Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
08. august 2022, 15:44

Rezort zdravotníctva chce zrušiť odpočítateľnú položku v zdravotnom poistení

Vyplýva to z novely, ktorú ministerstvo predložilo do medzirezortného pripomienkového konania. Všetky tri zdravotné poisťovne so zmenou súhlasia.

Ministerstvo poukázalo na to, že od roku 2015, keď bola odpočítateľná položka zavedená na podporu nízkopríjmových zamestnancov, hodnota minimálnej mzdy rástla, avšak odpočítateľná položka v zdravotnom poistení ostávala stále na rovnakej úrovni.

„V súčasnosti je hodnota mesačnej minimálnej mzdy na úrovni 646 eur. Je teda možné skonštatovať, že odpočítateľná položka v sume 380 eur, ktorá sa už neuplatňuje pri dosiahnutej mzde najmenej 570 eur ako nástroj na podporu nízkopríjmových skupín (osoby s príjmom na úrovni minimálnej mzdy), v súčasnosti stratila význam,“ skonštatoval rezort v materiáli.

Dodal, že existencia odpočítateľnej položky by zároveň bola v kontradikcii so zavedením minimálneho vymeriavacieho základu zamestnanca, čo rezort rovnako navrhuje v novele.

S odôvodnením na zrušenie odpočítateľnej položky súhlasia aj zdravotné poisťovne. „Nárok na odpočítateľnú položku už mala len veľmi malá skupina zamestnancov, v dôsledku čoho štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa nevidí potrebu jej ponechania,“ uviedla pre TASR manažérka oddelenia komunikácie Eva Peterová.

Dodala, že zrušením odpočítateľnej položky sa tiež zníži administratívna záťaž pre zamestnávateľov.

Súkromná ZP Dôvera vníma zrušenie odpočítateľnej položky ako pragmatickú legislatívnu zmenu. „Keďže od obdobia zavedenia odvodovej odpočítateľnej položky sa v princípe medzičasom stratil jej význam a jej finančné dosahy na verejné zdravotné poistenie sú už minimálne. Z pohľadu poisťovne nám to umožní eliminovať niektoré administratívne činnosti. Uvoľnené kapacity využijeme v prospech našich klientov a partnerov,“ skonštatoval pre TASR PR manažér Dôvery Branislav Cehlárik.

Rovnako ani podľa súkromnej Union ZP už odpočítateľná položka, tak ako je upravená dnes, neprináša prínos pre nízkopríjmové skupiny ľudí. „Aktuálna minimálna mzda je už na vyššej úrovni ako samotná odpočítateľná položka. Teda tí, ktorí zarábajú minimálnu mzdu, ju nevyužívajú,“ uviedla pre TASR hovorkyňa zdravotnej poisťovne Beáta Dupaľová Ksenzsighová. Ak by sa mala odpočítateľná položka zachovať, bolo by podľa Union ZP potrebné zvýšiť jej výšku.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 38 minútami

Strana SaS v parlamente podporí vládny návrh na zvýšenie platov zdravotníkov. Chce však dozerať aj na ďalšie systémové opatrenia ministerstva zdravotníctva. Pripomína tiež potrebu zvýšenia miezd v ambulantnom sektore. (tasr)

pred 45 minútami

Inflácia v eurozóne je čoraz väčšia a hospodársky rast slabne, keďže blok zápasí s následkami ruskej vojny na Ukrajine. "Vidíme, že v 3. a vo 4. štvrťroku dochádza k výraznému spomaleniu hospodárstva a môžeme sa ocitnúť s rastom blízko nule," vyhlásil viceprezident Európskej centrálnej banky Luis de Guindos. (tasr)

pred hodinou

Francúzsko bude "pozorne" sledovať rešpektovanie práva na interrupciu i ďalších ľudských práv v Taliansku po volebnom víťazstve krajne pravicovej vodkyne Giorgie Meloniovej. Uviedla to francúzska premiérka Élisabeth Borneová. Meloniová vyhlásila, že chce "poskytnúť ženám, ktoré si myslia, že potrat je ich jedinou voľbou, právo rozhodnúť sa inak". (tasr)

pred hodinou

Slovensko sa stalo majstrom sveta v skladaní šachových skladieb. Celkovo bojovalo o titul 33 krajín, na druhom mieste skončila Ukrajina a na treťom Nemecko. Výsledky v poradí 11. svetovej súťaže zverejnila Svetová organizácia v kompozičnom šachu. (tasr)

pred hodinou

Ruská armáda zaútočila dronmi na vojenský objekt na juhu Ukrajiny, k obetiam na životoch nedošlo​. "V dôsledku rozsiahleho požiaru a výbuchu munície bola zorganizovaná evakuácia civilného obyvateľstva," uviedlo velenie ukrajinských ozbrojených síl vo vyhlásení zverejnenom na platforme Telegram. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.