Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
14. august 2022, 15:51

Požiar v koptskom kresťanskom kostole spôsobila porucha klimatizácie

Oheň, ktorý sa začal počas nedeľnej bohoslužby, si vyžiadal viac ako 40 obetí.

Požiar v koptskom kresťanskom kostole na okraji egyptskej metropoly Káhira, pri ktorom v nedeľu dopoludnia počas bohoslužby zahynulo najmenej 41 ľudí, spôsobila porucha v klimatizačnej jednotke na druhom poschodí budovy kostola. Oznámilo to egyptské ministerstvo vnútra, podľa ktorého to ukazujú "forenzné dôkazy".

Otec Faríd Fahmí, z iného neďalekého kostola v robotníckej štvrti Imbába mesta Gíza na južnom okraji Káhiry, pre AFP povedal, že príčinou požiaru bol elektrický skrat. "Elektrina vypadla a tak použili generátor. Keď sa elektrina obnovila, spôsobilo to preťaženie," uviedol Fahmí.

Plamene zachvátili koptský pravoslávny Kostol Abú Sífína v husto obývanej štvrti Imbába. Okrem najmenej 41 mŕtvych utrpelo zranenia ďalších najmenej 14 ľudí. Na miesto nešťastia bolo vyslaných 15 hasičských vozidiel a sanitky odvážali ranených do blízkych nemocníc.

Požiar neskôr dostali hasiči pod kontrolu, dodalo ministerstvo. Pri nešťastí utrpelo zranenia päť členov civilnej ochrany, uviedla tlačová agentúra DPA. Koptskí kresťania tvoria približne desať percent obyvateľstva Egypta, ktoré je väčšinovo moslimské. Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí sa telefonicky rozprával s koptským pápežom Tawadrosom II. a vyjadril mu sústrasť, informoval prezidentský úrad. 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 11 minútami

Voľný vstup do múzeí a galérií v gescii ministerstva kultúry sa presúva na prvú stredu v mesiaci. Dosiaľ bolo možné využiť bezplatný vstup prvú nedeľu v mesiaci. Zmena dní s bezplatným vstupom je podľa rezortu kultúry iniciatívou samotných múzeí a galérií. (tasr)

pred hodinou

Európska únia zavedie sankcie voči organizátorom nelegálnych referend na Ukrajine. Hovorca šéfa diplomacie EÚ Josepa Borrella Peter Stano uviedol, že všetci ľudia, ktorí sa na referendách podieľali, budú čeliť následkom. (tasr)

pred 2 hodinami

Maďarská prezidentka Katalin Nováková pricestuje na prvú oficiálnu návštevu Slovenska. V piatok sa stretne s prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Diskutovať budú aj o energetickej kríze. (tasr)

pred 2 hodinami

Diaľničný úsek pri Ružomberku sa nepodarí dokončiť v pôvodne avizovanom čase, teda do konca roka 2023. Novým termínom dostavby úseku je predbežne druhá polovica roku 2024. Oznámil to minister dopravy Andrej Doležal. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.