Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. november 2021, 13:27

Očkovanie

Matovič chce motivovať seniorov. Navrhuje 500-eurovú poukážku

Matovič chce motivovať seniorov. Navrhuje 500-eurovú poukážku

Foto: TASR/Martin Baumann

Peniaze vo forme poukážky by mali dostať ľudia nad 60 rokov, ktorí budú zaočkovaní do polovice decembra. Budú ju môcť využiť v reštauráciách, hoteloch či službách. 

Minister financií Igor Matovič navrhuje 500-eurovú poukážku pre zaočkovaných dôchodcov. Peniaze budú môcť použiť v hoteloch, reštauráciách, kaviarňach, ale aj na kultúru či služby.

Tvrdí, že tento krok by mohol znamenať pomoc pre prevádzky vo výške 500 miliónov eur.

Kto bude mať nárok

Nárok na poukážku budú mať ľudia nad 60 rokov, ktorí budú zaočkovaní do polovice decembra aspoň jednou dávkou vakcíny. Opatrenie sa tak bude týkať aj tých, ktorí už sú zaočkovaní.

Matovič vysvetľuje, že kupón budú môcť ľudia použiť až po zaočkovaní treťou dávkou. 

Poukaz bude mať formu QR kódu v mobile. Pre ľudí bez mobilu sa bude posielať poštou v papierovej forme. Poukaz bude zároveň prenosný aj na rodinných príslušníkov seniorov. 

Matovič hovorí, že predložený návrh chce financovať z úspor, ktoré by sa ušetrili na zdravotnej starostlivosti a otvorených prevádzkach. "My ako republika nemáme probléme s kešom. Máme niekoľko miliárd eur, sme predzásobení finančne. Čiže finančne to zvládneme. Nie je to do dlhu. Toto je dobrá investícia, ktorá sa nám vráti" poznamenal.

„Ak nenamotivujeme dôchodcov, tak lockdown bude trvať o pár mesiacov dlhšie,“ tvrdí šéf OĽaNO s tým, že chce, aby o návrhu rokovala vláda na najbližšom zasadnutí.

Inzercia

SaS navrhla 150 eur

Matovič dodal, že ide o motivačný nástroj pre najzraniteľnejších a zároveň podporu pre zasiahnutých podnikateľov.

Návrh predstavil na tlačovej konferencii spoločne s predsedom parlamentu Borisom Kollárom. Podľa Kollára má zatiaľ podporu 73 poslancov. 

Proti je SaS, ktorá navrhuje poukážky vo výške 150 eur. Matovič s tým nesúhlasí a tvrdí, že nechce šetriť na dôchodcoch. 

„Mrzí nás, že Igor Matovič porušil dohodu z poslednej koaličnej rady. Strana SaS súhlasila s odmenou 150 eur, ďalšie navýšenie sme vetovali. Dohoda na koaličnej rade bola, že sa budeme o tom ešte v koalícii rozprávať,“ reagovala SaS. 

Minister financií však hovorí, že sa diskutuje o tom, či sa na tento návrh môže vzťahovať veto. Podľa neho ide o ochranu života.

"Pani ministerka spravodlivosti za SaS argumentuje rozsiahlym stanoviskom, že motivácia očkovať dôchodcov nie je ochrana života, ale prinajlepšom sekundárna motivácia k ochrane zdravia. Tri koaličné strany si myslíme, že je to ochrana života. Na takýto návrh sa nedá uplatniť právo veta," uviedol Matovič.  

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Na známej párty pláži Zrće na chorvátskom ostrove Pag vypukol požiar. Plamene sa už niekoľko hodín snažia uhasiť miestni hasiči a zo vzduchu im pomáha hasičské lietadlo. Úrady uzavreli štátnu cestu Pag – Novalja. (tasr)

pred hodinou

Slovenský futbalista Róbert Mak bude pokračovať v kariére v Austrálii po tom, ako podpísal dvojročný kontrakt s FC Sydney. Tridsaťjedenročný krídelník naposledy pôsobil vo Ferencvárosi Budapešť. (tasr)

pred 3 hodinami

Generálna prokuratúra tvrdí, že už jasným a zrozumiteľným spôsobom informovala o dôvodoch nepodania žaloby na rozpustenie ĽSNS a nemá potrebu ich dopĺňať. Reaguje tak na stanovisko ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej, že má k rozhodnutiu zverejniť analýzu. (tasr)

pred 3 hodinami

„Zdivočeli sme. Mám pocit, že liberáli a konzervatívci sa už o mnohých veciach nedokážu rozprávať, čo je na škodu tejto krajine,“ hovorí poslanec OĽaNO Andrej Stančík. Okrem iného zároveň približuje, či by zostal v OĽaNO, ak by sa preprofilovalo na konzervatívnu stranu, ako sa ako liberál pozerá na konflikt medzi konzervatívcami a liberálmi, ale i to, prečo sa stal agnostikom a čo na to hovorí jeho veriaca rodina.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.