Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
02. október 2022, 08:22

Správy o mobilizácii vyvolali v Rusku úzkosť a strach, ukázala anketa

Podpora ruskej armády zostáva vysoká, ale narástol počet ľudí, ktorí si želajú spustenie mierových rokovaní.

Od vyhlásenia čiastočnej mobilizácie v Rusku sa prudko zvýšila pozornosť obyvateľov krajiny k udalostiam týkajúcim sa Ukrajiny a výrazne stúpli ich obavy z ďalšie vývoja. Píše týždenník Echo24 podľa správy ČTK.

Správy o mobilizácii vyvolali v spoločnosti úzkosť a strach. Podpora ruskej armády zostáva vysoká, ale narástol počet ľudí, ktorí si želajú spustenie mierových rokovaní. Vyplýva to z ankety centra Levada, nezávislého ruského strediska pre prieskum verejnej mienky.

Úzkosť, strach alebo hrôzu podľa nej pociťuje po vyhlásení čiastočnej mobilizácie 47 percent respondentov. Ďalších 23 percent cíti hrdosť na Rusko a 13 percent hnev a rozhorčenie.

Na konci septembra sa výrazne zvýšil počet ľudí, ktorí pozorne sledujú situáciu na Ukrajine, píše centrum Levada na svojom webe. Uvádza, že "veľmi pozorne" situáciu sleduje 32 percent opýtaných, pričom v augusta sa tak vyjadrilo 21 percent respondentov. Ďalších 34 percent ľudí vývoj sleduje "dosť pozorne", v auguste ich bolo 30 percent.

V súvislosti s udalosťami na Ukrajine tiež narástlo medzi Rusmi znepokojenie, spomína centrum Levada. V septembri ho podľa prieskumu pociťovalo 88 percent respondentov - 56 percent uviedlo, že sú "veľmi znepokojení" (v auguste 37 percent) a ďalších 32 percent je "skôr znepokojených" (v auguste 37 percent).

"Miera podpory akcií ruských ozbrojených síl na Ukrajine sa nepatrne znížila - za augustových 76 percent klesla v septembri na 72 percent," uvádza ruské stredisko pre prieskum verejnej mienky. Naopak mierne narástol počet ľudí, ktorí by uprednostnili začatie mierových rozhovorov - takto sa vyjadrilo 48 percent respondentov, v auguste ich bolo 44 percent.

Centrum Levada prieskum urobilo v dňoch 22. až 28. septembra medzi 1631 dospelými Rusmi v 50 regiónoch krajiny. Ruský prezident vyhlásil čiastočnú mobilizáciu 21. septembra.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 14 minútami

Futbalisti Brazílie zvíťazili v zápase G-skupiny majstrovstiev sveta v Katare nad Švajčiarskom 1 : 0 a zaistili si postup do osemfinále. Jediný gól v stretnutí zaznamenal v 83. minúte Casemiro. Brazílčania natiahli svoju sériu bez prehry v skupinovej fáze MS na sedemnásť zápasov. (tasr)

pred 16 minútami

Prieskum Ipsosu

Voľby by vyhral Hlas pred Smerom. KDH stúplo, SaS naďalej klesá

Do parlamentu by sa podľa prieskumu dostalo osem strán.

pred hodinou

Francúzsky futbalista Karim Benzema sa na majstrovstvách sveta v Katare možno vráti k svojej reprezentácii. Útočníka vyradilo tesne pred začiatkom svetového šampionátu zranenie stehna, no podľa španielskych médií postupuje liečba rýchlejšie, než sa predpokladalo. (tasr)

pred 2 hodinami

Turecko bude v utorok v Bukurešti rokovať o vstupe Švédska a Fínska do NATO. Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu uviedol, že schvaľovací proces sa vyvíja pozitívne, avšak obe krajiny musia podniknúť potrebné kroky. (tasr)

pred 3 hodinami

Bezpečnostná služba Ukrajiny začala vyšetrovať ďalšie dve kauzy spojené s ukrajinskou pravoslávnou cirkvou, ktorá donedávna podliehala Moskovskému patriarchátu. Oba prípady súvisia s nálezom propagandistických materiálov, ktoré „popierajú existenciu ukrajinského ľudu, jeho jazyka, ako aj práva Ukrajiny na štátnosť“. Tieto písomnosti sa našli počas razie v seminári a eparchii patriacej pod Moskovský patriarchát na juhozápade Ukrajiny. (tasr)

pred 3 hodinami

Futbalisti Ghany zvíťazili vo svojom druhom zápase na MS v Katare nad Kórejskou republikou 3 : 2. Po prehre s Portugalskom, ktoré ich v úvodnom dueli H-skupiny zdolalo taktiež 3 : 2, si pripísali prvé víťazstvo na turnaji. Kórejčania si značne skomplikovali cestu za postupom. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.