Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. marec 2023, 17:18

Prezidentka Čaputová k výročiu Sviečkovej manifestácie

Boli to práve kresťania, ktorí k slobode vykročili ako prví

Boli to práve kresťania, ktorí k slobode vykročili ako prví

Zdroj: oficiálny FB profil prezidentky SR Zuzany Čaputovej

Zuzana Čaputová sa dnes stretla s niektorými z organizátorov a účastníkov najväčšej demonštrácie za náboženskú slobodu a ľudské práva za vlády totalitného režimu.

Prejav hlavy štátu prinášame v plnom znení:

Vážené dámy, vážení páni, milí priatelia,

keď účastníci Sviečkovej manifestácie pred 35 rokmi verejne vystúpili na obhajobu občianskych práv a náboženských slobôd, len málokto tušil, že komunistickému režimu ostáva len rok a pol existencie. Niečo sa lámalo, ale málokto by si na rýchle zrútenie sovietskej moci stavil čo i len korunu.

O to väčší obdiv si zaslúži odvaha organizátorov a účastníkov tohto vzopätia, ktoré sa veľkými písmenami zapísalo do našich novodobých dejín. Rozhodli sa verejne vysloviť svoj názor v čase, keď komunistická moc podobné aktivity nemilosrdne trestala – vodnými delami, obuškami, päsťami, nárazníkmi áut verejnej bezpečnosti alebo aj väzením.

Mnohí z tých, ktorí vtedy prišli na námestie, si z tejto galérie teroru odniesli úplne všetko. Predstavitelia disentu, tajnej cirkvi a tí, ktorí v sebe našli odvahu, poskytli ostatným príklad tým, že sa nebáli. Rozhodujúcou mierou tak povzbudili ďalších, ktorí o rok neskôr dokonali porážku totalitnej moci vo vtedajšom Československu.

Dnešná mladá generácia si len ťažko vie predstaviť, že sa veľká časť verejnosti o Sviečkovej manifestácii ani nemala ako dozvedieť. Napriek tomu na zhromaždenie prišli tisíce ľudí, aby pokojne a v tichu, so sviečkou v ruke či modlitbou povedali „nie“ potláčaniu ľudských práv a slobôd. Stále platili a platia slová Silvestra Krčméryho, ktorý významne prispel k úspechu Sviečkovej manifestácie. „Vy máte moc, ale my máme pravdu.“

Inzercia

Sviečková manifestácia potvrdila, že pravda sa nedá utopiť vodnými delami, ubiť do bezvedomia ani zavrieť za mreže. Nedá sa zastrašiť ani podplatiť. Pravda jednoducho ostáva pravdou, nech sa pri moci vystrieda ktokoľvek, kto si myslí, že má na ňu patent. Aj to je odkaz zhromaždenia veriacich spred 35 rokov.

Dnes sa však ťažko vybojovaná a obeťami vykúpená sloboda stáva opäť ohrozenou hodnotou. Po viac než troch desaťročiach života v slobodnom svete sa mnohí tejto hodnoty dobrovoľne zriekajú. Podporujú režimy či politikov s autoritárskymi sklonmi. Často tiež podliehajú pokušeniu obmedzovať práva iných z obavy, aby neboli ohrozené ich vlastné práva a záujmy. Ľudia viery – účastníci Sviečkovej manifestácie – však takto nerozmýšľali. Podobne ako aktéri Novembra ´89 verili v zodpovednú slobodu pre všetkých.

Cieľ uchrániť si túto slobodu sa dnes, 35 rokov po Sviečkovej manifestácii, ukazuje ako mimoriadne dôležitý. Pravda zostala, moc zmenila podobu. Dnes nás bije, polieva a zotročuje ľahostajnosť, nenávisť, predsudky či dezinformácie, s ktorými v politickom boji posilňujú najmä extrémne smery. Neboli sme ľahostajní. Vtedy ani dnes. To je motto dnešného stretnutia, v ktorom má ísť nielen o spomínanie, ale tiež o hľadanie cesty, ako svedčiť o pravde v týchto ťažkých časoch.

Sloboda nie je vstupenkou do sveta bez problémov, ako si mnohí po roku 1989 mysleli. Vojna za hranicami či inflácia sú zdrojom obáv a neistoty, ktoré nás rozdeľujú a rozbíjajú jemné tkanivo vzájomnej dôvery. Sklamania a dezilúzie budú s nami vždy, to je nakoniec súčasť pravdy. Nesmú sa však stať dôvodom pravdu rozpustiť vo falošnej istote ochrany, bezpečia a pokoja na úkor demokracie.

Vážené dámy, vážení páni, ďakujem všetkým – aj tu prítomným, ktorí ste nám pred 35 rokmi so sviečkami v dlaniach ukázali cestu. Spojili ste vtedy všetky ostrovy zmeny v spoločnosti – veriacich, neveriacich, ochranárov, konzervatívcov, liberálov a ďalších. Boli to práve kresťania, svedkovia nádeje, ktorí vykročili ako prví. Aj dnes sa s veľkou dôverou pozerám na vás a na svetlo nádeje, ktorým ste vtedy presvietili svet. Opäť ho budeme potrebovať.

Dnes treba vedieť

pred 27 minútami

Americké stíhačky v nedeľu vzlietli k malému lietadlu, ktoré narušilo vzdušný priestor nad Washingtonom. Stroj neskôr havaroval v štáte Virginia. Predstaviteľ amerických úradov uviedol, že havária Cessny nebola spôsobená stíhačkami. (tasr)

pred hodinou

Švédsky futbalista Zlatan Ibrahimovič oznámil koniec svojej futbalovej kariéry. Legendárny útočník je známy kontroverznými vyjadreniami, ale aj vtipnými komentármi. Fanúšikov pobavil aj pri svojej rozlúčke: „Dnes ráno som sa zobudil a pršalo. Pomyslel som si, že aj Boh plače.“ (tasr)

pred 2 hodinami

Počasie: Prevažne veľká, na východe lokálne zmenšená oblačnosť. Ojedinele, na západe miestami, dážď, prehánky alebo búrky. Denná teplota 23 až 28, na krajnom západe, v Žilinskom kraji a pod Tatrami 18 až 23 stupňov. Slabý premenlivý vietor, pri búrkach zosilnie. (shmú)

pred 12 hodinami
pred 13 hodinami

Činohra SND má nové predstavenie, novú Timravu. Takmer desať rokov sa pritom hrá v SND Bál, hra, ktorá vznikla na motívy Timraviných próz. A aj nové predstavenie inšpirované jej dielom s názvom Deti sa zrejme udrží na scéne dlho, lebo prináša veľké témy v drobných ľudských drámach. Tak ako to Timrava vedela. Navyše v predstavení hrá špička činoherného súboru. Je to komorné, intímne, silné. Píše Eva Čobejová.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.