Zhoršenie epidemickej situácie Nosenie respirátora môže byť v niektorých situáciách opäť povinné

Nosenie respirátora môže byť v niektorých situáciách opäť povinné
Ilustračné foto – TASR
V súvislosti so subvariantom omikronu BA.5 sa očakáva v krátkodobom horizonte vysoké riziko reinfekcie a rýchleho šírenia.
TASR
TASR
Verejnoprávna tlačová agentúra, ktorá poskytuje spravodajský servis pre médiá, inštitúcie a firmy na Slovensku aj v zahraničí.

Nosenie respirátorov môže byť najbližšie mesiace v niektorých situáciách opäť povinné, zavádzanie reštrikčných opatrení sa nezvažuje. Vyplýva to z krátkodobej stratégie manažmentu pandémie ochorenia covid-19, ktorú pre nárast prípadov v dôsledku šírenia omikronových subvariantov koronavírusu pripravil rezort zdravotníctva.

Pandémia je v súčasnosti podľa šéfa Inštitútu zdravotných analýz (IZA) Mateja Mišíka pod kontrolou. V súvislosti so subvariantom omikronu BA.5 je podľa jeho slov v krátkodobom horizonte vysoké riziko reinfekcie a rýchleho šírenia. Riziko hospitalizácie v prípade nákazy je údajne nízke. Mišík však upozornil, že i keď je riziko pre spoločnosť celkovo nízke, pre niektoré skupiny môže byť naďalej vysoké.

Primárnym cieľom stratégie je najbližších šesť až deväť mesiacov chrániť najzraniteľnejších a starších občanov, minimalizovať nápor na nemocnice a zabezpečiť fungovanie ekonomiky a spoločenského života.

Ministerstvo priblížilo, že nezvažuje zavádzanie reštrikčných opatrení. „Neočakávame výrazné obmedzenia spoločenského či hospodárskeho života,“ uviedlo. V niektorých situáciách však môže byť odporúčané či vyžadované nosenie respirátorov.

V rámci stratégie chce ministerstvo naďalej monitorovať vývoj pandémie, očkovať, zabrániť ďalšiemu šíreniu infekcií prostredníctvom opatrení (ROR, izolácia pri symptómoch), testovať, liečiť pacientov a edukovať ich.

Zobraziť diskusiu
Súvisiace témy
Respirátor
Ak máte otázku, tip na článok, návrh na zlepšenie alebo ste našli chybu, napíšte na [email protected]
pred 58 minútami

Počasie: Jasno až polooblačno, miestami prechodne zväčšená oblačno a ojedinele prehánky. Denná teplota od od 17 stupňov na severe do 29 stupňov na juhu. Severozápadný až severný vietor do 30 km/h. (shmú)

pred 9 hodinami

Béla Bugár neodporúča Maďarskej aliancii, aby išla do predvolebnej koalície s PS. „Podľa mňa s Progresívnym Slovenskom ísť nemôžu. Stratia voličov, lebo je tam nenávisť proti progresivizmu, proti LGBTI, to je najväčší problém,“ hovorí v Postoj TV expredseda Mosta-Híd s tým, ževoliči Aliancie boli takto vychovaní. Samostatne sa podľa Bugára však Maďari do parlamentu nedostanú.„S KDH, poprípade s Demokratmi by to šlo. Ale KDH si asi ťažko sadne s nimi k stolu,“ a vysvetľuje prečo.

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Vyberte si úroveň podpory

Diskusia
7 € / mes.
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia
Podporiť iným spôsobom

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Navýšte podporu a zapojte sa

Diskusia
+ 2 mes. navyše
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 € / mes. alebo 84 € / rok

Navýšte svoju podporu v nastaveniach účtu

Nastavenia podpory

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Pridajte sa k čitateľom ktorí Postoj podporujú

alebo sa staňte členom
Diskusia
7 € / mes.
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia
Podporiť iným spôsobom

V prípade problémov kontaktujte podporu na [email protected]

Ttoto je message Zavrieť