Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
06. október 2022, 08:59

Vražda Duginovej

Americké spravodajské služby sa domnievajú, že za atentátom stáli Ukrajinci

Americké spravodajské služby sa domnievajú, že za atentátom stáli Ukrajinci

Foto: Twitter

Američania v súvislosti s atentátom napomenuli ukrajinských predstaviteľov. O útoku vopred nevedeli.

Spravodajské služby Spojených štátov amerických sa domnievajú, že časť ukrajinskej vlády v auguste odobrila bombový útok neďaleko Moskvy, pri ktorom zahynula Daria Duginová, dcéra prokremeľského filozofa a ideológa Alexandra Dugina. Informoval o tom americký denník New York Times s odvolaním sa na nemenovaný zdroj.

Agentúra Reuters upozorňuje, že tieto informácie nedokázala nezávisle overiť.

Americkí predstavitelia deklarujú, že Spojené štáty pri útoku neasistovali, a to ani poskytnutím spravodajských informácií. Predstavitelia USA zároveň uviedli, že o operácii vopred nevedeli, a ak by aj áno, boli by proti zabitiu Duginovej.

Američania v súvislosti s atentátom napomenuli ukrajinských predstaviteľov. Ukrajina poprela, že by sa na útoku podieľala. Vysokí ukrajinskí predstavitelia popretie zopakovali aj po tom, čo americké spravodajské služby medializovali svoje informácie v súvislosti s atentátom.

Duginová zahynula 20. augusta na predmestí Moskvy pri výbuchu auta. Ruská Federálna bezpečnostná služba obvinila z prípravy tohto činu ukrajinské špeciálne služby ešte v auguste. Kyjev to však odmietal.

NY Times píše, že hoci Rusko za atentát neodpovedalo konkrétnym spôsobom, Spojené štáty sa obávajú, že takéto útoky majú priamy vplyv na bojisku a že by mohli vyprovokovať Moskvu k podobným atentátom napríklad pri Kyjeve.

Od začiatku vojny ukrajinské bezpečnostné služby preukázali svoju schopnosť infiltrovať sa do Ruska a vykonávať sabotážne operácie. Zabitie Duginovej by však bolo jednou z doteraz najodvážnejších operácií – Ukrajina sa môže veľmi priblížiť prominentným Rusom, komentujú americký denník.

Zosnulá Duginová verejne vyjadrila podporu ruskej invázii na Ukrajine. Súhlasila aj s imperiálnymi myšlienkami svojho otca, ktorý dlhodobo obhajuje zjednotenie ruskojazyčných a iných území vrátane Ukrajiny. Navrhol aj nové eurázijské impérium „od Dublinu po Vladivostok“ pod vedením Moskvy.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 16 minútami
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.