Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
07. február 2023, 16:13

Predčasné voľby

Modrá koalícia má rokovať s KDH o programe aj hodnotových rámcoch

Modrá koalícia má rokovať s KDH o programe aj hodnotových rámcoch

Foto: TASR/Jaroslav Novák

Modrá koalícia sa stretla aj s mimoparlamentnou stranou Dobrá voľba a Umiernení. Jej podmienkou na spájanie je vytvorenie vlády bez OĽaNO a Smeru.

Predstavitelia projektu Modrá koalícia sa majú v najbližších týždňoch stretnúť s mimoparlamentným KDH na tému programových priorít a hodnotových rámcov. Pre TASR to povedal nezaradený poslanec a predseda Modrej koalície Miroslav Kollár.

Myslí si, že v rámci nepopulistických proeurópskych síl aktuálne rokuje každý s každým, okrem mimoparlamentného Progresívneho Slovenska a SaS, ktoré deklarovali samostatný postup v predčasných parlamentných voľbách.

„Minulý týždeň sme sa stretli s vedením KDH s výsledkom, že pokračujeme v diskusiách, najbližšie sa v horizonte pár týždňov máme stretnúť na tému programové priority a hodnotové rámce oboch strán,“ skonštatoval Kollár.

KDH už minulý týždeň uviedlo, že sa pripravuje na voľby samostatne. Hnutie očakáva od Modrej koalície predstavenie svojich programových téz, hodnotový rámec a personálne obsadenie.

Kollár hovorí, že vzhľadom na septembrový termín volieb vznikol niekoľkotýždňový priestor na diskusie a pozičné manévre predtým, než príde ku konkrétnym dohodám, kto s kým pôjde do volieb.

Inzercia

Modrá koalícia sa stretla aj s mimoparlamentnou stranou Dobrá voľba a Umiernení. Jej podmienkou na spájanie je vytvorenie vlády bez OĽaNO a Smeru-SD. Kollár s tým súhlasí. „Cieľom spájania proeurópskych nepopulistických síl by mala byť vláda bez Fica, extrémistov, ale aj bez Matoviča,“ vyhlásil.

Snem Modrej koalície má byť neskôr ako v polovici februára, čo bol avizovaný termín. „V pondelok rozhodlo predsedníctvo, že vzhľadom na posunutý – jesenný termín predčasných volieb je priestor na zvolanie snemu v čase adekvátnom termínu volieb,“ priblížil Kollár.

Otázka predsedu nebola zatiaľ podľa jeho slov v hre. „Závisieť to bude aj od toho, s kým sa napokon do snemu dohodneme na spoločnej politickej budúcnosti,“ povedal.

Tvárou projektu je okrem Kollára aj expremiér Mikuláš Dzurinda. Jeho vnútrostranícka pozícia by nemala byť výkonná, ale skôr strategická.

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Vláda stiahne nomináciu poslanca Martina Klusa za člena Európskeho dvora audítorov, pokiaľ tak neurobí on sám. Avizoval to dočasne poverený premiér Eduard Heger s tým, že očakáva, že kandidatúru stiahne. (tasr)

pred 3 hodinami

O reakciu na výzvu KÚ pre KDH na spoločný postup do volieb sme požiadali šéfa kresťanských demokratov Milana Majerského. Z hnutia nám odpísali, že o možnej spolupráci bude predsedníctvo rokovať v sobotu a zatiaľ na výzvu nebudú reagovať. KÚ avizuje, že ak KDH odloží v sobotu rozhodnutie o spoločnom postupe do volieb na neskôr, Záborská a spol. to už budú považovať za nezáujem spolupracovať.

pred 3 hodinami

„Viem o nemocniciach, kde umelo udržujú predpísaný počet zdravotníkov, ale my takí nie sme,“ hovorí riaditeľ trnavskej nemocnice Vladislav Šrojta. Aktuálne mu chýba približne 40 sestier a 20 lekárov, no na oddeleniach, kde ich nevie zohnať. Kategoricky vylučuje, že by nemocnica odmietala prijať zdravotníkov, lebo šetrí na personáli. „V súkromnej sfére sú dva plus dva vždy štyri. V štáte to tak nikdy nie je, čo je základný problém, s ktorým musíte denne zápasiť,“ dodáva.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.