Ministerstvo začalo správne konanie voči firmám predávajúcim záverečné práce

Ilustračné foto – TASR
Až pätina absolventov môže promovať s kúpenou diplomovou prácou, upozorňuje Nadácia Zastavme korupciu.
Ministerstvo školstva začalo správne konanie voči trom firmám predávajúcim záverečné práce. Urobilo tak na základe podnetu Nadácie Zastavme korupciu, ktorá o tom TASR informovala.
Potvrdil to aj generálny riaditeľ sekcie vysokých škôl rezortu školstva Marcel Vysocký.
„Za takéto konanie firmám hrozia pokuty už rok, odkedy Nadácia Zastavme korupciu dostala do zákona pojem akademický podvod,“ vysvetlil Martin Suchý z Nadácie Zastavme korupciu.
Akademický podvod, ako ho definuje zákon o vysokých školách, zahŕňa situácie, keď študent predkladá záverečnú prácu, ktorá nie je výsledkom jeho vlastnej a samostatnej činnosti. Sankcie sa však vzťahujú aj na firmy a osoby, ktoré sa podieľajú na písaní či propagácii predaja záverečných prác. Hrozí im pokuta vo výške od 10 000 do 50 000 eur.
S právnou úpravou prišla nadácia v spolupráci so Študentskou radou vysokých škôl po tom, ako sa ukázalo, že až pätina absolventov môže promovať s kúpenou diplomovou prácou. „Po tom, ako zákon vstúpil do platnosti, sme v nadácii zistili, že mnohé weby a firmy sa naďalej živia takouto činnosťou a porušujú zákon. Naše zistenia sme preto postúpili ministerstvu školstva,“ poznamenal Suchý.
Vysocký potvrdil, že firmy, ktoré predávajú záverečné práce, upovedomili, že sa začalo správne konanie.
V prípade, ak ministerstvo školstva rozhodne, že sa firmy dopustili priestupku a udelí im pokutu, mohlo by ísť podľa Nadácie Zastavme korupciu o dôležitý precedens.
„Veríme, že takéto pokuty by mohli odstrašiť od podobného konania aj ďalšie firmy a osoby, čo by prispelo k férovejšiemu a kvalitnejšiemu vysokoškolskému prostrediu na Slovensku,“ poznamenal Suchý.
Rezort školstva neprešetroval to, kto sa podieľa na vypracovaní záverečných prác. Ak na tom pracujú aj niektorí zamestnanci vysokých škôl, takéto konanie podľa Vysockého odsudzujú nielen z úrovne ministerstva školstva, ale robia tak aj samotné vysoké školy. „Stojíme za tým, aby sa to prešetrilo a vyvodili sa adekvátne dôsledky, ak sa preukáže, že za tým stoja aj vysokoškolskí učitelia,“ uzavrel.
Dnes treba vedieť
„Zajtra mám sedemdesiat rokov. Mal som pätnásť rokov, keď prišli Rusi v šesťdesiatom ôsmom. No zdá sa mi, akoby to ani vtedy nebolo také nepríjemné ako teraz. Samý bordel, bordel a bordel,“ vraví sklesnuto otec počas toho, ako s dcérou pracuje na poli. Zastavili sme sa pri nich blízko cesty na Zamagurí neďaleko Červeného Kláštora. Napriek marazmu je podľa neho potrebné ísť voliť. Koho si vyberie o pár dní on?
Cholery je vo svete čoraz viac, varuje WHO
V roku 2022 bolo vo svete hlásených približne 470-tisíc prípadov cholery, rok predtým 220-tisíc. Ochorenie zaznamenali v 44 krajinách, čo je o deväť viac ako predošlý rok.
Baerbocková nechce, aby iné krajiny posielali migrantov do Nemecka
Šéfka nemeckej diplomacie uviedla, že spolupracuje s ministerkou vnútra Nancy Faeserovou na tom, aby sa „zohľadnili nemecké záujmy“.
Súhrn víkendových udalostí:
- Šéf OĽaNO zverejnil údajné správy Sulíka s Haščákom.
- Pochod Bratislava za život apeloval na zmenu potratového zákona.
- Fico podá žalobu na prezidentku Čaputovú.
- Simulované študentské voľby ovládlo PS.
- Ukrajinci pri Verbovom prelomili ruské línie.
- Ďalšia loď s ukrajinským obilím dorazila do Turecka.
- Ozbrojenci v Kosove zastrelili policajta, neskôr ich obkľúčili.
- Arménsky premiér naznačil odklon od Ruska.
Sulíkova komunikácia s Haščákom
Šéf Penty nepoprel správy so Sulíkom, žiada políciu, aby konala
„S človekom, ktorý mu dal miliónovú, pravdepodobne korupčnú ponuku, nielenže nevyrazil dvere a nenahlásil ho na polícii, ale údajne s ním zobchodoval vybrané súkromné správy,“ komentoval Haščák Matovičovu tlačovku.
Zo Sulíkovej reakcie sa javí, že komunikácia je autentická a jej obsah môže mať vo finále na SaS pomerne neblahé následky: už dlhšie tradované podozrenie, že SaS a najmä Jana Bittó Cigániková konajú až príliš často v zhode so záujmami Penty, zverejnené esemesky aj PR v médiách Penty týmto hmatateľne potvrdzujú. Lenže údajná tajná komunikácia nie je len Sulíkova, ale aj Matovičova kauza. Komentuje Martin Hanus.
Iniciatíva Nie v mojom kroji odmieta politikov s fašistickým pozadím
Politici s fašistickým pozadím podľa iniciatívy skrývajú nebezpečné názory za vyhýbavé odpovede, úsmevy, saká a ľudové kroje.
Lídri Arménska a Azerbajdžanu sa stretnú začiatkom októbra
Na rokovaniach v španielskej Granade sa zúčastnia aj francúzsky prezident Emmanuel Macron, nemecký kancelár Olaf Scholz a predseda Európskej rady Charles Michel.
„Porovnávať korupciu s LGBTI, nech pod touto skratkou myslíme čokoľvek, je nepatričné,“ hovorí líderka Kresťanskej únie Anna Záborská, ktorá však podobne ako predseda KDH pokladá ideológiu LGBTI hnutia za nebezpečenstvo pre spoločnosť. Ako vníma, že niektorí členovia KÚ dali nakoniec prednosť KDH, za akých podmienok by dokázala spolupracovať s PS, ktoré vníma ako zlo, a čo hovorí na agresivitu v kampani OĽaNO?
Ukrajina môže vyvážať obilie do iných krajín cez Poľsko, povedal Duda
Poľský prezident zároveň obhajoval nedávne rozhodnutie svojej vlády pokračovať v zákaze predaja ukrajinského obilia na poľskom trhu.