Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
02. október 2022, 19:17

Zosadený vojenský vodca v Burkine Faso je údajne ochotný odstúpiť

Paul-Henri Sandaogo Damiba údajne sám ponúkol svoju demisiu, aby sa v krajine predišlo konfrontáciám s vážnymi ľudskými a materiálnymi dôsledkami, uvádza sa vo vyhlásení náboženských a komunitných lídrov, ktorí sprostredkovali rokovania medzi ním a vodcom piatkového prevratu kapitánom Ibrahimom Traorém.

Zosadený vojenský vodca vládnucej junty v západoafrickom štáte Burkina-Faso Paul-Henri Sandaogo Damiba je údajne ochotný odstúpiť.

Podľa agentúry AFP to v nedeľu oznámili náboženskí a komunitní vodcovia, ktorí sprostredkovali rokovania medzi Damibom a vodcom piatkového prevratu kapitánom Ibrahimom Traorém.

Damiba údajne sám ponúkol svoju demisiu, aby sa v krajine predišlo konfrontáciám s vážnymi ľudskými a materiálnymi dôsledkami, uvádza sa vo vyhlásení náboženských a komunitných lídrov.

AFP pred tým informovala, že Traoré vyzval v nedeľu aj na ukončenie násilností zameraných na záujmy Francúzska, ktoré bolo koloniálnym správcom Burkiny Faso.

Posledný z takýchto útokov sa odohral v nedeľu, keď boli z vnútra francúzskeho veľvyslanectva vypálené granáty so slzotvorným plynom, aby rozohnali demonštrantov podporujúcich Traorého.

Veľvyslanectvo sa stalo terčom útokov po tom, ako Traorého stúpenci obvinili Francúzsko, že ukrýva zosadeného Damibu. Francúzske orgány toto tvrdenie dôrazne popreli.

Televízia TF1 vo svojom komentári vývoja uviedla, že vodcovia najnovšieho prevratu v Burkine Faso svojou rétorikou eskalujú v krajine protifrancúzske nálady.

Inzercia

Dodala súčasne, že mnohí obyvatelia Burkiny Faso, kde často dochádza k islamistickým atentátom, chcú, aby ich krajina nasledovala príklad susedného Mali, odkiaľ sa francúzski vojaci v lete tohto roku - po takmer desiatich rokoch misie Barkhane - stiahli, keď sa Paríž a malijská vládnuca junta dostali do sporu v dôsledku vojenského prevzatia moci v auguste 2020.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo februári tohto roku pri oznamovaní plánu na ukončenie misie v Mali vyhlásil, že malijská junta si "najala žoldnierov", ktorým ide len o ich vlastné ekonomické záujmy a o zotrvanie junty pri moci.

Podľa agentúry AFP mal Macron na mysli ruskú polovojenskú organizáciu známu ako Vagnerova skupina (v zahraničí sa používa označenie Wagner Group) – v podstate súkromnú armádu spájanú s blízkym spolupracovníkom ruského prezidenta Vladimira Putina, miliardárom Jevgenijom Prigožinom.

Prevzatie moci v Burkine Faso pučisti oznámili v piatok večer - len niekoľko hodín po tom, ako sa v Ouagadougou zišlo niekoľko stoviek ľudí, ktorí žiadali Damibovu demisiu, ukončenie francúzskej vojenskej prítomnosti v Saheli a vojenskú spoluprácu s Ruskom.

Vplyv Moskvy v posledných rokoch neustále rastie vo viacerých francúzsky hovoriacich afrických krajinách a nie je nezvyčajné vidieť na takýchto demonštráciách ruské vlajky, konštatovala v sobotu rozhlasová stanica RFI.

Podplukovník Damiba bol zvrhnutý necelých deväť mesiacov po tom, ako on sám uskutočnil prevrat v Burkine Faso.

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Francúzsky futbalista Karim Benzema sa na majstrovstvách sveta v Katare možno vráti k svojej reprezentácii. Útočníka vyradilo tesne pred začiatkom svetového šampionátu zranenie stehna, no podľa španielskych médií postupuje liečba rýchlejšie, než sa predpokladalo. (tasr)

pred hodinou

Turecko bude v utorok v Bukurešti rokovať o vstupe Švédska a Fínska do NATO. Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu uviedol, že schvaľovací proces sa vyvíja pozitívne, avšak obe krajiny musia podniknúť potrebné kroky. (tasr)

pred 2 hodinami

Bezpečnostná služba Ukrajiny začala vyšetrovať ďalšie dve kauzy spojené s ukrajinskou pravoslávnou cirkvou, ktorá donedávna podliehala Moskovskému patriarchátu. Oba prípady súvisia s nálezom propagandistických materiálov, ktoré „popierajú existenciu ukrajinského ľudu, jeho jazyka, ako aj práva Ukrajiny na štátnosť“. Tieto písomnosti sa našli počas razie v seminári a eparchii patriacej pod Moskovský patriarchát na juhozápade Ukrajiny. (tasr)

pred 3 hodinami

Futbalisti Ghany zvíťazili vo svojom druhom zápase na MS v Katare nad Kórejskou republikou 3 : 2. Po prehre s Portugalskom, ktoré ich v úvodnom dueli H-skupiny zdolalo taktiež 3 : 2, si pripísali prvé víťazstvo na turnaji. Kórejčania si značne skomplikovali cestu za postupom. (tasr)

pred 3 hodinami

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský nepredstavil návrh k požiadavkám lekárov na pondelkovom Výbore Národnej rady pre zdravotníctvo. Nebol uznášaniaschopný. Avizoval, že ho predstaví na utorkovom zasadnutí výboru. (tasr)

pred 3 hodinami

Choroba opičích kiahní bude v angličtine premenovaná z „monkeypox“ na „mpox“, oznámila Svetová zdravotnícka organizácia. Dôvodom tohto kroku je snaha vyhnúť sa stigmatizácii. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.