Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
03. máj 2016

Parlament by mal byť viac bezbariérový

Národná rada SR by mala byť viac bezbariérová. Mala by v nej pribudnúť elektrická schodisková plošina zo vstupnej haly na prízemí do podateľne a k chodbe, na ktorej sú poslanecké kluby.

Tiež nájazd, teda šikmá oceľová plošina, do vchodu na Západnej terase pre vstup z átria. Parlament tiež rieši výmenu dvoch protipožiarnych dverí v suteréne, aby bol umožnený prechod z výťahu do jedálne a bufetu. Pripravované zmeny TASR potvrdil komunikačný odbor parlamentu.

"V súčasnej dobe prebieha ďalšie prispôsobovanie viacerých priestorov, tak aby spĺňali požiadavky vyplývajúce z postihnutia pani poslankyne Petruchovej a s ohľadom na jej pohyb pomocou akumulátorového vozíka s vyššou nosnosťou (cca 260 kg), s cieľom v plnej miere zabezpečiť bezproblémový výkon poslaneckého mandátu," doplnil komunikačný odbor.

Úpravy, ktoré mohol parlament urobiť s využitím vnútorných pracovných kapacít zamestnancov Kancelárie NR SR urobili, pokiaľ využili externé firmy, postupovali podľa zákona o verejnom obstarávaní. "Keďže si výber zmluvného partnera na zabezpečenie ďalších úprav, ktoré sú cenovo náročnejšie, vyžaduje verejné obstarávanie, je Kancelária NR SR povinná dodržiavať lehoty vyplývajúce z príslušného zákona a nie je možné ich nijakým spôsobom urýchliť alebo inak skrátiť," doplnil komunikačný odbor.

Pripomína, že dosiaľ v parlamente upravili dve toalety pre imobilných v hlavnej budove pri rokovacej sále. Vymenili tam umývadlá za menšie z dôvodu plynulého pohybu v priestore toaliet na akumulátorovom vozíku. Vytvorili tiež plnohodnotné pracovné miesto pre imobilného poslanca v rokovacej sále prispôsobené vjazdu s akumulátorovým vozíkom. A tiež zrekonštruovali toalety na Západnej terase, kde sú poslanecké kancelárie.

Komunikačný odbor poukazuje aj na to, že v parlamente je zabezpečený bezbariérový pohyb a vstup na jednotlivé poschodia prostredníctvom výťahov so zodpovedajúcou veľkosťou, pomocou bezbariérových rámp umiestnených na vybraných miestach. "Napríklad na balkón rokovacej sály," uvádza komunikačný odbor.

V budove parlamentu sú tiež k dispozícii toalety pre hendikepovaných na prízemí a na prvom poschodí pri vstupe do rokovacej sály. "V rokovacej sále je vytvorený bezbariérový prístup k rečníckemu pultu," zdôraznil komunikačný odbor. Pripomína, že priestory parlamentu sa prispôsobovali hendikepovaným ľuďom už v treťom volebnom období. Vtedy totiž vykonával mandát poslanec na invalidnom vozíku Peter Bódy, ktorý zastupoval SDKÚ. Dnes je v snemovni na vozíčku poslankyňa Silvia Petruchová (OĽaNO-NOVA).

Inzercia

Odporúčame

-20%
Živo(t) v kostole
13,99 11,19

Pre tých, čo radi objavujú / Živo(t) v kostole

Bohato ilustrovaná kniha - leporelo, ktoré malým aj veľkým deťom pútavo priblíži pestrosť liturgického roku

Bohato ilustrovaná kniha - leporelo, ktoré malým aj veľkým deťom pútavo priblíži pestrosť liturgického roku

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.