Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
03. máj 2016

EÚ očakáva v roku 2016 skôr mierny hospodársky rast

Hospodársky rast v Európskej únii bude aj tohto roku len mierny. Uviedla Európska komisia (EK) v dnes zverejnených jarných prognózach ekonomiky.

Podľa očakávaní exekutívy EÚ bude v roku 2016 hospodársky rast na úrovni 1,6 % v eurozóne a 1,8 % v EÚ s miernym zlepšením v roku 2017.

Komisia zdôvodnila mierny rast tým, že sa spomalila výkonnosť kľúčových obchodných partnerov EÚ a niektoré doposiaľ priaznivé faktory začínajú slabnúť. Prognózy EK preto predpovedajú eurozóne na roky 2015 – 2017 pokračujúci mierny rast HDP.

Vo svojej jarnej prognóze komisia očakáva rast HDP v eurozóne na úrovni 1,6 % v roku 2016 a 1,8 % v roku 2017 po tom, ako v roku 2015 rast dosiahol úroveň 1,7 %. Očakáva sa, že rast HDP v 28-člennej EÚ sa zmierni z 2 % v minulom roku na tohoročných 1,8 % a v roku 2017 by mal dosiahnuť úroveň 1,9 %.

Podľa komisie ústretová menová politika EÚ vytvorila podmienky na oživenie investícií, keďže sa zjednodušil a zlacnil prístup k financovaniu. Podľa očakávaní EK fiškálna politika v eurozóne bude v tomto roku priaznivá pre rast. 

Komisia zohľadnila aj faktor ropy, ktorej ceny začiatkom roka 2016 klesli a umocnili nárast reálnych disponibilných príjmov, táto podpora by však mala postupne slabnúť, keď začne cena ropy opäť rásť.

Podobne platí, že vývoz eurozóny ešte do istej miery profituje zo znehodnotenia eura v minulosti, nedávne posilnenie meny by však mohlo eurozónu viac vystaviť účinkom pomalšieho vonkajšieho rastu.

Podpredseda EK zodpovedný za euro a sociálny dialóg Valdis Dombrovskis dnes novinárom oznámil, že oživenie hospodárstva v Európe síce pokračuje, avšak globálne prostredie je preň menej priaznivé než bolo v minulosti. 

Inzercia

"Budúci rast bude čoraz viac závisieť od príležitostí, ktoré si sami vytvoríme. Musíme zintenzívniť naše snahy o štrukturálne reformy, ktoré by riešili dlhotrvajúce problémy v mnohých krajinách – vysoké úrovne verejného a súkromného dlhu, zraniteľnosť finančného sektora či klesajúcu konkurencieschopnosť," skonštatoval Dombrovskis. Dodal, že členské krajiny EÚ musia prijímať rozhodné politické opatrenia zamerané na reformy a modernizáciu hospodárstiev - to je jediný spôsob, ako zabezpečiť silný a udržateľný rast, viac pracovných miest a dobré sociálne podmienky pre občanov.

Eurokomisár pre hospodárske a finančné záležitosti, dane a clá Pierre Moscovici tiež poznamenal, že rast v Európe pretrváva aj navzdory zložitejšiemu globálnemu prostrediu. 

"Existujú náznaky, že vynaložené politické úsilie začína postupne vytvárať viac pracovných miest a podporovať investície. Musíme však ešte urobiť veľa, aby sme znížili nerovnosti. Oživenie v eurozóne je stále nerovnomerné, a to tak medzi členskými štátmi, ako aj medzi najslabšími a najsilnejšími skupinami v spoločnosti," uviedol Moscovici, podľa ktorého je tento stav neprijateľný.

Komisia v rámci dnešných prognóz odhadla, že najneskôr v roku 2017 by hospodárstva všetkých členských štátov EÚ mali rásť.

Hospodársky rast sa počas prognózovaného obdobia (2016-2017) podľa odhadov EK zvýši alebo zostane v zásade stabilný vo väčšine členských štátov. Hospodárstva členských krajín by mali na budúci rok rásť, avšak aj tento očakávaný rast v EÚ bude aj naďalej rozložený nerovnomerne.

Čistý vývoz eurozóny bude v roku 2016 aj naďalej brzdou pre rast, až kým v roku 2017 podľa odhadov EK nedosiahne vyrovnanú bilanciu. Rast bude preto závisieť od domáceho dopytu: investície sa podľa očakávaní v budúcom roku zvýšia na 3,8 % v eurozóne aj celej EÚ, pričom súkromná spotreba sa má zmierniť, keďže očakávaný nárast inflácie zmierni rast reálneho príjmu.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.