Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
04. august 2022, 12:36

Najdrahší benzín majú severské krajiny, najlacnejší je v Turecku

Vo väčšine krajín západnej Európy sa ceny benzínu pohybujú nad úrovňou 1,9 eura za liter alebo v okolí tejto úrovne, vyplýva z analýzy.

Najvyššie ceny 95-oktánového benzínu sú aktuálne v severských krajinách, keď na Islande dosahujú takmer 2,5 eura za liter, v Nórsku je to viac než 2,30 eura/l a vo Fínsku, ale aj vo Švajčiarsku sú ceny približne 2,25 eura za liter.

Vo väčšine krajín západnej Európy sa ceny benzínu pohybujú nad úrovňou 1,9 eura za liter alebo v okolí tejto úrovne, vyplýva z letnej analýzy analytičky 365.bank Jany Glasovej. Najlacnejší benzín v Európe tankujú motoristi v Turecku.

„Musíme počítať s tým, že tohtoročná dovolenka nás vyjde drahšie ako po minulé roky. Dôvodom je vysoká inflácia, výrazne rastúce ceny potravín, ceny v reštauráciách a hoteloch a, samozrejme, aj ceny pohonných látok,“ upozornila Glasová. Vyššie ceny ako 2,10 eura za liter benzínu sú v Grécku, Dánsku, Holandsku a vo Veľkej Británii.

S vyšším rozpočtom na benzín ako na Slovensku treba rátať aj v susednom Rakúsku, kde sa ceny pohybujú okolo dvoch eur za liter. Na podobnej úrovni okolo 1,95 eura sa ceny benzínu pohybujú i v Taliansku, Španielsku a vo Francúzsku, ktoré sú tiež obľúbenými dovolenkovými destináciami.

Naopak, lacnejšie ako na Slovensku natankujú dovolenkári v Chorvátsku, kde sa ceny 95-oktánového benzínu hýbu v okolí úrovne 1,77 eura/l, v Slovinsku je to približne 1,7 eura za liter a podobne stojí benzín aj v Rumunsku a Bulharsku.

Špecifická je situácia v susednom Maďarsku, kde platí úradná cena benzínu pre miestnych obyvateľov zhruba 1,25 eura/l. Táto cena však neplatí pre zahraničných turistov, tí platia trhové ceny, ktoré sú niekedy aj vyššie ako na slovenských pumpách. Podobné ceny benzínu ako na Slovensku sa dajú nájsť na pumpách v Česku či Nemecku a zo susedných krajín je lacnejšie Poľsko s cenou okolo 1,55 eura za liter benzínu.

Najlacnejší benzín tankujú podľa Glasovej motoristi v Turecku, kde za liter benzínu zaplatia približne 1,2 eura. Pomerne lacný benzín môžu dovolenkári natankovať aj na Malte, a to za 1,35 eura za liter. Ceny nižšie ako 1,6 eura za liter sú aj v Macedónsku.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami

Francúzsky Súd pre vyšetrovanie závažnej trestnej činnosti začal s českým expremiérom Andrejom Babišom konanie pre podozrenie z prania špinavých peňazí. Daňové podvody majú súvisieť s nadobudnutím víl na Francúzskej riviére. (tasr)

pred 3 hodinami

„Malé deti sú v Japonsku naozaj šťastné. Deti tam trávia celé dni s rodičmi, sú súčasťou života dospelých,“ hovorí o svojich postrehoch z bežného života Japoncov Jana Rojčeková. Po nástupe do školy sa deťom život radikálne zmení. Majú dlhé vyučovanie, potom krúžky, cez víkend povinné športové dni. Všetok čas, i ten voľný, im pohltí škola. „Potom stretávate deti vo veku školákov alebo stredoškolákov, na ktorých nevidieť žiadnu veselosť.“

pred 4 hodinami

Lotyšsko a Estónsko opúšťajú Čínou podporované zoskupenie, ktorého cieľom je posilňovanie vzťahov s východoeurópskymi krajinami. Tallin a Riga takto reagujú na posilňovanie čínskych vzťahov s Ruskom. Peking odmieta kritizovať Rusko za inváziu na Ukrajinu a odsudzuje tiež hospodárske sankcie voči Moskve. (tasr)

pred 4 hodinami

Ministerstvo zdravotníctva bude každý rok zverejňovať monitorovacie správy o stave zdravotníctva. Výsledky monitoringu bude podľa rezortu hodnotiť komisia, v ktorej budú zástupcovia pacientskych organizácií, stavovských organizácií, pracovníkov v zdravotníctve, poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, samospráv, zdravotných poisťovní či ministerstva. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.