Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. január 2022, 16:06

Premiér Heger

Dezinformácie o dohode s USA šíria politici, ktorí ju pripravovali

Hnutie Sme rodina tvrdí, že zaujme stanovisko k zmluve po zodpovedaní otázok.

Na čele vlny nenávisti a dezinformácií, ktoré sa šíria v súvislosti s obrannou zmluvou medzi Slovenskom a USA, stoja politici z predchádzajúcej vlády, ktorí túto dohodu kedysi pripravovali. V stredu to povedal predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO) na tlačovej konferencii s predsedom Európskej rady (ER) Charlesom Michelom v Bratislave.

„Informoval som predsedu ER o dezinformáciách, ktoré v súvislosti s touto dohodou (na Slovensku) zaznievajú a, žiaľ, prehlbujú nenávisť. Na ich čele sú politici, ktorí ju kedysi pripravovali," povedal Heger s tým, že títo politici "v tejto dôležitej dobe zasievajú neistotu".

„Budeme pokračovať v posilňovaní bezpečnosti našich občanov," zdôraznil Heger a dodal, že podpis predmetnej dohody očakáva v najbližších týždňoch, po čom poputuje na ratifikáciu do parlamentu.

Podpora Sme rodiny je neistá

Hnutie Sme rodina a jeho poslanecký klub zaujme stanovisko k obrannej zmluve s USA až po zodpovedaní všetkých otázok. Pre TASR to uviedli z tlačového oddelenia hnutia. Klub Sme rodina sa k téme stretol s ministrami obrany Jaroslavom Naďom a zahraničných vecí Ivanom Korčokom už v utorok.

„Stále prebiehajú pripomienky k tejto zmluve, niektoré otázky nám zodpovedali a niektoré ešte nie. Keď nám budú všetky zodpovedané, tak potom na našom klube zaujmeme stanovisko,“ uviedlo hnutie Sme rodina pre TASR.

Naď a Korčok diskusiu s klubom Sme rodina označili za vecnú a odbornú.

Inzercia

„Boli tam otázky, ktoré sme jednoznačne vyvrátili,“ povedal minister obrany po utorňajšom rokovaní bezpečnostnej rady s tým, že sa venovali aj konkrétnym bodom zmluvy. Korčok deklaroval pripravenosť ďalej sa stretávať a rokovať s ktorýmkoľvek poslaneckým klubom. Dodal, že otázkam poslancov rozumie, pretože sa pýtajú to, čo zaujíma aj ľudí. Debatu preto považuje za legitímnu.

Uzavretie dohody o spolupráci v oblasti obrany s USA odsúhlasila vláda 12. januára. Po podpise dokumentu na základe splnomocnenia prezidentky ho musí ešte odobriť Národná rada. Potrebná je tiež ratifikácia prezidentkou.

Zmluva by mala umožniť americkým ozbrojeným silám využívať vojenské letiská Malacky-Kuchyňa a Sliač, prípadne iné dohodnuté zariadenia a priestory. Predstavitelia vlády deklarovali, že dohoda neohrozuje suverenitu a zvrchovanosť Slovenska.

Prezidentka Zuzana Čaputová už avizovala, že zmluvu ratifikuje iba s interpretačnou doložkou, ktorú k nej pripravila.

Dnes treba vedieť

pred 2 hodinami

Počasie: Dnes bude prevažne veľká oblačnosť. Miestami, v severnej polovici na viacerých miestach dážď, prehánky, ojedinele búrky – aj intenzívne. Denná teplota vystúpi na 21 až 26, na severozápade 16 až 21 stupňov. (shmú)

pred 11 hodinami

Slovenskí hokejisti nastúpia vo štvrťfinále majstrovstiev sveta proti Fínsku, ktoré zdolalo v záverečnom zápase B-skupiny nad Českom 3:0 a stalo sa víťazom skupiny. Zápas sa odohrá vo štvrtok o 19.20 hod. 

pred 12 hodinami

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.