Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. jún 2022, 12:57

Voľba šéfa RTVS

Poslanci posunuli do druhého kola Jaroslava Rezníka a Ľuboša Machaja

Poslanci posunuli do druhého kola Jaroslava Rezníka a Ľuboša Machaja

Foto: TASR

Za Machaja hlasovalo 67 zo 137 prítomných zákonodarcov. Na zvolenie mu chýbali dva hlasy. Rezníka podporilo 41 poslancov. Opakovaná voľba bude zajtra.

Vo verejnom hlasovaní na riaditeľa RTVS nezískal ani jeden z kandidátov nadpolovičnú väčšinu. Do druhého kola postúpili Jaroslav Rezník a Ľuboš Machaj. Opakovaná voľba sa uksutoční zajtra o 11.00.

Za Machaja hlasovalo 67 zo 137 prítomných. Rezníka podporilo 41 poslancov. Tretí najvyšší počet hlasov získal Tibor Búza, ktorého volilo 22 poslancov. Po jednom hlase získali Peter Janků a Vladimír Seman. 

Koalícia bola vo voľbe rozdelená. Najsilnejší poslanecký klub OĽaNO vyjadril pred hlasovaním podporu bývalému programovému riaditeľovi Slovenského rozhlasu Machajovi. Okrem neho podporili Machaja v hlasovaní aj poslanci Sme rodina, Za ľudí a nezaradení poslanci Romana Tabák, Ján Mičovský a Ján Krošlák.

SaS hlasovala za Búzu. V druhom kole liberáli podporia Machaja. „Napriek tomu, že naším favoritom bol Tibor Búza, rešpektujeme, že do druhého kola postúpil Ľuboš Machaj a Jaroslav Rezník. Keďže sa stotožňujeme so závermi poradnej komisie, v druhom kole podporíme Ľuboša Machaja. Želáme si zmenu vo vedení RTVS, pretože potrebujeme kvalitné spravodajstvo spĺňajúce najvyššie štandardy. Veríme, že pán Machaj naše očakávania naplní,“ uviedol poslanec a člen Výboru NR SR pre kultúru a médiá Roman Foltin.

Jaroslav Rezník dostal hlasy aj od poslancov z Republiky. 

Komisia odborníkov, ktorú pred vypočúvaním zriadil výbor pre kultúru a médiá, odporúčala jedného z dvojice Búza a Machaj. Vo svojom hodnotiacom stanovisku označila za prijateľných kandidátov aj Ivana Goliana a Petra Badača.

Ďalších štyroch – Jaroslava Rezníka, Daniela Živicu, Vladimíra Semana a Petra Janků – neodporúčala zvoliť.

Komisia súčasného šéfa Rezníka podrobila ostrej kritike. „Reputačná záťaž kandidáta je obrovská až diskvalifikačná. Kandidát sa počas pôsobenia vo funkcii generálneho riaditeľa RTVS dopustil vážnych zlyhaní. Vážnym mínusom je, že sa ani na verejnom vypočutí nedokázal vyrovnať so zlyhaním v oblasti spravodajstva, čo by RTVS zaťažovalo aj v budúcnosti,“ uviedla v stanovisku.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 9 hodinami
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.