Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
08. september 2021, 11:14

Covid automat

Situácia sa zhoršuje. Desať okresov bude v červenej fáze, Rožňava už od zajtra

Situácia sa zhoršuje. Desať okresov bude v červenej fáze, Rožňava už od zajtra

Väčšina okresov prechádza zo zelenej do oranžovej fázy. Oranžové budú aj okresy, kam príde pápež František.

Epidemická situácia sa na Slovensku zhoršuje. Od zajtra bude okres Rožňava zaradený v červenej fáze, keďže sa tam situácia veľmi rýchlo zhoršuje a hrozí tam komunitné šírenie.

Od pondelka 13. septembra sa do červenej prefarbí aj deväť ďalších okresov: Bytča, Košice I. – IV., Krupina, Poprad, Skalica, Trenčín. V oranžovej farbe bude 47 okresov, zvyšok bude v stupni monitoringu.

Vláda na svojom stredajšom rokovaní schválila v rámci covid automatu rozdelenie okresov podľa aktuálnej rizikovosti. V utorok na Slovensku pribudlo 417 prípadov prostredníctvom 9450 PCR testov.

V nemocniciach je hospitalizovaných 169 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 126 ľudí. Po víkende pribudlo v súvislosti s covidom v nemocniciach 44 ľudí. Na JIS sú 15 pacienti, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 13 osôb.

V zelených okresoch môžu kompletne zaočkovaní väčšinu aktivít vykonávať bez obmedzenia, s miernymi obmedzeniami musia rátať neočkovaní či netestovaní. Nosenie rúšok zostáva povinné v interiéroch v zelených aj oranžových okresoch.

V oranžových a červených okresoch platia prísnejšie podmienky napríklad pre hromadné podujatia, reštaurácie, fitnescentrá či wellness, ale aj svadby a kary. Počet ľudí sa bude odvíjať od režimu, ktorý si vyberie organizátor.

Prevádzkovatelia a organizátori hromadných podujatí si po novom sami určia, ktorým osobám umožnia vstup. Na výber majú z troch režimov, a to plne zaočkovaní, OTP (očkovaní, testovaní, po prekonaní koronavírusu) a tzv. základ, teda všetci zákazníci bez rozdielu.

V Rožňave sa situácia rýchlo zhoršuje

V uplynulých dvoch týždňoch zaznamenal Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Rožňave výraznejší nárast nových prípadov covidu. V rámci okresu evidujú dve ohniská, ochorenie sa však šíri aj komunitne.

Uviedol to regionálny hygienik Jozef Varga s tým, že protiepidemická komisia jednohlasne navrhla, aby bol okres Rožňava zaradený do červenej farby covid automatu.

Inzercia

„V okrese Rožňava sme zaznamenali na konci 34. týždňa zvýšený počet prípadov ochorenia covid-19. Z dôvodu mierne zvýšeného počtu pozitivity sme sa rozhodli masívne zvýšiť testovanie metódou PCR. Zároveň sme identifikovali ako možné riziko návrat ľudí z dovoleniek a začiatok školského roka,“ vysvetlil Varga.

Ako dodal, zvýšený počet pozitívnych prípadov zaznamenávali v okrese aj počas 35. týždňa, a to vďaka dohľadávaniu kontaktov.

V rámci okresu hygienici aktuálne evidujú dve ohniská nákazy. Ochorenie sa rozšírilo medzi pracovníkmi kuchyne rožňavskej nemocnice aj medzi pedagógmi Strednej odbornej školy technickej v Rožňave. Vydávanie stravy v nemocnici zabezpečuje náhradný personál, stredná škola prešla na dištančnú formu vzdelávania.

„Z počtu 67 pozitívnych prípadov v okrese Rožňava za 35. kalendárny týždeň evidujeme 16 prípadov v súvislosti s ohniskom nákazy v nemocnici a 11 prípadov na strednej škole. Ostatné prípady predstavujú skôr sporadický alebo rodinný výskyt a podporili nás v rozhodnutí dať návrh na mimoriadne sprísnenie covid automatu, pretože už nejde o ohraničené alebo importované nákazy, ale svedčia o komunitnom prenose,“ uviedol regionálny hygienik.

Zo štatistík RÚVZ vyplýva, že väčšinu nových prípadov ochorenia covid-19 tvoria nezaočkovaní pacienti, podiel očkovaných na nových prípadoch predstavuje približne 33 percent.

„Treba poukázať na to, že na základe epidemiologického vyšetrovania sme zistili, že očkovaní ľudia sú často bezpríznakoví alebo s miernymi príznakmi, pričom pri neočkovaných zaznamenávame vo zvýšenej miere príznaky aj ťažší priebeh,“ doplnil Varga.

Podľa regionálneho hygienika sú v okrese na nárast prípadov lepšie pripravení ako pri prvej či druhej vlne pandémie nového koronavírusu. Napriek tomu regionálny úrad navrhuje zaradiť okres do červenej farby covid automatu, neodporúča organizovať žiadne hromadné podujatia a vyzýva rodičov, aby využili možnosť samotestovania detí v školách.

„V prípade, ako je tento, ak sa situácia rapídne zhoršuje, si nemôžeme dovoliť čakať niekoľko dní. Je dôležité, aby obyvatelia pochopili, že prísnejšie opatrenia neprijímame z toho dôvodu, aby sme ich cielene obmedzovali, ale preto, aby sme ochránili ich zdravie a hlavne zdravie najrizikovejších skupín,“ uzavrel Varga.

Monitoring (zelená farba)
Bratislava I. – V., Dunajská Streda, Galanta, Hlohovec, Humenné, Komárno, Malacky, Medzilaborce, Námestovo, Nové Zámky, Pezinok, Poltár, Púchov, Ružomberok, Senec, Stropkov, Trnava, Zlaté Moravce
Ostražitosť (oranžová farba)
Bánovce nad Bebravou, Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bardejov, Brezno, Čadca, Detva, Dolný Kubín, Gelnica, Ilava, Kežmarok, Košice-okolie, Kysucké Nové Mesto, Levice, Levoča, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Martin, Michalovce, Myjava, Nitra, Nové Mesto nad Váhom, okres Partizánske, okres Piešťany, Považská Bystrica, Prešov, Prievidza,Revúca, Rimavská Sobota, Sabinov, Šaľa, Senica, Snina, Sobrance, Spišská Nová Ves, Stará Ľubovňa, Svidník, Topoľčany, Trebišov, Turčianske Teplice, Tvrdošín, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Žilina, Zvolen
I. stupeň ohrozenia (červená farba) 
Bytča, Košice I. – IV., Krupina, Poprad, Skalica, Trenčín, Rožňava (od 9. septembra)

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami

Pápež František dnes navštívil detskú onkológiu v nemocnici Gemelli, kde sa lieči zo zápalu priedušiek. Na oddelení pokrstil novorodenca, rozdával ružence a čokoládové vajíčka. Vatikánsky hovorca Matteo Bruni uviedol, že pápež by mal byť prítomný na nedeľnej omši na Svätopeterskom námestí. (cna)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.