Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
16. august 2022

Nemci majú dosť

Proti politicky korektnému jazyku sa búria stovky odborníkov aj študenti

Experti upozorňujú na to, že politicky korektný jazyk vedie k sexualizácii jazyka, polarizuje spoločnosť a médiá jeho používaním porušujú zásadu politickej nestrannosti.

Proti politicky korektnému jazyku sa búria stovky odborníkov aj študenti

Foto: Pixabay

S politicky korektným používaním jazyka, ktoré zahŕňa napríklad „feminizáciu“ jazyka spočívajúcu v častejšom používaní podstatných mien v ženskom rode, sa už môžeme čoraz častejšie stretnúť aj na Slovensku.

O nevýhodách takého prístupu k slovenskému jazyku sme už obšírnejšie písali TU, no diskusia o jeho opodstatnenosti sa v posledných mesiacoch rozbehla aj v Nemecku, kde je tento fenomén už podstatne rozšírenejší.

Politická korektnosť sa aj pri používaní jazyka, ktorý má v Európe najviac rodených hovoriacich zo všetkých jazykov, prejavuje najmä feminizáciou podstatných mien. Módne je napríklad používať podčiarkovník alebo hviezdičku pri označovaní skupín ľudí, ktoré zahŕňajú mužov aj ženy.

Ako príklad si môžeme uviesť plurál slova „Künstler“, teda umelec. Ako je to v nemčine pri podobných slovách bežné, plurál tohto pojmu je rovnaký, teda „Künstler“. Pokiaľ však chceme do skupiny, ktorú pomenúvame, zahrnúť aj ženy, moderným riešením je uviesť plurál ako „Künstler*innen“, „Künstler_innen“ alebo „KunstlerInnen“ (teda čosi ako „umelci*kyne“, „umelci_kyne“ alebo „umelciKyne“).

Zrejme aj s ohľadom na ľudí, ktorí sa nehlásia ani k jednému pohlaviu, sa však niekedy rod podstatného mena vynechá úplne a namiesto neho sa použije činné príčastie. Namiesto „Student“ sa tak dá použiť napríklad slovo „Studierende“ („študujúci“).

Ako pripomína web Seznam Zprávy, tento jav je už v krajine básnikov a mysliteľov tak ďaleko, že preň nemčina má samostatné sloveso – „gendern“.

Školáci nie sú spokojní

Spúšťačom najnovšej diskusie o tomto fenoméne bola skutočnosť, že sa bavorská televízia BR pokúsila na konci mája takéto používanie nemeckého jazyka priblížiť školákom.

Moderátorka Claudia Stammová – mimochodom, bývalá politička za Zelených – k celej problematike pristupovala veľmi progresívne, v jednom momente dokonca vyslovila špekuláciu, či by sa v budúcnosti namiesto slova „Wirtschaft“ (hospodárstvo) nemal používať termín „Wirt_Innenschaft“, ktorý má základ odvodený z podstatného mena v ženskom rode.

Ako informoval najčítanejší nemecký denník Bild, väčšina diskutujúcich v štúdiu sa zhodla na tom, že upravovanie jazyka je správne, no keď sa k tematike mali vyjadriť samotní školáci, pre ktorých bola relácia určená, prišlo kruté stretnutie s realitou.

Drvivá väčšina uviedla, že úpravy jazyka stále považuje za zbytočné, a po skupine, ktorá na tému nemala vytvorený žiadny názor, bola ďalšou najpočetnejšou skupina žiakov, ktorá politicky korektné vyjadrovanie považovala „odteraz za hlúpe“.

Diskutéri boli výsledkom hlasovania zjavne zaskočení. Moderátorka Stammová uviedla, že výsledky sú „výzvou“, aby o rok hlasovanie znovu zopakovali a sledovali, či sa niečo zmenilo. Denník Bild celú situáciu zhodnotil tak, že sa televízia BR „strápnila“.

O danej relácii sa kriticky vyjadril aj šéf CSU a bavorský ministerský predseda Markus Söder. Ten už predtým vládnej koalícii a obzvlášť strane Zelených vyčítal, že sa presadzovaním politicky korektného jazyka snaží „prevychovať nemecké obyvateľstvo“.

Verejnoprávne stanice následne vyhlásili, že svojim moderátorom rodovo vyvážené vyjadrovanie nezakážu a nechajú na samotných zamestnancoch, či ho chcú používať alebo nie.

Proti sú aj odborníci

Počas tohto leta začali jazykovedci podpisovať výzvu, ktorá nemecké verejnoprávne médiá vyzýva, aby s používaním takejto formy jazyka prestali. Do dnešného dňa ju podpísalo približne 270 absolventov lingvistického alebo literárneho štúdia a takmer 400 laikov.

„Používanie jazyka vo verejnoprávnych médiách je vzorom a meradlom pre milióny divákov, poslucháčov a čitateľov. Z toho vyplýva pre tvorcov povinnosť tvoriť texty podľa platných jazykových noriem a zaobchádzať s jazykom ako s kultúrnym bohatstvom v súlade s pravidlami, zodpovedne a bez ideológie,“ uvádza sa vo vyhlásení a odborníci dodávajú, že viac ako tri štvrtiny konzumentov médií uprednostňujú bežnú formu jazyka.

Odborníci upozorňujú na to, že dôkazy o rodovo neutrálnom použití podstatných mien mužského rodu sa dajú nájsť už v starej hornej nemčine, ktorá sa používala v ranom stredoveku. „Nemčina má teda už stáročia prostriedky na formulovanie rodovo neutrálneho jazyka,“ zdôrazňujú experti.

Germanisti takisto uvádzajú, že gramatika nemôže byť spravodlivá ani nespravodlivá, pretože spravodlivosť je etická kategória, a preto nie je vhodná na zhodnotenie gramatických štruktúr.

Štúdie, ktoré tvrdia, že pri používaní generického maskulína v mysli prijímateľa vznikajú primárne obrazy mužov, podľa odborníkov k svojim záverom prichádzajú „vedecky neprípustným spôsobom“, pretože ignorujú kontext potrebný na rozlíšenie generického od konkrétneho maskulína.

Experti takisto upozornili na to, že politicky korektný jazyk vedie k sexualizácii jazyka, v spoločnosti vyvoláva nepokoj a polarizáciu a médiá jeho používaním v neposlednom rade porušujú zásadu politickej nestrannosti.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.