcami po víťazstve v primárkach v Indiane sa nieslo v badateľne vážnejšom tóne než na predvolebných mítingoch v predchádzajúcich dňoch, poznamenala agentúra AP. Ukončenie volebnej kampane zo strany hlavného rivala Teda Cruza označil Trump ako "odvážnu vec" v záujme vytvorenia jednoty v strane pred prezidentskými voľbami. 

O samotnom Cruzovi povedal, že to bol "čertovsky dobrý súper". Dodal, že si nie je istý, či ho Cruz má rád alebo nie, avšak je si istý, že tohto "bystrého a tvrdého chlapíka čaká úžasná budúcnosť".

Inzercia

Newyorský miliardár potom zvrtol reč na Clintonovú, ktorá sa črtá ako jeho pravdepodobná súperka v novembrových prezidentských voľbách. Obvinil ju, že chce zatvoriť bane v USA, kým on baníkom pomôže mať znova prácu.

Sanders zvíťazil v Indiane, Clintonová má však k nominácii bližšie

Utorkové demokratické primárky v americkom štáte Indiana vyhral vermontský senátor Bernie Sanders. Vyplýva to z dnes zverejnených odhadov televízie CNN.

V čase, keď bolo v Indiane spočítaných 72 percent hlasov, Bernie Sanders získal 52,9 percenta hlasov, kým líderka celkového poradia Hillary Clintonová mala na konte 47,1 percenta hlasov.

Výsledok v Indiane však toho veľa nezmení v celkovom súčte, keďže demokrati prideľujú delegátov v jednotlivých štátoch podľa pomerného volebného systému. Pred súbojom v Indiane mala Clintonová zaistených 91 percent z celkového počtu delegátov potrebného na získanie demokratickej prezidentskej nominácie. 

Skóre v Indiane naznačovalo, že Clintonová bude mať po tejto etape primárok 2208 delegátov, pričom na nomináciu je potrebných 2383. Bernie Sanders mal v tých istých chvíľach podľa prepočtov CNN iba 1439 delegátov.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.