Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. marec 2023, 12:11

Počet prípadov tuberkulózy na Slovensku klesá

V roku 2021 ich bolo 137, v roku 2018 zase 281. Najvyšší počet dlhodobo hlásia Prešovský a Košický kraj, v roku 2021 kraje spolu evidovali 95 prípadov.

Pri príležitosti piatkového Svetového dňa boja proti tuberkulóze o tom informovala hovorkyňa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Veronika Daničová.

"Medziročne však zaznamenávame nárast počtu prípadov TBC u mladých ľudí vo vekovej skupine nula až 19 rokov. Kým v roku 2020 bolo evidovaných 37 prípadov TBC v tejto vekovej skupine, v roku 2021 to bolo 55 prípadov, čo však môže mať súvis aj s pandémiou," priblížila.

Tuberkulóza je infekčné ochorenie. Napáda zvyčajne pľúca, môže však postihnúť ktorýkoľvek orgán. "Pri mimopľúcnej forme je najčastejšie evidovaná tuberkulóza chrbtice, kostí a kĺbov," doplnilo NCZI.

Ochorenie sa podľa neho prejavuje dlhodobým kašľom, vykašliavaním s prímesou krvi a tlakom na hrudníku. "Je dôležité vedieť, že tuberkulózny pacient sa môže dlho cítiť pomerne dobre a kašľať iba občas," ozrejmilo. Medzi príznaky patria tiež únava, horúčka, nočné potenie, bolesť svalov a kĺbov, zníženie chuti do jedla či pokles hmotnosti.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 12 minútami

Americké stíhačky v nedeľu vzlietli k malému lietadlu, ktoré narušilo vzdušný priestor nad Washingtonom. Stroj neskôr havaroval v štáte Virginia. Predstaviteľ amerických úradov uviedol, že havária Cessny nebola spôsobená stíhačkami. (tasr)

pred hodinou

Švédsky futbalista Zlatan Ibrahimovič oznámil koniec svojej futbalovej kariéry. Legendárny útočník je známy kontroverznými vyjadreniami, ale aj vtipnými komentármi. Fanúšikov pobavil aj pri svojej rozlúčke: „Dnes ráno som sa zobudil a pršalo. Pomyslel som si, že aj Boh plače." (tasr)

pred 2 hodinami

Počasie: Prevažne veľká, na východe lokálne zmenšená oblačnosť. Ojedinele, na západe miestami, dážď, prehánky alebo búrky. Denná teplota 23 až 28, na krajnom západe, v Žilinskom kraji a pod Tatrami 18 až 23 stupňov. Slabý premenlivý vietor, pri búrkach zosilnie. (shmú)

pred 12 hodinami
pred 13 hodinami

Činohra SND má nové predstavenie, novú Timravu. Takmer desať rokov sa pritom hrá v SND Bál, hra, ktorá vznikla na motívy Timraviných próz. A aj nové predstavenie inšpirované jej dielom s názvom Deti sa zrejme udrží na scéne dlho, lebo prináša veľké témy v drobných ľudských drámach. Tak ako to Timrava vedela. Navyše v predstavení hrá špička činoherného súboru. Je to komorné, intímne, silné. Píše Eva Čobejová.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.