Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. máj 2022, 10:46

Marček odmietol vypovedať v kauze Kuciak a prípravy vrážd prokurátorov

Zdôvodnil to tým, že je v prípade prípravy vrážd prokurátorov obvinený. V kauze vraždy novinára a jeho snúbenice je právoplatne odsúdený na 25 rokov väzenia.

Miroslav Marček odmietol pred senátom Špecializovaného trestného súdu vypovedať v kauzách objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka a prípravy vrážd prokurátorov. 

Senát ŠTS jeho žiadosti vyhovel. "Svedok, ktorý bol obvinený, má právo odmietnuť vypovedať. A to aj vtedy, ak sa už právoplatne skončilo trestné stíhanie," zdôvodnila predsedníčka senátu ŠTS Ružena Sabová. Súd preto neskôr prečíta predchádzajúce výpovede svedka.

Miroslav Marček odmietnutie výpovede argumentoval aj príbuzenským vzťahom s Tomášom Szabóom i prípadnými rozpormi, ktoré by mohli nastať z dôvodu časového odstupu od jeho predchádzajúcich výpovedí.

Súd v kauze vraždy novinára a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej opätovne rozhoduje o vine Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej. ŠTS ich pôvodne oslobodil spod obžaloby, ale Najvyšší súd SR vrátil vlani v máji prípad prvostupňovému súdu. Právoplatné sú v tejto kauze tri rozhodnutia.

Marček a Szabó dostali 25-ročné nepodmienečné tresty odňatia slobody. Zoltán Andruskó 15 rokov nepodmienečne. Zároveň súd pojednáva aj kauzu prípravy vrážd prokurátorov Maroša Žilinku, Daniela Lipšica a Petra Šufliarskeho.

Trestné stíhanie obvinených v kauze prípravy vrážd prokurátorov pokračuje, potvrdila pre TASR polícia. V januári 2021 bolo ich stíhanie prerušené, keďže sa podľa polície významnou mierou podieľali na objasnení trestných činov.

Na začiatku mája 2022 vyšetrovateľ NAKA vydal uznesenie o pokračovaní v trestnom stíhaní, "pretože bolo potrebné vykonať ďalšie úkony". Vypovedať mal Tomáš Sz., ktorý priznáva vinu.
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Inflácia v eurozóne zrýchlila v júni na nový rekord a dosiahla 8,6 percenta. Pod túto hodnotu sa podpísal najmä ďalší rast cien energií. Vo svojom rýchlom odhade to v piatok uviedol štatistický úrad Európskej únie Eurostat. (tasr)

pred hodinou

Od prvého júla funguje Národný inštitút vzdelávania a mládeže, ktorý vznikol zlúčením 5 organizácií. Jeho cieľom je lepšia dostupnosť a adresnosť pomoci učiteľom, skvalitnenie ponuky vzdelávania či posilnenie odbornosti pre modernejšie školstvo. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.