Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
23. september 2022, 07:47

Boeing zaplatí pokutu za zavádzanie investorov o bezpečnosti lietadiel 737 MAX

Firma zaplatí pokutu vo výške 200 miliónov dolárov, ktorú jej udelili americké kontrolné úrady za zavádzanie investorov uisťovaním ich o bezpečnosti lietadiel po dvoch tragických nehodách, ktoré si vyžiadali dovedna 346 obetí na životoch.

Boeing so stanovenou pokutou súhlasil. So zaplatením pokuty vo výške milióna dolárov - za rovnaké obvinenia - súhlasil aj bývalý šéf Boeingu Dennis Muilenburg.

Urovnanie tohto občianskeho sporu je pre Boeing ďalšou ranou v súvislosti s jeho lietadlami typu 737 MAX, ktoré boli od marca 2019 do novembra 2020 vyradené z prevádzky pre dve tragické havárie.

K prvej z nich došlo v októbri 2018 v Indonézii, keď sa lietadlo spoločnosti Lion Air sa zrútilo do mora. Na palube zahynulo všetkých 189 ľudí. V marci 2019 sa krátko po štarte zrútilo lietadlo spoločnosti Ethiopian Airlines. Nehodu neprežil nikto zo 157 ľudí na palube vrátane štyroch Slovákov.

Hlavnou príčinou nešťastí bol systém stabilizácie letu MCAS, ktorý pri oboch haváriách opakovane smeroval lietadlá prudko dole, takže posádka nad nimi nedokázala udržať kontrolu.

Mesiac po prvej z dvoch tragédií vydal Boeing tlačovú správu, schválenú svojim vtedajším šéfom Muilenburgom, ktorá podľa amerických úradov "selektívne zdôraznila určité skutočnosti", pričom tak naznačila, že k havárii prispela pilotova chyba a nedostatočná údržba lietadla. Správa potvrdzovala bezpečnosť lietadla a nevyjadrovala sa k problémom softvéru MCAS, ktoré už vtedy Boeing poznal a snažil sa odstrániť.

Po druhej havárii Boeing aj samotný Muilenburg verejnosť naďalej ubezpečovali o bezpečnosti lietadiel s tým, že v certifikačnom procese týkajúcom sa týchto lietadiel, respektíve práve systému MCAS, nedošlo k nijakým "prekvapeniam" či sklzom, hoci podľa SEC vedeli, že to nie je pravda.

"V dobe krízy či tragédie je obzvlášť dôležité, aby spoločnosti a ich vedenia poskytovali trhom úplné, férové a pravdivé informácie... Spoločnosť Boeing a jej bývalý výkonný riaditeľ Dennis Muilenburg v tejto najzakladanejšej povinnosti zlyhali. Investorov uviedli do omylu tým, že im poskytli uistenia o bezpečnosti lietadiel 737 MAX, napriek tomu, že vedeli o závažných bezpečnostných obavách," uviedol v štvrtkovom vyhlásení predseda SEC Gary Gensler.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 50 minútami

Na Slovensko má prísť v nadchádzajúcich týždňoch vyše 1400 vakcín proti opičím kiahňam. Dodávku organizuje Európska komisia, pričom členské krajiny majú dostať podiel podľa počtu obyvateľov. (tasr)

pred 2 hodinami

Hurikán Fiona zasiahol pobrežie kanadskej provincie Nové Škótsko. Bez elektrickej energie sa ocitlo pol milióna domácností. Vietor dosahuje rýchlosť 144 kilometrov za hodinu a husto prší. (tasr)

pred 4 hodinami

Účasť na referendách o pripojení k Rusku v ukrajinských oblastiach okupovaných ruskými silami dosiahla v piatok okolo 20 percent. Informuje o tom agentúra Reuters, ktorá sa odvoláva na ruské médiá. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.