Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
15. august 2022, 19:25

Ceny zemného plynu v Európe prudko vzrástli

Dôvodom je nárast dopytu po energiách pre horúčavy, ktoré spôsobujú vysychanie riek v regióne.

Ceny zemného plynu v Európe na začiatku nového týždňa prudko vzrástli a dostali sa najvyššie od začiatku marca.

Dôvodom je nárast dopytu po energiách pre horúčavy, ktoré spôsobujú vysychanie riek v regióne. To ešte zhoršilo situáciu na európskom trhu, ktorý od začiatku ruskej agresie proti Ukrajine zápasí s nedostatkom plynu. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Bloomberg.

Referenčný kontrakt na plyn s dodávkou v septembri na burze v Amsterdame uzavrel s plusom 6,8 percenta na 220,11 eura za megawatthodinu (MWh), keď počas obchodovania sa dostal až na 230 eur.

Európske ceny plynu sa dostali na najvyššiu úroveň od začiatku marca, keď prudko vyskočili po ruskom útoku na Ukrajinu.

Energetickú krízu v Európe aktuálne ešte zhoršujú veľmi nízke hladiny riek, čo komplikuje dopravu nafty, uhlia a ďalších komodít na kontinente.

Preto utility môžu nakoniec zvýšiť spotrebu plynu ako  vhodnej alternatívy, čo by oslabilo snahy európskych vlád o zníženie spotreby a doplnenie zásobníkov pred zimou.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 2 hodinami

Aj vzhľadom na vojenský konflikt v susednej krajine sa Slovenská informačná služba veľmi intenzívne zaoberá problematikou nelegálnej migrácie. "SIS neustále získava, sústreďuje a vyhodnocuje informácie o možných ohrozeniach štátu, medzi ktoré patrí aj nelegálna migrácia," uviedla hovorkyňa SIS Zuzana Morávková s tým, že informačná služba všetky získané informácie odstupuje zákonným recipientom. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.