Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
03. december 2022, 20:12

Ukrajina zadržala osem ľudí za krádež Banksyho graffiti v Hostomeli

Podozriví vyrezali dielo z múru domu v meste v Kyjevskej oblasti. Obraz zmizol v piatok.

Ukrajinská polícia zadržala osem ľudí za krádež jedného zo siedmich grafitov vytvorených na Ukrajine tajomným britským street-artovým umelcom Banksym, informovali v sobotu úrady. 

Podozriví vyrezali dielo z múru domu v meste Hostomeľ v Kyjevskej oblasti. Obraz zmizol v piatok, dodali úrady.

Na ukradnutom diele, vytvorenom na žltej omietke domu, je vyobrazená žena oblečená v župane a s natáčkami na hlave, ktorá má na tvári plynovú masku a v ruke hasiaci prístroj - stála vedľa obhorených zvyškov okna. Obraz nanesený na omietku domu páchatelia vyrezali spolu so zatepľovacou izolačnou vrstvou.

"Skupina ľudí sa pokúsila ukradnúť Banksyho nástenné dielo. Vyrezali ho z múru domu zničeného Rusmi," napísal v piatok večer gubernátor Kyjevskej oblasti Olexij Kuleba na sociálnej sieti Telegram. Pripojil aj fotografiu múru, na ktorom už dielo chýba.

"Na mieste bolo zatknutých niekoľko ľudí. Dielo je v dobrom stave a je v rukách úradov," dodal gubernátor.

Inzercia

Ostatné nástenné obrazy v tejto oblasti, ktorých tvorcom je podľa predpokladov tiež Banksy, sú pod ochranou polície, oznámil Kuleba.

Šéf kyjevskej polície Andrij Nebytov uviedol, že ako možných páchateľov "identifikovali osem ľudí" a v tejto veci sa začalo predbežné vyšetrovanie.

"Všetci (zatknutí) sú vo veku 27 až 60 rokov. Sú obyvateľmi Kyjeva a mesta Čerkasy", ktoré sa nachádza približne 200 kilometrov juhovýchodne od ukrajinskej metropoly, dodal Nebytov.

K autorstvu siedmich nástenných grafitov v rôznych mestách Ukrajiny, zničených ruskými útokmi, sa Banksy priznal v polovici novembra v rozhovore pre server o umení The Art Newspaper.

Dnes treba vedieť

pred 7 hodinami

Poslanci ukončili štvrtkové rokovanie diskusiou o zatvorení obchodov v nedeľu. V piatok bude 83. schôdza pokračovať od 9. hodiny, keď plénum dokončí rozpravu k tomuto návrhu. Skupina poslancov v novele navrhuje, aby obchody na Slovensku boli okrem sviatkov zatvorené aj väčšinu nedieľ v roku. Výnimkou má byť posledná nedeľa pred začiatkom školského roka a tri adventné nedele. (tasr)

pred 8 hodinami

„Keď som sledoval vyjadrenia exministra Branislava Gröhlinga v médiách, bolo to chaotické a mimo pointy. Raz hovoril o environmentálnej výchove, inokedy o digitálnych zručnostiach alebo o sexuálnej výchove. Zmysel plánovaných zmien sa utopil v týchto na prvé počutie atraktívnych témach, o ktorých však reforma vôbec nie je. Gröhling nebol dobrým reprezentantom skutočných zmien, ktoré má reforma priniesť," hovorí Branislav Pupala, ktorý viac ako dva roky pripravoval zmeny v učebných osnovách.

pred 9 hodinami
pred 9 hodinami

Ruská súkromná polovojenská organizácia Vagnerova skupina, známa verbovaním odsúdencov z ruských väzníc do vojny na Ukrajine, v posledných mesiacoch spomalila ich nábor. V najnovšej správe to uviedol americký Inštitút pre štúdium vojny. Vagnerova skupina ponúkala pri nábore väzňom slobodu bez ohľadu na ich rozsudok. Stačilo podpísať zmluvu žoldniera a prežiť celé zmluvné obdobie v bojoch na Ukrajine. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.