Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. november 2022, 14:55

Minister spravodlivosti nevidí dôvod na zrušenie paragrafu 363

Vždy musí byť podľa Viliama Karasa priestor na zjednanie nápravy nezákonných rozhodnutí štátnych orgánov.

Minister spravodlivosti Viliam Karas nevidí dôvod na zrušenie paragrafu 363 Trestného poriadku. Prípadné zmeny tohto ustanovenia budú predmetom odborných diskusií. Šéf rezortu spravodlivosti to v stredu uviedol médiám na úrade vlády.

„Nevidím problém v tom, ako sú upravené mimoriadne opravné prostriedky,“ povedal. Vždy musí byť podľa jeho slov priestor na zjednanie nápravy nezákonných rozhodnutí štátnych orgánov.

Avizoval, že prípadné zmeny v ustanovení paragrafu 363 budú predmetom odborných diskusií. „Ak sa nájde vhodná úprava, ktorá nevylúči možnosť zjednať nápravu, som jej otvorený,“ zdôraznil Karas s tým, že o vine a nevine môže rozhodovať len súd.

Generálny prokurátor má podľa paragrafu 363 TP právomoc zrušiť právoplatné rozhodnutie prokurátora alebo policajta, ak takým rozhodnutím alebo v konaní, ktoré mu predchádzalo, bol porušený zákon.

Generálna prokuratúra v utorok na základe tohto ustanovenia zrušila obvinenie šéfa Smeru Roberta Fica a ďalšej trojice osôb z kauzy Súmrak. Vedenie generálnej prokuratúry informovalo, že dôvodom boli zistené porušenia ustanovení Trestného poriadku a zákona.

Poslankyňa Národnej rady Mária Kolíková (SaS) uviedla, že sa generálny prokurátor v súčasnosti stavia do pozície sudcu. „Rozhoduje o prípadoch, ktoré sa dostanú pred súd a ktoré nie. Akoby rozhodoval o vine a nevine. Toto nie je cesta pre očistu na Slovensku,“ povedala. Jej stranícky kolega Alojz Baránik zdôraznil, že SaS už navrhovala zmeny v tomto paragrafe, ale koalícia nedodala potrebné hlasy.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 8 hodinami

V synagóge vo východnom Jeruzaleme došlo v piatok počas šabatových modlitieb k streľbe, ktorá si vyžiadala najmenej päť obetí na životoch. Podľa polície išlo o teroristický útok a páchateľa na mieste zneškodnili. (tasr)

pred 9 hodinami
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.