Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
02. jún 2023, 17:18

Maďarsko môže prijať euro až po roku 2030

Maďarsko by nemalo uvažovať o prijatí spoločnej európskej meny pred týmto rokom, myslí si guvernér Maďarskej národnej banky György Matolcsy. Ekonomika krajiny totiž podľa neho nie je riadne pripravená na vstup do eurozóny.

Matolcsy uviedol, že keď Maďarsko dosiahne približne 90 % priemernej úrovne EÚ z hľadiska hospodárskeho rozvoja, potom by sa prijatie jednotnej meny mohlo dostať na program dňa.

"Je nebezpečné vstúpiť do klubu bohatých, kým na to ekonomika nie je pripravená," uviedol Matolcsy pre štátny rozhlas. "Možno okolo roku 2030 alebo o niečo neskôr by sme mohli dosiahnuť 90 % priemeru EÚ z hľadiska rozvoja, potom sa oplatí vstúpiť do eurozóny, keďže euro má veľa výhod."

Dovtedy sa však oplatí využiť mimoriadny manévrovací priestor, ktorý má MNB na podporu ekonomiky, dodal Matolcsy.

MNB aktuálne bojuje s vysokou infláciou, ktorá je najvyššia v EÚ, pričom ekonomika sa spomaľuje. Medziročná miera inflácie dosiahla v apríli 24 percent.

MNB v máji znížila jednodňovú depozitnú sadzbu o 100 bázických bodov na 17 %, čím odštartovala cyklus uvoľňovania menovej politiky, keďže vysoké úrokové sadzby prakticky udusili úverovanie.

Minister financií Mihály Varga minulý týždeň uviedol, že Maďarsko pracuje na splnení podmienok vstupu do eurozóny, ale nemá stanovený cieľový dátum prijatia spoločnej meny a táto otázka zatiaľ nie je na programe dňa.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 5 hodinami

„Zajtra mám sedemdesiat rokov. Mal som pätnásť rokov, keď prišli Rusi v šesťdesiatom ôsmom. No zdá sa mi, akoby to ani vtedy nebolo také nepríjemné ako teraz. Samý bordel, bordel a bordel,“ vraví sklesnuto otec počas toho, ako s dcérou pracuje na poli. Zastavili sme sa pri nich blízko cesty na Zamagurí neďaleko Červeného Kláštora. Napriek marazmu je podľa neho potrebné ísť voliť. Koho si vyberie o pár dní on?

pred 8 hodinami
pred 9 hodinami

Zo Sulíkovej reakcie sa javí, že komunikácia je autentická a jej obsah môže mať vo finále na SaS pomerne neblahé následky: už dlhšie tradované podozrenie, že SaS a najmä Jana Bittó Cigániková konajú až príliš často v zhode so záujmami Penty, zverejnené esemesky aj PR v médiách Penty týmto hmatateľne potvrdzujú. Lenže údajná tajná komunikácia nie je len Sulíkova, ale aj Matovičova kauza. Komentuje Martin Hanus.

pred 10 hodinami

„Porovnávať korupciu s LGBTI, nech pod touto skratkou myslíme čokoľvek, je nepatričné,“ hovorí líderka Kresťanskej únie Anna Záborská, ktorá však podobne ako predseda KDH pokladá ideológiu LGBTI hnutia za nebezpečenstvo pre spoločnosť. Ako vníma, že niektorí členovia KÚ dali nakoniec prednosť KDH, za akých podmienok by dokázala spolupracovať s PS, ktoré vníma ako zlo, a čo hovorí na agresivitu v kampani OĽaNO?

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.