Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
13. máj 2022, 09:55

Nemecká spravodajská služba odhalila extrémistov v bezpečnostných zložkách

V priebehu troch rokov odhalili 327 osôb v radoch zamestnancov týchto zložiek s prepojením na pravicových extrémistov. Buď sa zúčastňovali na akciách extrémistov, mali kontakty s extrémistickými stranami, alebo používali nacistický pozdrav Heil Hitler.

Vyplýva to z najnovšej správy spolkového ministerstva vnútra, ktorá bude zverejnená v piatok. Správa sa týka obdobia od 1. júla 2018 do 30. júna 2021.

Správa síce spomína, že viaceré osoby boli členmi extrémistických četovacích skupín, nebolo však zistené vytvorenie nadregionálnej siete extrémistov z rôznych spolkových krajín a bezpečnostných orgánov.      

Spolkový úrad na ochranu ústavy (BfV), ktorý správu vypracoval, však zaregistroval početné prepojenia medzi zamestnancami klasifikovanými ako pravicoví extrémisti a „krajne pravicovými subkultúrami“, medzi ktoré patria napríklad bojové športy či futbaloví chuligáni.

V spomínanom období boli sledované aktivity 860 osôb. V radoch vojenskej kontrarozviedky, kde pracuje približne 242 000 vojakov a civilistov, bolo odhalených 83 extrémistov, ďalších 18 v Spolkovej polícii, ktorá zamestnáva viac ako 54 000 osôb. Extrémisti však podľa správy pôsobia aj na Spolkovom kriminálnom úrade, v Spolkovej spravodajskej službe (BND) či v parlamentnej policajnej službe.

Ďalších 30 zamestnancov nemeckých bezpečnostných orgánov je podľa správy členmi krajne pravicového hnutia Reichsbürger (Ríšski občania). Prívrženci tejto skupiny spochybňujú zákonnosť existencie Nemecka v hraniciach ustanovených po druhej svetovej vojne.

Mnohí z nich odmietajú platiť dane a súčasné Nemecko nepovažujú za skutočný štát, ale za podnik. Neuznávajú zákony ani úrady a voči nariadeniam štátu sa občas bránia i násilným spôsobom.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 7 hodinami
pred 9 hodinami

Španielska LGBT komunita hovorí o stigmatizácii pri informovaní o opičích kiahňach. „Hlavné riziko sa v súčasnosti týka mužov, ktorí mali sex s mužmi, a to musíme povedať. Robíme to v záujme práve tejto skupiny, ktorej sa to týka. To nie je stigmatizácia, to je skrátka zhodnotenie aktuálnej hrozby,“ kontroval komunite nemecký minister zdravotníctva Karl Lauterbach. (markíza)

pred 9 hodinami

Holanďan Koen Bouwman triumfoval v 19. etape cyklistických pretekov Giro d’Italia. Jazdec tímu Jumbo-Visma zdolal druhého Švajčiara Maura Schmida a tretieho Taliana Alessandra Tonelliho. Ružový dres pre vedúceho pretekára celkového poradia si udržal Ekvádorčan Richard Carapaz z Ineosu-Grenadiers. (tasr)

pred 10 hodinami

Ministerstvo zdravotníctva chce zvýšiť počet ľudí absolvujúcich preventívne prehliadky. Dobrým príkladom je podmienenie uhrádzania niektorých úkonov u zubného lekára preventívnymi prehliadkami. „Prevencia je najlepšia a je najlacnejšia. Pripravuje sa aj legislatíva, ale všetko je to ešte v rámci diskusií,“ uviedla štátna tajomníčka rezortu Lenka Dunajová Družkovská.

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.