Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
09. marec 2016

Trump vyhral primárky v 3 štátoch, Sanders porazil Clintonovú v Michigane

Favorit v boji o republikánsku prezidentskú nomináciu Donald Trump si pripísal na svoje konto ďalšie tri víťazstvá v utorkových primárkach v štátoch Michigan, Mississippi a Havaj. Jeho hlavný súper Ted Cruz ho dokázal poraziť len v štáte Idaho.

Favorizovanej demokratickej kandidátke Hillary Clintonovej sa naproti tomu v utorok podarilo vyhrať len v štáte Mississippi. Jej rival Bernie Sanders prekvapivo triumfoval v Michigane - v druhom z dvojice štátov, o ktorý v utorok bojovali demokratickí kandidáti, informovala agentúra DPA.
      

Donald Trump na svoju najnovšiu sériu úspechov reagoval presvedčením, že sa mu už čoskoro podarí definitívne zaistiť si nomináciu Republikánskej strany pre novembrové prezidentské voľby. Podľa jeho slov sú zvyšní traja republikánski kandidáti "už v podstate odpísaní".
      

"Je len jeden človek, ktorý ktorému sa dnes darilo: Donald Trump," vyhlásil tento kontroverzný newyorský podnikateľ na vlastnom golfovom ihrisku na Floride. Práve v tomto štáte sa budú 15. marca konať kľúčové republikánske primárky.
      

Trump po utorkových víťazstvách vyjadril presvedčenie, že rovnako uspeje aj na Floride a v Ohiu. V oboch prípadoch ide o ľudnaté štáty, v ktorých víťaz "berie" všetkých delegátov. V rovnaký deň - 15. marca - budú republikáni hlasovať v štátoch Illinois, Missouri a Severná Karolína. Ešte predtým (12. marca) prebehnú primárky vo Wyomingu a v metropole Washington.
      

Demokratka Hillary Clintonová sa vo svojej reakcii na výsledky utorkových primárok vymedzovala najmä voči kandidátom konkurenčnej Republikánskej strany. "Prezidentská kampaň by nemala byť o urážkach ale o výsledkoch," povedala Clintonová na zhromaždení v Ohiu.  
      

Sanders zase poďakoval svojim priaznivcom, že mu pomohli zmariť prognózy expertov, ktorí predpovedali, že v Michigane zvíťazí Clintonová. "Ľudová revolúcia je mocná v každej časti našej krajiny," vyhlásil Sanders, ktorý sa sám označuje za socialistu.
      

Ďalšie významnejšie primárky čakajú demokratov 15. marca, keď budú rovnako ako republikáni súperiť o delegátov v piatich štátoch vrátane Floridy.
 

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.