Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
27. máj 2023, 20:14

Polícia zadržala v Haagu stovky klimatických aktivistov

Demonštranti kritizovali vládne prideľovanie dotácií spoločnostiam, ktoré využívajú fosílne palivá.

Stovky klimatických aktivistov zadržala v sobotu holandská polícia v Haagu po tom, čo zablokovali diaľnicu, ktorá sa nachádza neďaleko sídla tamojšieho parlamentu i premiéra Marka Rutteho. Na proteste proti klimatickej a energetickej politike sa zúčastnilo podľa odhadov organizátorov viac než 3000 ľudí.

Aktivisti zo skupiny Extinction Rebellion zablokovali diaľnicu A12 už po siedmy raz. Tentokrát však policajti zakročili voči demonštrantom, z ktorých sa niektorí navzájom pripútali reťazami, skôr, než to bolo počas minulých protestných akcií. Nasadili voči nim i vodné delá, uviedla agentúra ANP s tým, že nemierili priamo do účastníkov, ale ponad nich.

Podľa holandského servera Algemeen Dagblad bolo zatknutých takmer 1600 ľudí, pričom 40 z nich bude aj trestne stíhaných.

Radnica v Haagu protestujúcich vopred upozornila, že blokovanie diaľnice je zakázané. Demonštranti kritizovali vládne prideľovanie dotácií spoločnostiam, ktoré využívajú fosílne palivá.

Globálne hnutie Extinction Rebellion (Vzbura proti vyhynutiu), ktoré vzniklo v Británii, využíva pravidelne nenásilné spôsoby občianskej neposlušnosti, aby upriamilo pozornosť na požiadavky prijať efektívnejšie kroky v súvislosti s bojom proti klimatickým zmenám.
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Európska únia schválila predĺženie dočasnej ochrany pre ľudí utekajúcich pred útočnou vojnou Ruska proti Ukrajine. Utečenci tak môžu v bloku zotrvať do 4. marca 2025, teda o rok dlhšie, ako sa pôvodne plánovalo. (tasr)

pred 3 hodinami
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.