Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Naše školy Dnes treba vedieť
31. máj 2023, 08:29

Ministerstvo začalo správne konanie voči firmám predávajúcim záverečné práce

Ministerstvo začalo správne konanie voči firmám predávajúcim záverečné práce

Ilustračné foto – TASR

Až pätina absolventov môže promovať s kúpenou diplomovou prácou, upozorňuje Nadácia Zastavme korupciu.

Ministerstvo školstva začalo správne konanie voči trom firmám predávajúcim záverečné práce. Urobilo tak na základe podnetu Nadácie Zastavme korupciu, ktorá o tom TASR informovala.

Potvrdil to aj generálny riaditeľ sekcie vysokých škôl rezortu školstva Marcel Vysocký.

„Za takéto konanie firmám hrozia pokuty už rok, odkedy Nadácia Zastavme korupciu dostala do zákona pojem akademický podvod,“ vysvetlil Martin Suchý z Nadácie Zastavme korupciu.

Akademický podvod, ako ho definuje zákon o vysokých školách, zahŕňa situácie, keď študent predkladá záverečnú prácu, ktorá nie je výsledkom jeho vlastnej a samostatnej činnosti. Sankcie sa však vzťahujú aj na firmy a osoby, ktoré sa podieľajú na písaní či propagácii predaja záverečných prác. Hrozí im pokuta vo výške od 10 000 do 50 000 eur.

S právnou úpravou prišla nadácia v spolupráci so Študentskou radou vysokých škôl po tom, ako sa ukázalo, že až pätina absolventov môže promovať s kúpenou diplomovou prácou. „Po tom, ako zákon vstúpil do platnosti, sme v nadácii zistili, že mnohé weby a firmy sa naďalej živia takouto činnosťou a porušujú zákon. Naše zistenia sme preto postúpili ministerstvu školstva,“ poznamenal Suchý.

Inzercia

Vysocký potvrdil, že firmy, ktoré predávajú záverečné práce, upovedomili, že sa začalo správne konanie.

V prípade, ak ministerstvo školstva rozhodne, že sa firmy dopustili priestupku a udelí im pokutu, mohlo by ísť podľa Nadácie Zastavme korupciu o dôležitý precedens.

„Veríme, že takéto pokuty by mohli odstrašiť od podobného konania aj ďalšie firmy a osoby, čo by prispelo k férovejšiemu a kvalitnejšiemu vysokoškolskému prostrediu na Slovensku,“ poznamenal Suchý.

Rezort školstva neprešetroval to, kto sa podieľa na vypracovaní záverečných prác. Ak na tom pracujú aj niektorí zamestnanci vysokých škôl, takéto konanie podľa Vysockého odsudzujú nielen z úrovne ministerstva školstva, ale robia tak aj samotné vysoké školy. „Stojíme za tým, aby sa to prešetrilo a vyvodili sa adekvátne dôsledky, ak sa preukáže, že za tým stoja aj vysokoškolskí učitelia,“ uzavrel.

Dnes treba vedieť

pred 5 hodinami

„Zajtra mám sedemdesiat rokov. Mal som pätnásť rokov, keď prišli Rusi v šesťdesiatom ôsmom. No zdá sa mi, akoby to ani vtedy nebolo také nepríjemné ako teraz. Samý bordel, bordel a bordel,“ vraví sklesnuto otec počas toho, ako s dcérou pracuje na poli. Zastavili sme sa pri nich blízko cesty na Zamagurí neďaleko Červeného Kláštora. Napriek marazmu je podľa neho potrebné ísť voliť. Koho si vyberie o pár dní on?

pred 9 hodinami
pred 9 hodinami

Zo Sulíkovej reakcie sa javí, že komunikácia je autentická a jej obsah môže mať vo finále na SaS pomerne neblahé následky: už dlhšie tradované podozrenie, že SaS a najmä Jana Bittó Cigániková konajú až príliš často v zhode so záujmami Penty, zverejnené esemesky aj PR v médiách Penty týmto hmatateľne potvrdzujú. Lenže údajná tajná komunikácia nie je len Sulíkova, ale aj Matovičova kauza. Komentuje Martin Hanus.

pred 10 hodinami

„Porovnávať korupciu s LGBTI, nech pod touto skratkou myslíme čokoľvek, je nepatričné,“ hovorí líderka Kresťanskej únie Anna Záborská, ktorá však podobne ako predseda KDH pokladá ideológiu LGBTI hnutia za nebezpečenstvo pre spoločnosť. Ako vníma, že niektorí členovia KÚ dali nakoniec prednosť KDH, za akých podmienok by dokázala spolupracovať s PS, ktoré vníma ako zlo, a čo hovorí na agresivitu v kampani OĽaNO?

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.