Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
19. marec 2023, 06:42

Putin na Donbase

Po Kryme navštívil ruský prezident v noci aj okupovaný Mariupol

Po Kryme navštívil ruský prezident v noci aj okupovaný Mariupol

Foto - TASR/AP

Ide o prvú cestu ruského lídra do oblasti Donbasu od ruského vpádu na Ukrajinu vo februári minulého roka. Putin priletel do Mariupola vrtuľníkom a následne sa previezol autom po meste.

Šéf Kremľa Vladimir Putin navštívil okupovaný Mariupol. Stalo sa tak skoro rok po tom, ako Moskva deklarovala dobytie tohto strategicky významného prístavného mesta na juhu Ukrajiny.

Ide o prvú cestu ruského lídra do oblasti Donbasu od ruského vpádu na Ukrajinu vo februári minulého roka.

Putin priletel do Mariupola vrtuľníkom a následne sa previezol autom po meste, informovala agentúra TASS s odvolaním sa na Kremeľ.

Kontroloval rekonštrukčné práce

V meste si pozrel niekoľko štvrtí, navštívil rôzne miesta, hovoril s miestnymi obyvateľmi a podľa ruských štátnych médií mu bola predložená správa o postupe rekonštrukčných prácach v tomto meste, ktoré bolo v dôsledku takmer tri mesiace trvajúceho ruského obliehania z veľkej časti zničené.

Putin videl aj zrekonštruované divadlo, ktoré Rusi vlani zbombardovali, pričom tam prišlo o život niekoľko ľudí vrátane detí. Kremeľ označil Putinovu návštevu Mariupolu za „pracovnú cestu“.

Putin pricestoval do Mariupola po prekvapivej sobotňajšej návšteve Krymského polostrova, ktorú uskutočnil pri príležitosti deviateho výročia jeho anexie.

Ťažké boje o prístavné mesto Mariupol v Doneckej oblasti vypukli bezprostredne po začiatku ruskej vojenskej invázie 24. februára 2022. Poslední obrancovia padli do ruského zajatia 20. mája.

Kritika exilového vedenia Mariupola

Exilové vedenie juhoukrajinského mesta Mariupol kritizovalo v nedeľu návštevu Putina v tomto prístave.

„Medzinárodný zločinec Putin navštívil okupovaný Mariupol. Pozrel si ‚obnovu mesta‘... v noci. Pravdepodobne preto, aby nevidel rozstrieľané mesto, zabité jeho ‚oslobodením‘ za denného svetla,“ uviedla mariupolská mestská rada v príspevku na svojom účte na sociálnej sieti Telegram.

Inzercia

„V tme nie je vidieť, koľko rozstrieľaných domov stojí a kde namiesto výškových budov zostala kopa kameňov,“ uviedla rada s tým, že Putin v Mariupole počas ostreľovania ukázal „pravú tvár“ ruského mieru, ktorú exilové vedenie označilo za „ruský teror a brutalitu“.

Kremeľ v nedeľu označil návštevu Putina v Mariupole za „spontánnu“.

„Bolo to všetko veľmi spontánne,“ povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov reportérom. „Pohyb po meste taktiež nebol naplánovaný,“ rovnako ani jeho stretnutie s miestnymi obyvateľmi, dodal.

Prišiel v noci ako zlodej, znie z Kyjeva

Prekvapivá návšteva Putina v Mariupole sa odohrala v noci, „ako sa na zlodeja patrí“, uviedlo v nedeľu v reakcii ukrajinské ministerstvo obrany.

„Tak ako sa na zlodeja patrí, navštívil Putin Mariupol pod rúškom noci. Po prvé, je to bezpečnejšie. Ďalej, tma mu umožňuje zvýrazniť to, čo chce ukázať; a udržuje mesto, ktoré kompletne zničila jeho armáda, ako aj pár jeho preživších obyvateľov ďaleko od zvedavých očí,“ uviedol rezort obrany v Kyjeve.

Poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak v nedeľu tiež kritizoval Putinovu návštevu v Mariupole, ktorý do rúk Moskvy padol po niekoľkomesačnom obliehaní vlani v máji.

„Zločinec sa vždy vracia na miesto činu... Vrah tisícok mariupolských rodín prišiel obdivovať ruiny mesta a (jeho) hroby. Cynizmus a nedostatok svedomia,“ uviedol na Twitteri Podoľak.

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Počasie: Dnes bude oblačno až zamračené, len ojedinele zmenšená oblačnosť. Miestami sa vyskytnú prehánky, dážď alebo búrky. Bude veľmi teplo. Denná teplota 15 až 22 st. Slabý, postupne prevažne južný vietor do 30 km/h. (shmú)

pred 8 hodinami

Dočasne poverená ministerka pre investície Veronika Remišová avizovala návrh úpravy paragrafu 363 či krátenie výsluhových dôchodkov pre policajtov, ktorí boli odsúdení za závažnú trestnú činnosť korupcie alebo ako súčasť organizovanej trestnej skupiny. Naopak uviedla, že poslanci Za ľudí nebudú v parlamente predkladať zákony rozvracajúce štátny rozpočet. (tasr, tv joj)

pred 8 hodinami
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.