Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. september 2021, 12:18

Minister Szijjártó na Konzervatívnom summite

Liberálny mainstream buduje diktatúru názorov. Nedovoľme, aby nás školil

Liberálny mainstream buduje diktatúru názorov. Nedovoľme, aby nás školil

Maďarský minister zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov Péter Szijjártó. Foto – TASR/AP

Za slabnúcim vplyvom Európskej únie sú podľa Pétera Szijjártóa liberálne sily. Európe by podľa neho pomohla konzervatívna zmena.

Na Konzervatívnom summite vystúpil ako hlavný rečník maďarský minister zahraničných vecí a obchodu Péter Szijjártó. V úvode svojho príhovoru označil organizátorov summitu za veľmi odvážnych, že podujatie nazvali „konzervatívnym“.

Rovnako za odvážneho označil aj šéfa slovenského parlamentu Borisa Kollára, a to za to, že v názve svojho hnutia nesie názov „rodina“, ktorú viackrát označil ako inštitút pod atakom, najmä zo strany liberálov.

Práve príhovor Borisa Kollára celé podujatie otvoril. Predseda Národnej rady v ňom konzervativizmus označil za racionálny a praktický, ktorý „nezabúda na dôležitosť pocitov lásky a lojality k žene, rodine, spoločenstvu, národu a vlasti“.

Pokladá ho za „správny kokteil pre materiálny i duchovný rozvoj spoločnosti bez ideologickej kolonizácie a z nej vyplývajúcich rôznych kultúrnych vojen“.

V príhovore sa odvolával aj na Rogera Scrutona či pápeža Františka. Tiež povedal, že má kresťanské hodnoty vpísané v srdci. Odmietol nelegálnu migráciu a ocenil prístup a rodinnú politiku Maďarska, ktorá ja podľa Kollára napádaná z každej strany.

Na záver dodal, že hnutie Sme rodina sa hlási k tomu, že otec by mal byť muž a matka vždy žena.

Publiku sa prihovorila aj predsedníčka Kresťanskej únie a splnomocnenkyňa vlády pre ochranu slobody vierovyznania Anna Záborská, podľa ktorej konzervativizmus nie je prehadzovanie popola, ale udržiavanie ohňa, ktorý na Slovensku stále horí.

„Každý kresťan s volebným právom je kresťanom v politike,“ dodala. Tvrdí, že sa z kresťanov v politike stala menšina, ktorá musí byť kreatívna, aby sa presadila. „Ak neexistuje pravda, krása či múdrosť, potom je možné všetko, ale v skutočnosti na ničom naozaj nezáleží. Nemôžeme nechať postmoderný relativizmus zničiť túto spoločnosť,“ uzavrela Záborská.

V sále sedel aj minister financií a líder hnutia OĽaNO Igor Matovič, ten však reč nepredniesol. Na konferencii privítal maďarského ministra zahraničných vecí a odišiel.

Prečo EÚ slabne? Lebo liberáli, tvrdí Szijjártó

Maďarský minister zahraničia hneď na úvod svojho vystúpenia vyslovil prianie, aby spolupráca medzi Slovenskom a Maďarskom bola aj v nadchádzajúcich rokoch založená na politickej stabilite a vzájomnej úcte. Väčšinu prejavu však venoval Európskej únii a vplyve liberalizmu, ktorý európske zoskupenie degraduje.

Maďarský minister zahraničia Péter Szijjártó sa rozpráva s portugalským šéfom diplomacie Augustom Santosom Silvom. Foto – TASR/AP

Hovoril o tlaku liberálnej strany na kresťanských konzervatívnych a pravicových patriotických politikov. Szijjártó je presvedčený, že v súčasnosti žijeme v slabnúcej Európskej únii. Ilustroval to na poklese hrubého domáceho produktu.

Za posledných 20 rokov podľa neho kleslo HDP Únie zo svetového podielu 21 percent na 18 percent. Naopak, rastú výdavky a až 27 percent celosvetových výdavkov podľa Szijjártóa sa vypláca v Európe, čo podľa neho hovorí o neudržateľnosti európskeho hospodárskeho systému.

Výzve čelí aj konkurencieschopnosť európskych firiem, z ktorých bolo podľa slov maďarského ministra pred desiatimi rokmi medzi top 50 svetovými firmami 14 európskych, no dnes je ich už len sedem. Okrem iného ilustroval úpadok európskeho spoločenstva aj mierou pesimizmu viacerých národov pri pohľade na budúcnosť. Spomenul Francúzov, Španielov či Rakúšanov.

Pomoc Európe vidí v konzervatívnej zmene

Okrem toho, že za slabnúcim vplyvom Európskej únie vidí Szijjártó liberálne sily, liberálny mainstream podľa neho tiež buduje diktatúru názorov a vystupuje proti národom a kresťanom.

Medzinárodný liberálny mainstream tiež zavádza, keď hovorí, ako treba robiť demokraciu, nakoľko je dôležitá kultúra diskusie, pestrosť a sloboda názorov. 

Inzercia

„Pravdou je to, že liberáli sú tými, ktorí najviac vylučujú. Keď s nimi niekto nesúhlasí, je okamžite vylúčený, označený za protieurópskeho a netolerantného,“ povedal na Konzervatívnom summite Szijjártó.

Európu podľa neho v minulosti charakterizovali práve silné národy a kresťanské hodnoty. Tvrdí, že práve vďaka tomu bola Európa úspešná. Dnes vidí Európsku úniu pred historickou výzvou a diskusiami, na ktorých sa konzervatívci musia zúčastniť, hoci liberáli im to podľa jeho slov odopierajú.

Vo svojej vízii si predstavuje silnú Európu, ktorá sa upiera k svojmu náboženskému, historickému a kultúrnemu dedičstvu. Európsku úniu by pomohla zmeniť práve konzervatívna zmena.

„Keď odmietame migráciu, tak sme nehumánni a prirovnávajú nás k najtemnejším diktatúram 20. storočia. Keď nechceme spoločné dane, sme nesolidárni. Keď hovoríme, že je dôležitá rodina, tak vraj nepodporujeme spoločnosť. A keď hovoríme, že je dôležitý národ, tak sa nám smejú,“ povedal maďarský minister na adresu európskeho liberálneho establišmentu.

Liberálny mainstream chce podľa neho zamlčať aj to, že kresťanstvo je v súčasnosti najviac napádaným náboženstvom na svete a na mnohých miestach je v menšine. 

Ako Szijjártó vníma konzervativizmus?

Predstavu fungujúceho konzervativizmu maďarský minister zahraničných vecí ilustroval na krokoch maďarskej vládnej politiky v jednotlivých sektoroch. 

V hospodárskom spektre podľa neho predstavuje konzervatívny prístup dať možnosť pracovať každému, kto chce. Presadzovať nižšie dane pre firmy i ľudí, ako aj finančnú a rozpočtovú zodpovednosť. Odmieta globálnu minimálnu daň, pretože v tom Szijjártó vidí zvýšenie daní a s ním spojené narušenie rešpektu ľudí k práci a jej hľadaniu.

V bezpečnostnej politike pokladá za konzervatívny postoj ochranu hraníc, čo označuje za základnú otázku národnej suverenity. V tomto kontexte sa poďakoval Slovensku za to, že podporilo Maďarsko v 2015 pri stavbe plotov, ktoré sú však už dnes podľa neho v Európe celkom bežným opatrením. Dodal, že má byť rozhodnutím krajiny, koho do nej vpustí a s kým chce spolunažívať.

Péter Szijjártó s ministrom financií Igorom Matovičom. Foto – TASR/DUNA/MTI/Csaba Krizsan

V oblasti rodinnej politiky hovoril o posilnení rodiny, pretože práve rodiny majú podľa jeho slov možnosť posilniť Európu. V súvislosti s tým spomenul zmenu maďarskej ústavy, ktorá pod rodinou chápe otca ako muža, matku ako ženu a dieťa. Rovnako však uviedol viaceré prorodinné opatrenia zavedené v Maďarsku od dostupnosti bezplatných škôlok, výstavbu bytov, finančnú podporu pri kúpe automobilov až po daňové zvýhodnenie pre rodiny s deťmi.

Svoj prejav uzavrel maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó tým, že Stredoeurópania musia mať sebadôveru. „Nesmieme dovoliť, aby nás niekto školil z demokracie či zo slobody. Vybojovali sme si našu slobodu, nezávislosť, suvereniu aj našu dekomkraciu.“

Podľa Szijjártóa je stredná Európa motorom rastu EÚ. Hospodárstvo krajín V4 označil za 17. najsilnejšie vo svete a v počte obyvateľov ide podľa neho o tretí najväčší trh v Európe. 

„Európska únia dnes potrebuje jasnú myseľ, a tú my Stredoeurópania vieme dodať,“ povedal Szijjártó.

Dnes treba vedieť

pred 22 minútami

Katolícka univerzita v Ružomberku organizuje ďalší ročník celoštátnej súťaže v mediálnej tvorbe pre študentov stredných škôl s názvom MEDart. Súťažiť môžu v štyroch okruhoch (tlač, rozhlas, foto a TV). Viac informácií a prihlasovací formulár nájdete na webe medart.ku.sk.

pred 22 minútami

Facebook odstránil video poslanca Smeru Ľuboša Blahu, v ktorom povedal viaceré nepravdivé tvrdenia o očkovaní. „Odstraňujeme dezinformácie o covide, ktoré vedú k bezprostrednej fyzickej ujme,“ povedala hovorkyňa sociálnej siete. Video bolo najpopulárnejším príspevkom na sieti za posledných 24 hodín, malo viac ako 344-tisíc spustení. (denník N)

pred 59 minútami

Návrh na opätovné zavedenie bankového odvodu parlament neschválil. Návrh predložil Smer, odôvodnil ho potrebou hľadať všetky zdroje na konsolidáciu verejných financií a zmiernenie zdražovania energií. (tasr)

pred hodinou

Premiér Eduard Heger reaguje na požiadavky Sme rodina k reforme nemocníc: „Môžem v tejto súvislosti zodpovedne povedať, že všetky požiadavky vrátane tých aktuálnych z Memoranda za lepšie zdravotníctvo, ktoré reálne zlepšia kvalitu zdravotnej starostlivosti, budú súčasťou reformy. Veď prečo by nemali byť,“ tvrdí predseda vlády.

VÍTAM REALIZMUS STRANY SME RODINA Privítal som dnes slová Boris Kollar, že reforma zdravotníctva je pre občanov veľmi...

Uverejnil používateľ Eduard Heger - predseda vlády SR Utorok 30. novembra 2021
pred hodinou

Kompetencie ministra vnútra pri vymenovaní a odvolávaní policajného prezidenta a šéfa policajnej inšpekcie sa majú posilniť. Verejné vypočutia pred výborom budú mať iba konzultačný charakter. Odvolať šéfa polície, ale aj inšpekcie bude možné aj bez udania dôvodu. Vyplýva to z novely zákona, ktorú schválil parlament. (tasr)

pred hodinou

Z Ficovho Smeru, symbolu politickej korupcie a rozkrádania Slovenska, sa stal v priebehu roka relevantný politický hráč. S ambíciou zvíťaziť vo voľbách. Fico má zrazu aj podporu, aj koaličný potenciál. Možno nie veľmi široký a nie veľmi atraktívny, no určite širší, než má – povedzme – Igor Matovič. Komentuje Dag Daniš.

pred 2 hodinami

Prieskum Focusu

Najdôveryhodnejším spomedzi županov je šéf Prešovského kraja Milan Majerský

Naopak, najmenej dôveryhodným je šéf Nitrianskeho kraja Milan Belica, ukázal prieskum pre Transparency International.

NAJDÔVERYHODNEJŠÍM ŽUPANOM JE MAJERSKÝ Z PREŠOVA, NAJMENEJ BELICA Z NITRY 📊👈 Včera sme zverejnili prvý graf z čerstvého...

Uverejnil používateľ Transparency International Slovensko Utorok 30. novembra 2021
pred 3 hodinami

Situácia v okrese Stará Ľubovňa sa zlepšuje, počty nakazených naďalej klesajú. Kým pred dvomi týždňami evidovali 434 pozitívnych, minulý týždeň to bolo o 50 menej. Klesol aj počet pacientov s ochorením v tamojšej nemocnici, jej riaditeľ Peter Bizovský potvrdil, že aktuálne majú na covidovom oddelení 22 ľudí. Zároveň upozornil, že majú naďalej plný stav, šesť pacientov na tzv. high-flow lôžkach a štyroch nakazených na umelej pľúcnej ventilácii. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva