Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. máj 2022, 19:16

Komisár pre deti

Tomanovú nahradí Mikloško z Úsmevu ako dar. Progresívci neskrývajú sklamanie

Tomanovú nahradí Mikloško z Úsmevu ako dar. Progresívci neskrývajú sklamanie

Foto – TASR

Mikloško je lekárom a predsedom Spoločnosti priateľov detí z detských domovov Úsmev ako dar. Zvolený bol poslancami OĽaNO i Smeru.

Novým komisárom pre deti sa stal Jozef Mikloško. Poslanci Národnej rady ho zvolili v stredajšom hlasovaní. Od 130 hlasujúcich poslancov získal 79 hlasov. Išlo najmä o poslancov z klubu OĽaNO, Smer, Sme rodina a kuffovcov. Proti boli 13 poslanci, najmä zo strany SaS.

Šesťročné funkčné obdobie mu začína plynúť od štvrtka. Mikloško je predsedom Spoločnosti priateľov detí z detských domovov Úsmev ako dar. Sám má štyri deti a dve vnúčatá.

Mikloško nahradí Vieru Tomanovú, bývalú ministerku práce za stranu Smer, ktorá bola vo funkcii detskej ombudsmanky od decembra 2015 a už pol roka presluhuje. Od decembra minulého roka sa totiž poslancom opakovane nedarilo zvoliť jej nástupcu. Podarilo sa to až na piaty raz.

Okrem Mikloška kandidovali v tejto voľbe aj Janette Motlová, Natália Blahová a Júlia Lindtnerová.

Progresívci hovoria o konzervatívnom valci

Podpredsedníčka Progresívneho Slovenska Lucia Plaváková označila zvolenie Mikloška za detského ombudsmana za „Hatrákovú v nohaviciach“. Poslankyňa Kresťanskej únie sa o post uchádzala v ostatných mesiacoch štyrikrát a najbližšie k zvoleniu bola vlani v decembri, keď jej chýbal jeden hlas. Tentoraz Hatráková podporila práve Mikloška.

Parlament podľa Plavákovej však zvolením Mikloška „na najbližšie roky odpísal najlepší záujem detí“, pretože Mikloško pokladá rodiny párov rovnakého pohlavia za nezdravé pre výchovu detí a nesúhlasí s tým, aby si homosexuálne páry mohli adoptovať deti. Obhajuje aj liečbu homosexuality.

Voľba ombudsmana podľa Plavákovej dokazuje, že súčasné zloženie parlamentu je priamou hrozbou pre ľudí na Slovensku, ako aj práva LGBTI ľudí. Plaváková to napísala na sociálnej sieti v príspevku s názvom Konzervatívny valec začal valcovať.

Komisár pre deti má chrániť práva detí na súdoch či úradoch. Človek, ktorý bude zastávať túto funkciu, má mať spôsobilosť na právne úkony v plnom rozsahu, dosiahnuté vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa, byť bezúhonný a akceptovaný reprezentatívnymi organizáciami.
      

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami

Ak by Igorovi Matovičovi záležalo na urovnaní vzťahov, ocenil by pondelkové rozhodnutie strany SaS vrátiť sa na koaličnú radu a prestal by útočiť, uviedol Richard Sulík (SaS) v reakcii na výzvu lídra OĽaNO o ukončení sporov. „Naopak, on po všetkých našich upozorneniach prelomil veto prezidentky s fašistami proti vôli dvoch koaličných partnerov a opakovane na nás útočil,“ napísal Sulík. SaS deklarovala, že ďalší postup včas oznámi.

pred 4 hodinami

„Ja viem, že odpustenie sa nedá vynútiť, ale je to veľký prejav veľkorysosti, ktorý občania určite ocenia,“ povedal premiér Eduard Heger na margo slov Igora Matoviča, ktorý prosil Richarda Sulíka a jeho kolegov z SaS o odpustenie. „Ak by sa toto podarilo, tak by to bola veľká vec a veľký krok pre celé ďalšie dva roky nášho fungovania,“ dodal premiér, ktorý zároveň chce, aby sa SaS vrátila na koaličné rady.

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.