Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
04. február 2016

Európsky parlament: Dáiš pácha na kresťanoch genocídu

Európsky parlament jasnou väčšinou prijal Spoločné uznesenie o systematickom masovom vyvražďovaní náboženských menšín zo strany ISIS/Dá’iš.

Európsky parlament: Dáiš pácha na kresťanoch genocídu

Európsky parlament vyzval dnes medzinárodné spoločenstvo, aby urýchlene prijalo opatrenia na zastavenie systematického a hromadného vyvražďovania príslušníkov náboženských menšín Islamským štátom, známym aj pod názvom Dáiš, na území Iraku a Sýrie.

Slovenský europoslanec Branislav Škripek vyjadril spokojnosť a nádej, že sa pomôže prenasledovaným kresťanom, ako aj iným menšinám na Blízkom východe.
     

Branislav Škripek povedal tesne po hlasovaní: „Som veľmi rád, že parlament prijal toto uznesenie. Da'iš  napáchal a stále pácha strašné zverstvá a masové vraždy. Je to správny krok, že sme ich skutky uznali a jasne pomenovali ako genocídu.”  Schválené uznesenie obsahuje viacero závažných bodov. Hneď v prvom odseku uvádza toto: „Dôrazne odsudzuje tzv. ISIS/Dá’iš a jeho mimoriadne závažné porušovanie ľudských práv, ktoré predstavuje zločiny proti ľudskosti a vojnové zločiny podľa Rímskeho štatútu Medzinárodného trestného súdu.” Ďalej vyzýva Bezpečnostnú radu OSN k tomu, aby uznala tieto zločiny genocídou.
      

Da'iš svoje ohavné skutky vykonáva na civilnom obyvateľstve, ktoré je v mnohých prípadoch bezbranné. „Vraždení nie sú len kresťania, ale aj príslušníci iných náboženských skupín. Ide o Jezídov, Turkménov, Šíitov, Šabakov, Sabejov, Kakajov a Sunitov, ktorí nesúhlasia s výkladom islamu podľa ISIS,” zdôrazňuje Branislav Škripek. Ďalej Škripek hovorí, že Da'iš bude znášať následky svojho konania a zločinci budú súdení medzinárodným súdnym tribunálom.
      

V severovýchodnej Sýrii sa nachádza kantón Rojava, kde pred rokom bola veľmi komplikovaná situácia a z mesiaca na mesiac sa zhoršuje. Aj keď miestni obyvatelia sa dokázali postaviť zoči-voči vyčíňaniu Da'iš a udatne bojujú, zlyháva zásobovanie a humanitárna pomoc. Prijatý dokument vyzýva k tomu, aby sa vytvorili humanitárne koridory. Branislav Škripek vysvetľuje: „Kantón Rojava je zásobovaný cez jediný hraničný priechod, Fish Khabur, a ten kolabuje. Rojava preto volá o pomoc! V ohrození sú až dva milióny obyvateľov.” Udatní Rojavania dokázali vzdorovať polobláznom z ISIS, ale bez zásobovania a humanitárnej pomoci sú bezradní. „Preto vyzývam Turecko a Iracký Kurdistan, aby s okamžitou platnosťou otvorili hranice a tak zabránili ďalšej humanitárnej katastrofe,” na záver apeluje Branislav Škripek.

Uznesenie EP nadviazalo na plenárnu rozpravu z 20. januára so šéfkou diplomacie EÚ Federicou Mogheriniovou, v rámci ktorej mnohí poslanci žiadali okamžité opatrenia na ochranu všetkých náboženských skupín a menšín pred útokmi Dáišu.
      

Inzercia

Poslanci pripomenuli, že tieto činy podľa Rímskeho štatútu Medzinárodného trestného súdu (ICC) predstavujú vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti a mali by byť kvalifikované ako genocída.
      

Uznesenie europarlamentu požaduje zriadenie postu stáleho osobitného zástupcu EÚ pre slobodu náboženského vyznania a viery a vyzýva celú medzinárodnú komunitu, aby zabránila páchaniu vojnových zločinov, zločinov proti ľudskosti a genocídy.
      

Členské štáty EÚ by podľa poslancov mali zreformovať svoje právne a jurisdikčné systémy s cieľom zabrániť svojim štátnym príslušníkom vycestovať a pripojiť sa k bojovníkom Dáišu či iným teroristickým organizáciám a v prípade, že vycestujú a zúčastnia sa na nimi páchaných zločinoch, zaistiť ich bezodkladné trestné stíhanie.
      

Iniciatívu na vytvorenie postu osobitného predstaviteľa EÚ pre náboženskú slobodu vo svete predstavil aj predseda KDH Ján Figeľ vlani na jednom zo summitov Európskej ľudovej strany. Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker koncom januára prijal Figeľa na pôde komisie a prisľúbil, že jeho iniciatívu podporí.

Odporúčame

Učitelia: Vláda si nespravila starú domácu úlohu

Učitelia: Vláda si nespravila starú domácu úlohu

Od vlády síce počuť nové sľuby, avšak staré záväzky, ktoré mala realizovať, ostávajú nesplnené. Na dnešnom brífingu v Bratislave to vyhlásili predstavitelia Iniciatívy slovenských učiteľov, ktorí tak reagovali na stredajšie vyhlásenia predsedu vlády SR Roberta Fica.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.