Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. marec 2023, 12:05

Prešetrenie zásahu proti Sviečkovej manifestácii

ÚPN žiada Žilinku o vyšetrovací spis aj s menami zodpovedných osôb

ÚPN žiada Žilinku o vyšetrovací spis aj s menami zodpovedných osôb

Prokuratúra spis bezpečnostných orgánov komunistického štátu zatiaľ poskytla len s anonymizovanými osobnými údajmi.

Ústav pamäti národa požiadal Generálnu prokuratúru SR o fotokópiu vyšetrovacieho spisu k zásahu bezpečnostných zložiek voči účastníkom Sviečkovej manifestácie aj s menami osôb zodpovedných za zásah. Prokuratúra mu tento spis zatiaľ poskytla len v neúplnom rozsahu s anonymizovanými osobnými údajmi.

Podľa zákona o pamäti národa č. 553/2002 Z. z. sú štátne orgány povinné ÚPN poskytnúť súčinnosť pri vyhotovení kópií dokumentov, ktoré sa vzťahujú na činnosť bezpečnostných zložiek štátu pred rokom 1990. ÚPN pripomína, že pre vyrovnanie sa s nedemokratickou minulosťou „je potrebné poznať nielen motívy, formy a následky politickej represie, ale aj mená osôb, ktoré represiu organizovali a realizovali“.

Ústav tiež dopĺňa, že Sviečková manifestácia ako „jedno z najvýznamnejších verejných vystúpení proti komunistickému režimu si zaslúži komplexné historiografické spracovanie, na čo sú potrebné všetky dostupné dokumenty a údaje“.

Podľa Denníka N generálny prokurátor Maroš Žilinka zatiaľ nevie, či žiadosti ÚPN vyhovie. Jeho hovorkyňa sa vyjadrila, že prokuratúra sa bude žiadosťou ÚPN zaoberať. 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 26 minútami

Americké stíhačky v nedeľu vzlietli k malému lietadlu, ktoré narušilo vzdušný priestor nad Washingtonom. Stroj neskôr havaroval v štáte Virginia. Predstaviteľ amerických úradov uviedol, že havária Cessny nebola spôsobená stíhačkami. (tasr)

pred hodinou

Švédsky futbalista Zlatan Ibrahimovič oznámil koniec svojej futbalovej kariéry. Legendárny útočník je známy kontroverznými vyjadreniami, ale aj vtipnými komentármi. Fanúšikov pobavil aj pri svojej rozlúčke: „Dnes ráno som sa zobudil a pršalo. Pomyslel som si, že aj Boh plače.“ (tasr)

pred 2 hodinami

Počasie: Prevažne veľká, na východe lokálne zmenšená oblačnosť. Ojedinele, na západe miestami, dážď, prehánky alebo búrky. Denná teplota 23 až 28, na krajnom západe, v Žilinskom kraji a pod Tatrami 18 až 23 stupňov. Slabý premenlivý vietor, pri búrkach zosilnie. (shmú)

pred 12 hodinami
pred 13 hodinami

Činohra SND má nové predstavenie, novú Timravu. Takmer desať rokov sa pritom hrá v SND Bál, hra, ktorá vznikla na motívy Timraviných próz. A aj nové predstavenie inšpirované jej dielom s názvom Deti sa zrejme udrží na scéne dlho, lebo prináša veľké témy v drobných ľudských drámach. Tak ako to Timrava vedela. Navyše v predstavení hrá špička činoherného súboru. Je to komorné, intímne, silné. Píše Eva Čobejová.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.