Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. november 2021, 13:43

Poukaz pre zaočkovaných seniorov

Koalícia sa nakoniec dohodla, strana SaS poukazy nepodporí ani nezablokuje

Koalícia sa nakoniec dohodla, strana SaS poukazy nepodporí ani nezablokuje

Minister financií Igor Matovič. Foto TASR

K návrhu ešte bude musieť zasadnúť vláda a následne má prísť do parlamentu. Predstavitelia koalície očakávajú, že v druhom čítaní by o ňom mohli rokovať už koncom týždňa.

Predstavitelia vládnej koalície sa dohodli na 500-eurových poukazoch pre zaočkovaných seniorov. SaS poukazy nepodporí, ale ani nezablokuje.

Podľa slov predsedníčky poslaneckého klubu SaS Anny Zemanovej nebude strana považovať za porušenie koaličnej dohody, ak návrh ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO) prejde v parlamente s podporou opozície.

Ešte v pondelok strana SaS prostredníctvom poslankyne Jany Bittó Cigánikovej odkazovala Matovičovi, že ak OĽaNO a Sme rodina poukazy schvália, aj za pomoci opozičného Hlasu, bude to porušenie koaličnej zmluvy.

Bittó Cigániková v rozhovore pre Denník N tvrdila, že polmiliarda by sa dala využiť aj lepšie.

Do parlamentu už tento týždeň

K návrhu 500-eurových poukazov pre dôchodcov bude musieť ešte zasadnúť v stredu vláda. Návrh následne príde do parlamentu. Predstavitelia koalície očakávajú, že v druhom čítaní by o ňom mohli rokovať už koncom týždňa.

SaS si podľa slov Zemanovej myslí, že kroky, ako napríklad uvoľnenie opatrení pre očkovaných, sú tá pravá mobilizácia. Tvrdí, že sa to ukázalo aj pri zvýšenom záujme o očkovanie pred prijatím prísnejšieho lockdownu.

Konkrétne paragrafové znenie Matovičovho návrhu na zavedenie poukazov podľa jej slov ešte nevideli. Podotkla, že dieru v rozpočte si bude musieť obhajovať minister financií.

Predseda klubu OĽaNO Michal Šipoš hovorí o potrebe masovo zaočkovať čo najviac seniorov, čo by mohlo prispieť k odbremeneniu nemocníc. Do nich sa v priebehu pondelka dostalo viac ako dvesto pacientov, zdravotníci sa tak starajú o 3 444 ľudí.

Výhodu poukazov vidí Michal Šipoš v tom, že peniaze skončia na Slovensku, v domácej ekonomike a podporia služby postihnuté pandémiou. Postoju SaS nerozumie.

Na povinné očkovanie politická vôľa nie je

„Každý zodpovedný poslanec by návrh mal podporiť, pretože pomôžeme viacerým veciam na Slovensku. Potrebujeme to čo najskôr,“ podčiarkol Šipoš.

Predseda klubu OĽaNO vysvetlil, že konkrétny návrh ešte nik z partnerov nevidel, „pretože sa momentálne píše“. Čo sa týka povinného očkovania, nevidí na to politickú vôľu a uprednostňuje motiváciu.

Podpredseda strany Za ľudí Juraj Šeliga, ktorý prišiel na rokovanie koalície s vlastným návrhom k poukazom, skonštatoval, že kompromis nebol možný. „SaS povedala, že trvá na svojom stanovisku,“ poznamenal.

Šeliga verí, že návrh príde dobre upravený a s rozšíreným okruhom služieb, kde sa budú môcť poukazy uplatniť. Ak táto motivácia nezaberie, bude podľa neho namieste pristúpiť k povinnému očkovaniu. Poukázal aj na okolité krajiny.

„To nie je násilný spôsob vstupu do slobody jednotlivca, to je ochrana verejného zdravia. Za posledných 15 rokov bolo viacero povinných očkovaní,“ uviedol Šeliga s tým, že na to netreba súhlas parlamentu a stačí vyhláška rezortu zdravotníctva.

Šéf hnutia Sme rodina Boris Kollár rovnako podporuje zavedenie poukazov. Deklaroval, že je za akýkoľvek príspevok či prídavok pre dôchodcov, aj keby to nemalo pomôcť v motivácii k očkovaniu. „Kto nechce dať dôchodcom 500 eur, nech bojuje proti dôchodcom," vyhlásil.

Inzercia

Detaily návrhu zatiaľ nevidel. „Ale schému poznám. Som presvedčený o tom, že to pomôže," uviedol. 

Odmeny pre zdravotníkov

Koaliční partneri mali na pondelkovom rokovaní otvoriť aj tému odmeňovania zdravotníkov. Návrh možností by mal pripraviť minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO).

Podľa Šeligu je načase ukázať, že si štát a spoločnosť vážia prácu zdravotníkov. Šipoš dodal, že všetko bude závisieť od návrhu ministra a je pripravený podporiť každý návrh na pomoc zdravotníkom.

Predstavitelia koalície veria, že nájdu dohodu aj na zásadných reformách, ktoré poslancov čakajú v závere aktuálnej schôdze parlamentu, ako sú reforma národných parkov, nemocníc a návrh štátneho rozpočtu.

Podľa Šeligových slov je ešte priestor na rokovania. Ďaleko od dohody podľa neho nie je ani reforma národných parkov. „Je lepšie rokovať, ako potom zmätkovať v pléne,“ dodal.

Čo sa týka štátneho rozpočtu, pripravená podporiť ho v predloženej podobe je aj SaS. „Do parlamentu prišiel s deficitom 4,94 percenta HDP, za takýto návrh, ktorý je predložený v parlamente, sme pripravení zahlasovať,“ uviedla Zemanová.

V súvislosti s nájomnými bytmi poznamenala, že zatiaľ neprišiel pozmeňujúci návrh a bez neho nepredpokladá, že by zámer Sme rodina prešiel.

Smer chce pre seniorov hotovosť

Opozičný Smer si myslí, že dôchodcovia potrebujú peniaze hneď teraz, aby prežili ťažké obdobie. Podľa šéfa strany Roberta Fica návrh 500-eurových poukážok nepodporia.

„Hneď ako bude tento nezmysel v druhom čítaní, podáme pozmeňujúci návrh a budeme žiadať vládu, aby vyplatila 500 eur v hotovosti každému dôchodcovi na rok 2022,“ povedal Fico s tým, že by malo ísť o ekvivalent 13. dôchodku.

Predseda Hlasu Peter Pellegrini uviedol, že seniorom treba pomôcť bez ohľadu na to, či sú zaočkovaní. Podľa šéfa Hlasu pomoc potrebujú všeobecne v rámci zvládnutia ťažkých ekonomických situácií, ktoré budú zažívať.

Pellegrini Matovičovu motiváciu a motiváciu vlády chápe. Tvrdí, že je potrebné seniorov určite motivovať, aby sa očkovali.

„Zdá sa nám, že tak, ako to je prichystané, to bude nesmierne komplikované a sčasti aj nefunkčné,“ konštatoval Pellegrini s tým, že súčasná vláda nie je podľa neho schopná vyvinúť e-karanténu alebo iné podobné aplikácie.

Ďalej sa obáva, že mnohí seniori nebudú schopní adaptovať sa na nové digitálne prostredie. „Odmietam názor, že keď to nebudú vedieť, tak nech to dajú svojim deťom. Toto má byť pomoc seniorom,“ povedal Pellegrini.

Seniori podľa šéfa Hlasu budú potrebovať pomoc pri zvýšených cenách energií a potravín viac ako využitie poukazu na pobyt v penzióne či wellnesscentre.

„Túto sumu by bolo vhodné rozdeliť nasledovne – 200 eur poslať priamo každému seniorovi, ktorý poberá starobný dôchodok, ako zvýšenie jednomesačného starobného dôchodku bez ohľadu na to, či je alebo nie je zaočkovaný, pretože týchto 200 eur mu má pomôcť, ako-tak vykryť zvýšené ceny za energie a rastúce ceny potravín,“ dodal Pellegrini. Zvyšných 300 eur by podľa neho zostalo motiváciou pre tých, ktorí sa dajú zaočkovať.

Dnes treba vedieť

pred 8 hodinami

Anglická futbalová asociácia obvinila trénerov Thomasa Tuchela a Antonia Conteho z nevhodného správania počas nedeľného zápasu medzi Chelsea a Tottenhamom (2:2). Vo vypätom derby mali niekoľko konfliktov a po záverečnom hvizde dostali červené karty. Hrozí im aj zákaz činnosti. (tasr)

pred 8 hodinami

Polícia zasahuje na vlakovej stanici vo Veľkých Levároch v okrese Malacky, kde došlo k strhnutiu elektrickej troleje. K strhnutiu malo dôjsť pri prekládke dreva z vozňa. „Momentálne je vlaková stanica bez elektrickej energie,“ uviedla bratislavská krajská policajná hovorkyňa Silvia Šimková, podľa ktorej k zraneniu osôb nedošlo. (tasr)

pred 8 hodinami
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.