Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
02. júl 2022, 18:55

Protestujúci v Uzbekistane sa pokúsili obsadiť vládne budovy

Demonštrácia nasledovala po zverejnení zmien v ústave Karakalpackej autonómnej republiky, ktoré oslabujú jej postavenie a v najbližších mesiacoch by mali byť predmetom referenda.

Úrady v Uzbekistane v sobotu oznámili, že zatkli "organizátorov masových nepokojov", ktorí sa chceli zmocniť administratívnych budov v autonómnej republike, ktorá bola svedkom zriedkavých protestov proti návrhom ústavnej reformy. Informuje o tom tlačová agentúra AFP.

Piatková demonštrácia v Karakalpackej republike priviedla do ulíc hlavného mesta regiónu tisíce ľudí a nasledovala po zverejnení návrhu zmien a doplnení ústavy, ktoré oslabujú postavenie republiky a v najbližších mesiacoch by mali byť predmetom referenda.

Spontánne demonštrácie sú v Uzbekistane nezákonné a polícia v piatok uviedla, že v oblasti, ktorú demonštranti ovládli, "bol obnovený poriadok". Prísne kontrolovaná uzbecká vláda sa o obetiach nezmienila, pripomína AFP.

Navrhované ústavné zmeny zbavia Karakalpackú republiku jej nominálneho "suverénneho" štatútu a zrušia jej ústavné právo oddeliť sa od Uzbekistanu prostredníctvom referenda.

Orgány v Karakalpakstane, ktoré sú napriek zákonnej autonómii podriadené ústrednej vláde, zaujali tvrdší postoj. S celkovým počtom obyvateľov 35 miliónov ľudí je Uzbekistan najľudnatejšou krajinou strednej Ázie s väčšinou moslimov.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami

Enviropolícia obvinila štyroch cudzincov z pytliactva. Dvaja Srbi a dvaja Rakúšania mali v okrese Senica loviť ryby bez povolenia. „Okresný súd ich odsúdil na trest odňatia slobody v trvaní dva mesiace s podmienečným odkladom na jeden rok,“ spresnila policajná hovorkyňa Denisa Bárdyová. (tasr)

pred 4 hodinami

Pri tragickej dopravnej nehode, ktorá sa stala v piatok v Maďarsku, zahynuli dvaja občania Slovenska. Ďalší Slovák bol zranený, potvrdilo ministerstvo zahraničných vecí. „Pozostalým poskytujeme konzulárnu asistenciu,“ uviedol rezort. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.