Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
05. august 2022, 18:54

Rusko zakázalo západným investorom predávať podiely v bankách a energoprojektoch

Spomedzi bánk v hľadaní možností na odchod z Ruska pokračujú talianske UniCredit a Intesa, americká Citi a rakúska Raiffeisen. Iným bankám, ako francúzska Société Générale a britská HSBC, sa už aktíva v Rusku podarilo predať.

Rusko zakázalo investorom z takzvaných nie priateľských krajín predávať do konca roka podiely v ruských bankách a kľúčových energetických projektoch. Príslušný dekrét podpísal prezident Vladimir Putin. Moskva tak reaguje ďalšími odvetnými krokmi na sankcie západných štátov voči Rusku za inváziu na Ukrajinu. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Dekrét s okamžitou platnosťou zakazuje investorom z krajín, ktoré uplatňujú sankcie proti Rusku, aby predávali svoje aktíva v projektoch, pri ktorých platia dohody o deľbe produkcie, ďalej podiely v bankách, strategických podnikoch, firmách produkujúcich energetické zariadenia, ako aj iných projektoch v oblastiach od produkcie ropy a plynu až po uhlie a nikel. V určitých prípadoch však ruský prezident môže udeliť výnimku a proces predaja nechať pokračovať.

Zákaz pokrýva takmer všetky veľké projekty v oblasti financií a energetiky, v ktorých zahraniční investori ešte stále majú podiely. Týka sa aj ropných a plynárenských projektov Sachalin-1 a Sachalin-2. Napríklad, v projekte Sachalin-1 kontroluje americký koncern ExxonMobil 30-percentný podiel a ako firma uviedla, je v procese predaja týchto aktív. Začiatkom júla zasa Putin podpísal dekrét, ktorý umožňuje Moskve prebrať kontrolu nad ropným a plynárenským projektom Sachalin-2. To sa týka aktív firmy Shell a japonských spoločností Mitsui a Mitsubishi.

Spomedzi bánk v hľadaní možností na odchod z Ruska pokračujú talianske UniCredit a Intesa, americká Citi a rakúska Raiffeisen. Iným bankám ako francúzska Société Générale a britská HSBC sa už aktíva v Rusku podarilo predať.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 55 minútami

Futbalisti Chelsea remizovali v nedeľňajšom zápase 2. kola anglickej Premier League s Tottenhamom 2:2. Jeden bod pre hostí zaistil v šiestej minúte nadstaveného času Harry Kane. Jeho tím tak prerušil šnúru piatich prehier s týmto súperom. (tasr)

pred 59 minútami

Afganské militantné hnutie Taliban vyhlásilo pondelok 15. augusta za štátny sviatok. Má pripomínať prvé výročie od opätovného nástupu hnutia k moci. V krajine od nástupu Talibanu k moci dochádza k svojvoľnému zatýkaniu, popravám bez súdneho procesu, útokom Islamského štátu voči náboženským menšinám a krajina čelí hospodárskym problémom. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.